Jak to z tymi wyzwaniami jest...


posted by Sardegna on

26 comments

Dzisiaj jeszcze słów kilka o wyzwaniach czytelniczych. Coś ostatnio sporo się u mnie nazbierało postów nieksiążkowych, ale koniec i początek roku sprzyja różnym planom i podsumowaniom, więc się temu poddałam bez walki.

W blogosferze wysypały się nowe projekty. Czy to dobrze? Myślę, że tak. Każdy będzie mógł wybierać w wyzwaniach do woli. Ja w tym temacie będę raczej niezmienna. Podjęłam się trzech, a właściwie czterech projektów i taki niech zostanie.

Na początek parę słów o mojej Trójce e-pik. Wszystkie informacje związane z tym wyzwaniem znajdziecie pod postem tematycznym TUTAJ.
Do zabawy może przyłączyć się każdy, bez względu na to, czy prowadzi bloga czy też nie. Przyłączyć się można też w dowolnym momencie. Nie ma sztywnych reguł, jest tylko dobra czytelnicza zabawa, także zachęcam :)


 Co do innych książkowych wyzwań, w tym roku postawiłam na następujące:
 • Z półki - tradycyjnie u Barbary z Wrót Wyobraźni. Celem wyzwania ma być sięgnięcie po książki z własnej biblioteczki, które zostały zakupione przed 1 stycznia 2013 roku. Tym razem pomysłodawczyni proponuje nam 7 poziomów tegoż wyzwania. Ja zdecydowałam się na najtrudniejszy - poziom 7 mistrzowski - który zakłada przeczytanie ponad 31 książek z półki. Nie wiem czy za bardzo nie popłynęłam z tymi swoimi planami, ale potrzebuję silnej motywacji, więc będzie powyżej 31 i tyle ;) 
W zeszłym roku zadeklarowałam w wyzwaniu poziom 4, który mówił o 16 lekturach. Udało mi się plan wykonać i zakończyć rok z 21 książkami. Szczegółowo prezentują się one tak:

1.  "Sklep na Blossom Street" Debbie Macomber
2.  "Dotyk zła" Alex Kava
3. "Anna Karenina" Lew Tołstoj 4. "Koniec niewinności" Ami Sakurai
5.  "Małe trzęsienia ziemi" Jennifer Weiner 
6." Zatoka Huraganów" Heather Graham
7. "Do dwóch razy sztuka" Diana Palmer
8. "Cudzoziemka" Maria Kuncewiczowa
9. "Koszmar" Graham Masterton
10.  "Spóźnieni kochankowie" William Wharton
11. "Tancerka Mao" Qiu Xiaolong
12. "Matylda" Roald Dahl
13."Władca much" William Golding
14. "Homo bimbrownikus" Andrzej Pilipiuk
15. "Pan Wołodyjowski" Henryk Sienkiewicz
16. "Brida" Paulo Coelho
17."Historia Alejandra Mayty" Mario Vargas Llosa
18."Odpowiedni trup" Jorge Semprun
19."Smażone zielone pomidory" Fannie Flagg
20."Pociągi pod specjalnym nadzorem" - Bohumil Hrabal
21. "9 wigilii" antologia
 • Czytanie Miejskie - nowy projekt zaproponowany przez Viv. Wyzwanie zakłada przeczytanie w ciągu miesiąca książki, której akcja osadzona będzie w jednym z polskich miast. Viv będzie proponować hasła przewodnie, związane z tymi miastami, do których trzeba będzie dopasować lekturę. Zobaczymy, jak mi to wyjdzie. Może mój udział nie będzie regularny, ale w miarę możliwości się postaram.

O Waszym uczestnictwie podczytuję trochę. Już poplątało mi się, kto w czym bierze udział (poza Trójką oczywiście). Więc może wpiszecie w komentarzach Wasze zadeklarowane wyzwania?

Sardegna

26 komentarzy:

 1. Ja u ciebie, poza tym Polacy nie gęsi, Book Trotter u Kasi J,
  Wojna i literatura
  no i w moim własnym History Books (czytamy książki historyczne).

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi również uzbierało się trzy wyzwania. Przeczytać tyle ile mam wzrostu - 175cm!, Z literą w tle, i Polacy nie gęsi czyli czytajmy polską literaturę. Mam nadzieję, że podołam tym wyzwaniom. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tylko cztery?! :)))
  A ja ciągle mam nadzieję, że zdecydujesz na się na moje historyczne.
  Biorę udział w dziewięciu:
  książki historyczne - http://wszystkotojuzbylo.blogspot.com/
  Projekt Nobliści - http://projektnoblisci.blogspot.com/
  Trójka e-pik - http://ksiazki-sardegny.blogspot.com/2013/01/zaczynamy-trojka-e-pik-styczen-2013.html
  Z półki - http://wrota-wyobrazni.blogspot.com/2013/01/z-poki-wyzwanie-czytelnicze-2013.html
  wyczekane - http://danutinka.blogspot.com/2012/02/ksiazki-wyczekane.html
  Z literą w tle - http://prywatnyteren.blogspot.com/2012/12/z-litera-w-tle-podsumowanie-grudnia-i.html
  Wojna i... literatura - http://wojna-i-literatura.blogspot.com/
  Czytam fantastykę - http://magicznyswiatksiazek.blogspot.com/p/blog-page_20.html

  Uff, sporo tego. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jeszcze oczywiście Czytanie Miejskie - http://krakowskieczytanie.blogspot.com/2013/01/wyzwanie-miejskie-zasady-i-pierwsza.html

   Usuń
 4. Rzeczywiście bardzo dużo nowych wyzwań się pojawiło :) wiele mi się podoba, ale nie dałabym rady wziąć w tylu udziału więc wybrałam tylko "Z literą w tle", "Z półki", "Czytam fantastykę", "Od A do Z" i "Pod hasłem". Twoja "Trójka e-pik" jest bardzo ciekawa, ale również dość wymagająca więc raczej bym nie podołała. Ale życzę wielu uczestników :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja mam 5 wyzwań: trójkę, z literą w tle, history books, lata 20 lata 30, polacy nie gęsi:) i tyle mi wystarczy, i tak ciężko mi przeczytać książki w ramach tych wyzwań, staram się niektóre łączyć w miarę możliwości. Jeszcze jest tydzień bez nowości, ale Honorata zlikwidowała wyzwanie na blogu i istnieje ono teraz tylko nakanapie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Obecnie biorę udział w wyzwaniach: "Tydzień bez nowości" (w sumie ono skończyło się 31 grudnia), "History Books", "Debiuty", "Polski listopad" (tu na razie zgłosiłam jedynie chęć uczestnictwa) i oczywiście w swoim "Lata dwudzieste, lata trzydzieste". Próbowałam jeszcze paru innych, ale jednak nie dałam rady. Te wymienione przeze mnie w większości nie mają ograniczeń czasowych, ani jakiejś określonej liczby przeczytanych książek na miesiąc. Po prostu podsyłam link, gdy coś, co czytam, pasuje do wyzwania. I taka ich forma mi odpowiada.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja zgłosiłam się aż do 8 wyzwań. Zobaczymy czy podołam ,ale lepiej spróbować , żeby nie żałować. Szczegóły w odpowiedniej zakładce na blogu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Gratuluję wyników w wyzwaniach i życzę w Nowym Roku powodzenia w następnych wyzwaniach.

  Ja biorę udział w 5 wyzwaniach: Z półki, Niezapomniane lektury z naszego dzieciństwa, Polacy nie gęsi ...' Trójka e-pik, Z hasłem.

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajnie, że tak dużo teraz wyzwań do wyboru, niektóre bardzo szczegółowe - każdy może wybrać coś dla siebie. Ja praktycznie mam identyczną listę jak Twoja, przy czym Noblistów w zeszłym roku nie przeczytałam ani jednego, więc jest to raczej w fazie pobożnych życzeń, podobnie Book-trotter, do którego również się zapisałam i niestety nie udało mi się w nim niczego dokonać. Będę próbowała również działać w ramach wyzwania "Od A do Z" - jak widać dużo tego, ale ja traktuję wyzwania jak sugestię, jeśli nie uda mi się w danym miesiącu, to się nie tnę tylko próbuję być lepsza w następnym miesiącu.

  Bardzo dziękuję za reklamę wyzwania, mam stracha co z tego wyjdzie, ale liczę na dobrą zabawę i masę fajnych tytułów do odkrycia :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Co za dużo, to nie zdrowo, to fakt.

  Póki co, przede wszystkim skupiam się na własnym wyzwaniu "Polacy nie gęsi". Staram się też uczestniczyć w Twojej "Trójce e-pik", "Book-Trotterze" i "Z literą w tle". Z różnym skutkiem, niestety. "Tea Time z Corridą" nie ma sztywnych ram czasowych, więc jak mi jakaś lektura pasuje to ją dorzucam do wyzwania. Zapisałam się też wyzwania "Literatura w Azji, Azja w literaturze", ale już wiem, że nie podołam.

  Od tego roku chcę wziąć udział w wyzwaniu "Z półki", bo to jeden z moich priorytetów czytelniczych.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja choć mało (bo wolno) czytam to biorę udział w różnych wyzwaniach. A wiesz dlaczego??? Bo zwyczajnie co miesiąc miałam ogromny dylemat co wybrać - kuszące nowości, ponad 400 nieczytanych książek na półce własnej!!! a do tego ciągle kupuję książki znalezione gdzieś w promocyjnych cenach wydanych we wcześniejszych latach. Najchętniej przeczytałabym wszystkie na raz, ale nie da się! Wyzwania są dla mnie wspaniałym pomocnikiem w dokonywaniu wyborów :)
  To jednak nie wszystko! Dzięki wyzwaniom w 2012 roku miałam okazję przeczytać po raz pierwszy! "Małego Księcia" czy "Kubusia Puchatka" - niewielkie książeczki, a jakoś wcześniej nie były mi po drodze. Głupio jednak było w towarzystwie nic nie wiedzieć na ich temat. Teraz dzięki wyzwaniom wreszcie po nie sięgnęłam.

  Wybrałam kilka wyzwań, choć nie deklaruję w nich udziału w każdym miesiącu - sama wiesz jak jest u Ciebie, choć Twoje wyzwanie jest moim ulubionym :)

  Na 2013 rok wybrałam (objaśnienia tych wyzwań u mnie w zakładce wyzwania czytelnicze 2013):
  - Twoją "Trójkę e-pik",
  - "Pod hasłem" u Ejotka,
  - "Z literą w tle" u Jenah,
  - "Book-Trotter" u Kasi J.,
  - "Polacy nie gęsi..." u AnnRK
  - "Czytanie miejskie" u Viv
  - "Niezapomniane lektury naszego dzieciństwa" Książkówki i Legera,
  - moje wyzwanie "Odnajdź w sobie dziecko",
  Większość z książek, które zamierzam przeczytać będzie też odpowiadało wyzwaniom "Z półki" i "Przeczytam tyle, ile mam wzrostu".
  Ponadto współtworzę "Entliczek-Poradniczek" i "Literatura palce lizać" :)

  OdpowiedzUsuń
 12. oj posypały się wyzwania...
  ale i tak Twoje mam pierwsze na liście i staram się do niego dopasować resztę. No chyba, że dasz takie kategorie że odpadnę i spasuję w jakimś miesiącu to poszaleję w innych

  A w wyzwaniach na 2013 zaszalałam - mam w zakładce 11

  Trójka e-pik
  Z literą w tle
  Od A do Z
  Debiuty pisarskie
  Polacy nie gęsi...
  Przeczytam tyle, ile mam wzrostu
  Odnajdź w sobie dziecko
  Na tropie Agathy
  Daj się zaczarować Kasi Michalak
  Z półki
  52 książki

  szczegóły u mnie w zakłądce Wyzwania czytelnicze 2013

  o matko....

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja rzuciłam się na kilka wyzwań i z mniejszym lub większym efektem staram się je wszystkie powypełniać. A więc:
  1. "Book-Trotter" - moje własne dziecię
  2. Twoja "Trójka e-pik"
  3. "Czytamy książki historyczne" u Anetypzn
  4. "Polacy nie gęsi..." u AnnRK
  5. "Rosja w literaturze"
  6. "Z Literą w tle" u Jenah
  7. "Z półki"
  Jestem też zapisana w Klubie Jane Austen, ale tam niestety ostatnio nawalam :(

  OdpowiedzUsuń
 14. Faktycznie, wyzwań trochę się wysypało :)
  sama jestem organizatorką jednego: "Czytam fantastykę"
  poza tym zadeklarowałam udział:
  "z półki"
  "przeczytam tyle, ile mam wzrostu"
  "odnajdź w sobie dziecko"
  "pod hasłem"

  oprócz tego będę dalej brała udział w wyzwaniach rozpoczętych w 2012, jak chociażby
  "Polacy nie gęsi, czytajmy więc polską literaturę"

  oraz wyzwaniu bezczasowym, dzięki któremu chcę poznać książki takich autorów jak: K. Michalak, N. Sparks czy J. Picoult :)

  OdpowiedzUsuń
 15. u mnie na razie skromniutko - 52 książki, Trójka E-Pik i Z Półki
  z drugiej strony jednak mam kilka swoich prywatnych mini wyzwań (w tym takie na lata, czyli lista Boxalla ;)), więc będzie co czytać :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a jest gdzieś ta lista Boxalla tak, żeby tytuły były po polsku?

   Usuń
  2. możesz mi dać znać na moim blogu jak wypracujesz? :) byłabym wdzięczna :)

   Usuń
 16. Odkąd odkryłam świat blogerów zapałałam również miłością do wyzwań czytelniczych. W 2012 r. uczestniczyłam w sześciu:
  Trójka E - Pik
  Z półki (w roku 2012 nie udało mi się, ale teraz postanowiłam się do niego przyłożyć)
  Niezapomniane lektury z naszego dzieciństwa
  Polacy nie gęsi, czyli czytamy polską literaturę
  Book - Trotter
  Czytamy Anię
  W tym roku przyłączyłam się jeszcze do czterech:
  Wojna i... literatura
  History Books
  Pod hasłem
  Wyzwanie miejskie
  Zastanawiam się jeszcze nad innymi. Dużo? Może i tak. Ale nie traktuję tych wyzwań jako przymus, a książki dobieram tak, że daną książkę zaliczam do dwóch czy trzech wyzwań.
  Dla mnie wyzwania utrzymują mój blog. Znam swój słomiany zapał i wiem, że gdyby nie one, nie prowadziłabym już bloga.
  Mam też swoje własne, bezterminowe wyzwania polegające na czytaniu wszystkich książek Joanny Chmielewskiej, Małgorzaty Musierowicz, Doroty Terakowskiej oraz Agathy Christie oraz czytanie książek z listy Najlepsze książki stulecia wg czytelników "Rzeczpospolitej".

  OdpowiedzUsuń
 17. Byłabym zapomniała... :)
  Ostatnio zapisałam się jeszcze do Dyskusyjnego Klubu Książki w moim mieście.
  W sumie teraz jest ten DKK i 12 wyzwań. Przesadzam...? Może i tak, ale co mi tam... :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Biorę udział w Twoim wyzwaniu oczywiście, wyzwaniu Book-Trotter i zapisałam się przed chwilą do wyzwania kryminalnego. Nie wiem czy podołam wszystkiemu, ale będę się starać :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Dla mnie najtrudniejszym wyzwaniem niewątpliwie będzie świeżynka - Originaliter - od Bibliopatki z fragmentownika.blogspot.com, czyli czytanie w oryginale.
  Nie wiedzieć czemu, naprawdę trudne jest wyzwanie Z półki :)
  Wyzwaniem będzie dla mnie też pisanie o literaturze eseistycznej i humanistyce (bo raczej nie samo czytanie) w ramach Płynnej nowoczesności.
  Wyzwania łatwiejsze, bo zgodne z moim normalnym sposobem czytania to Trójka e-pik (różnorodność) i Z literą w tle (serie autorskie).
  Przy okazji dziękuję wszystkim autorkom tych zabaw czytelniczych :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja nie biorę udziału w wyzwaniach, bo lubię czytać to co chce i kiedy chcę :)

  OdpowiedzUsuń