"Ignaś. Opowieści patriotyczne" Wioletta Piasecka


posted by Sardegna on , , , ,

2 commentsWydawnictwo: Niko
Liczba stron: 80
Moja ocena : 5/6

Jakiś czas temu pisałam na blogu o "Małej Cyganeczce", "Tańczących czarownicach", "Drużynie marzeń. Zagadkach piłkarskich" oraz wierszykach o zwierzętach "A gdzie kurka?", czyli czterech książkach dla dzieci, autorstwa pani Wioletty Piaseckiej, a dzisiaj chciałam zaprezentować kolejną odsłonę Jej twórczości. Może kojarzycie "Ignasia" z widzenia, bohater ten zdobywa bowiem "popularność" i to nie tylko w Internecie, ale także, a może przede wszystkim, w realu. 

"Ignaś" jest przykładem bardzo ładnie wydanej książki dla dzieci o tematyce patriotycznej. Jak wiadomo, temat ten nie jest łatwy, trudno przedstawić najmłodszym czytelnikom postać historyczną, do tego w taki sposób, aby wzbudzić zainteresowanie a jednocześnie wytłumaczyć, dlaczego osoba ta jest tak ważna dla historii naszego kraju.

Na szczęście pani Wioletta Piasecka ma taką zdolność snucia opowieści, że przy okazji opisywania perypetii bohatera - małego Ignasia, przemyca dzieciom całkiem sporo wiedzy, pozytywnych wartości, czy informacji o historii Polski. Dzięki temu książka łączy w sobie to, co lubię najbardziej: rozrywkę i przyjemność, z edukacją i możliwością wykorzystania tej historii, jako przyczynku do dyskusji z dzieckiem lub omówienia jakiegoś tematu. "Ignaś" doskonale sprawdza się, jako zaczątek rozmowy o tym, czym jest polskość, bycie patriotą, a także, czym były rozbiory i dlaczego tak ważne dla Polaków było odzyskanie niepodległości, którego okrągłą rocznicę obchodzimy w tym roku. 

"Ignaś" w barwny sposób opisuje życie Ignacego Jana Paderewskiego od wczesnego dzieciństwa, do momentu odzyskania przez Polskę niepodległości. Oczywiście niektóre momenty z jego życia są bardziej rozbudowane, jak na przykład niełatwe dzieciństwo, na którym zaważył fakt, iż ojciec Paderewskiego został aresztowany przez władze rosyjskie za pomoc powstańcom styczniowym, inne (te związane z polityką), odpowiednio skrócone, w taki sposób, aby były zrozumiałe dla małych czytelników. W każdym razie, książka wzbogacona kolorowymi ilustracjami, przedstawia najważniejsze wydarzenia z życia, które zaważyły na jego dalszych losach, a także ukształtowały go, jako człowieka odważnego, dążącego do spełniania swoich marzeń, ale też oddanego ojczyźnie, walczącego o wolność, nawet za cenę własnego szczęścia.

Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6 - 10 lat, napisana jest bowiem prostym, przystępnym językiem, który może okazać się zbyt "dziecinny" dla starszych odbiorców, jednak w ramach edukacji można czytać ją nawet 11 i 12 latkom. Osoba bohatera kojarzy się dzieciom przede wszystkim z muzyką, warto więc uświadomić im, że rola Paderewskiego w historii Polski nie ograniczała się tylko do komponowania wspaniałych utworów. Po lekturze tej barwnej opowieści dzieci znacznie lepiej zapamiętają życiorys Paderewskiego, niż ucząc się go na pamięć na lekcji muzyki, czy historii.

  Sardegna

2 komentarze:

  1. Jako były nauczyciel historii i społeczeństwa, jestem jak najbardziej za takimi książkami. Trzeba robić wszystko, by zainteresować dzieci i młodzież historią naszego kraju. Pozdrawiam weekendowo :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak miło! Nie wiedziałam, że też jesteś nauczycielem. A książka świetna, podobnie, jak "Faustynka", inna propozycja tejże Autorki o tematyce patriotycznej

      Usuń