Atlas anatomiczny. Ciało człowieka: budowa i funkcjonowanie


posted by Sardegna on , , , ,

5 comments


Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 25
Moja ocena : 6/6

Z racji mojej pracy zawodowej, wszelkie książki, albumy czy atlasy, które związane są z szeroko rozumianą biologią i przyrodą, są dla mnie wielką pomocą dydaktyczną. Powyższy atlas anatomiczny, zaproponowany przez Świat Książki jest idealną pozycją, którą mogę spokojnie wykorzystać i zaprezentować moim podopiecznym.

Album jest pięknie wydany, o wysokiej jakości papieru, ale przede wszystkim posiada wysoce merytoryczne i dokładnie podpisane ilustracje, przedstawiające poszczególne narządy i układy narządów w ciele człowieka.
Atlas ten ma trochę inny układ treści niż te, do których jestem przyzwyczajona. Nie zaprezentowano w nim po kolei poszczególnych układów tak, jak to zwykle bywa: od układu kostnego, poprzez mięśniowy, nerwowy, pokarmowy, oddechowy, wydalniczy, hormonalny, na rozrodczym kończąc.

W tym atlasie treści przedstawione zostały w sposób bardziej bardziej blokowy. Charakterystyka struktur w ciele człowieka zaczyna się od głowy. Zaczynając od omówienie budowy czaszki, skóry głowy, nerwów czaszkowych, części mózgu, poprzez narządy zmysłów, naczynia krwionośne oplatające czaszkę, szczękę, na zębach kończąc. W następnej kolejności omówione zostały: kręgosłup, klatka piersiowa, pasy barkowy i miedniczny, szkielet kończyn. W międzyczasie omawiania części głównych układu ruchu, będziemy mogli dowiedzieć się coś więcej o strukturze narządów wewnętrznych znajdujących się w klatce piersiowej i jamie brzusznej, ich unerwieniu i ukrwieniu.

Każdemu omawianemu zagadnieniu poświęcono dwie strony. Poza dokładną ilustracją ze szczegółowym podpisem, charakterystyka zawiera opis słowny, krótkie definicje czy ciekawostki, dotyczące danego narządu.
Taki trochę nietypowy układ treści w atlasie anatomicznym sprawia, że staje się on bardziej dostępny i zrozumiały dla osób, które nie są z wykształcenia lekarzami ani biologami, a blokowe zestawienie informacji pozwala na łatwiejsze ich przyswajanie.
Dlatego atlas ten może być świetną pomocą dydaktyczną zarówno dla młodzieży licealnej i gimnazjalnej, ale też dla młodszych dzieci. Dla uczniów szkół ponadpodstawowych może być pomocą przygotowującą do egzaminów przyrodniczych oraz bieżących lekcji biologii. Dla uczniów szkoły podstawowej, atlas może stać się ciekawym urozmaiceniem lekcji przyrody i okazją do bardziej szczegółowego zainteresowania się tematem.

Taki atlas anatomiczny warto mieć również w swojej domowej biblioteczce. Mając go zawsze pod ręką budowa ludzkiego organizmu nie będzie miała dla nas żadnych tajemnic.

Sardegna

5 komentarzy:

 1. Lubię ładnie wydane i opracowane atlasy wszelkiego rodzaju. Jako dziecko uwielbiałam je przeglądać i tak mi zostało:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Posiadam taki, tylko w starszym wydaniu :) Jest fenomenalny, jeden z najlepszych atlasów. Cudowne zdjęcia przede wszystkim :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi już się nie przyda, ale mojej córce na przyszłość z pewnością :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ӏ know thіs if off topic but I'm looking into starting my own blog and was curious what all is required to get setup? I'm аsѕumіng having a blog like youгѕ would cost a pгеtty penny?
  I'm not very web smart so I'm not 100% positive. Any tips or advice would be greatly appreciated. Thanks

  Here is my site: http://www.toniesamowite.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo konkretnie napisane. Super artykuł.

  OdpowiedzUsuń