"Black Mirror" - "Czarne lustro" - TOP 3 oraz mój subiektywny ranking najlepszych odcinków serialu


posted by Sardegna on ,

7 comments

Właśnie skończyłam oglądać ostatni odcinek 5 sezonu antologii s-f "Black Mirror", której twórcą jest Charlie Brooker. Świetny, choć mocny serial, idealnie odzwierciedlający obawy społeczeństwa, co do zagrożeń technologicznych naszych czasów. Dość długo zwlekałam, żeby obejrzeć pierwszy sezon, bo po pierwszym odcinku z historyczną świnią, jakoś nie poczułam klimatu, tylko niesmak. Na szczęście kolejne okazały się doskonałe, w prawdzie prezentujące różny poziom, i przybliżające przeróżne zagadnienia, jednak wszystkie zaskakujące i skłaniające widza do przemyśleń. Niektóre odcinki utrzymane są w konwencji thrillera, inne dramatu, jeszcze inne to typowe s-f. 

[zdjęcie okładki pochodzi ze strony Filmweb]

Pierwotnie planowałam pokrótce opisać każdy z 22 odcinków w podsumowaniu miesiąca, kiedy jednak zaczęłam to robić, wyklarował mi się pomysł osobnego postu na ten temat i stworzenia TOP 3 oraz subiektywnego rankingu najlepszych odcinków serialu. 

O czym jest "Czarne Lustro"?

Poniżej znajdziecie krótkie podsumowanie każdego odcinka, które zrobiłam także dla siebie, gdybym w razie czego miała ochotę kiedyś do nich wrócić.

Sezon 1:

"Hymn państwowy" - Następczyni brytyjskiego tronu zostaje porwana, a jej porywacz publikuje oświadczenie, w którym księżniczkę może uratować tylko premier, który na oczach miliona widzów dopuści się niecnego czynu ze świnią. 

"Piętnaście milionów" - alternatywna rzeczywistość, w której ludzie "pracują" w specjalnych korporacjach, zarabiając fikcyjne pieniądze. Swoje zarobki mogą wydawać na ściśle określone rzeczy i usługi, a jeśli ktoś chce wyrwać się z tego kieratu, może kupić bilet za tytułowe 15 mln i wziąć udział w castingu, który umożliwia mu drogę do sławy.

"Cała Twoja historia" - ludzie wyposażeni są w implanty pamięci i wspomnień, dzięki którym mogą w każdej chwili na ekranach telewizorów i w swojej głowie, przewinąć i obejrzeć dowolny fragment swojego życia. Czasami jednak takie szczegółowe wspomnienia mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

[zdjęcia pochodzą ze strony Filmweb]

Sezon 2:

"Zaraz wracam" - młoda wdowa nie potrafi poradzić sobie ze swą stratą, kupuje więc aplikację, w której komputer przetwarza głos jej zmarłego męża tak, aby kobieta mogła z nim rozmawiać. Po czasie jednak i to nie wystarcza, w jej domu pojawia się więc robot łudząco podobny do utraconego męża.

"Biały niedźwiedź" - kobieta budzi się w pustym pokoju, nic nie pamięta, nie wie, kim jest i gdzie się znajduje. Po wyjściu na zewnątrz uświadamia sobie, że jest obserwowana, a co gorsze, ktoś próbuje ją zabić.

"Waldo" - Waldo do animowana postać, której głosu użycza zmęczony życiem komik. Ludzik nieoczekiwanie zaczyna zdobywać szeroką popularność, kiedy włącza się w dyskusje polityczne i wypowiada w temacie aktualnej kampanii wyborczej. Czy fikcyjna postać może stać się realnym kandydatem do parlamentu?

"Białe święta" - powszechna staje się technologia kopiowania osobowości. Dzięki tzw. ciasteczkom można skopiować dowolną osobę, która żyjąc w wirtualnej rzeczywistości odczuwać będzie to samo, co oryginał. Technologię można wykorzystywać w przeróżnych sytuacjach, bo zastosowań ma sporo, ale czy wszystkie są etyczne?

Sezon 3:

"Na łeb na szyję" - dla społeczeństwa najważniejsze stały się socjal media, a dokładnie pewna aplikacja, w której ocenia się znajomych i nieznajomych. Staje się ona wyznacznikiem statusu społecznego, zapewnia awans, odpowiednie przyjaźnie czy nawet zniżki. Pewna dziewczyna zrobi wszystko, żeby zdobyć odpowiednią ilość gwiazdek i wzbić się na wyższy poziom popularności.

"Wersja próbna" - testowany jest najnowszy model interaktywnej gry, w której człowiek wchodzi do przysłowiowego "domu strachów", gdzie może zmierzyć się ze swoimi największymi lękami. Główny bohater zostaje wynajęty, jako tester najnowszej wersji gry i sam na własnej skórze, przy kontroli centrali, może przetestować jej najciekawsze opcje. Okazuje się jednak, że to, czego się boi, jest zupełnie inne, niż bohater początkowo zakładał.

"Zamknij się i tańcz" -kamerka laptopa nagrywa chłopaka w dość krępującej sytuacji, a po paru chwilach nastolatek otrzymuje tajemniczego maila, w którym anonimowy podglądacz szantażuje go rozesłaniem nagrania do wszystkich znajomych, a uratować może go jedynie wykonanie kilku zadań, jakie szantażysta dla niego przygotował.

"San Jupinero" - tytułowe San Jupinero to alternatywna rzeczywistość, do której można się udać w ściśle określonych sytuacjach. Spotykają się tam dwie dziewczyny, jedna jest wesołą, pewną siebie imprezowiczką, druga jest nieśmiała, skromna i niepewna siebie. Kobiety zaczyna łączyć wyjątkowa zażyłość i przyjaźń, która wydaje się nie mieć granic. Ani w czasie, ani w przestrzeni.

"Ludzie przeciw ogniowi" - żołnierze mają za zadanie wyeliminowanie istot, które po wojnie przeszły jakąś mutację i stały się śmiertelnie niebezpiecznymi wrogami ludzkości. Podczas jednej z takich rutynowych kontroli, jeden z żołnierzy doznaje urazu, i od tego momentu, świat dla niego zaczyna wyglądać zupełnie inaczej.

"Znienawidzeni" - w mieście zaczynają ginąć ludzie, których poglądy bardzo nie spodobały się opinii publicznej, stąd też dosięgnął ich szeroki hejt w mediach społecznościowych. Pod ich adresem wygrażano najgorsze przekleństwa, publikowane pod wspólnym hasztagiem. Po pewnym czasie okazuje się, że osoby tak intensywnie hejtowane umierają w jakiś dziwnych i niespodziewanych okolicznościach. Za ich śmiercią stoją pewne małe roboty, zaprogramowane w taki sposób, aby podążać za określoną ofiarą. [zdjęcia pochodzą ze strony Filmweb]

Sezon 4:

"USS Callister" - nietypowa opowieść o załodze pewnego statku kosmicznego, która na początku wydawała mi się bardzo infantylna, jednak kiedy już wkręciłam się w temat, uważam, że pomysł na tą historię jest niesamowity! Popularność zdobywa pewna gra, polegająca na sterowaniu załogą statki kosmicznego. Twórcą gry jest pewien geniusz, który jednak w życiu prywatnym jest człowiekiem nieśmiałym, zahukanym i zamkniętym w sobie. Postanawia on stworzyć swoją osobistą wersję gry offline, w której umieszcza skopiowane dzięki DNA, osobowości otaczających go osób. W ten sposób, do gry, w której egzystowanie jest nie do zniesienia, trafiają ludzie z jego pracy.

"Arkangel" - na rynek wchodzi eksperymentalna wersja implantu, który rejestrować może parametry dziecka. Wskazuje miejsce, gdzie dziecko w danym momencie się znajduje, podgląd rodzicielski może nawet pokazać to, co dziecko widzi, oprócz tego, zapisuje jego wyniki krwi, a także może obniżać poziom stresu, czy blogować treści zakazane. Pewna nadopiekuńcza matka aplikuje implant swojej małej córeczce, z czasem jednak obserwacja wymyka się spod kontroli. 

"Krokodyl" - dwójka przyjaciół bierze udział w nieszczęśliwym wypadku, wychodzą jednak z niego bez szwanku, ale decyzje podjęte w tamtym momencie zaważą na całej ich przyszłości. Jeden nierozważny krok pociągnie za sobą kolejne, a kiedy można


[zdjęcia pochodzą ze strony Filmweb]


"Hang the DJ" - pewna aplikacja randkowa łączy ludzi w pary, wskazując na wszystko, co mają robić, o czym rozmawiać, a  nawet, ile czasu mają ze sobą spędzić, żeby się później rozstać. Wszystko to ma na celu odnalezienie drugiej połówki. Jednak bohaterowie, których aplikacja łączy tylko na 12 godzin, buntują się przeciwko systemowi.

"Twardogłowy" - w pewnej opuszczonej okolicy grasuje tajemniczy robot zabójca. Grupa poszukiwaczy natyka się na niego i próbuje ujść z życiem.

"Czarne muzeum" - na odludziu znajduje się dziwne muzeum, w którym znaleźć można wiele eksponatów o niepokojącej przeszłości, głównie związanej z kryminalnymi historiami ostatnich lat. Muzeum odwiedza przypadkowa turystka, a jej pobyt w tym niepokojącym miejscu kończy się tragicznie. 

[zdjęcia pochodzą ze strony Filmweb]

Sezon 5:

"Stricking - Vipers" - starzy przyjaciele ze studiów spotykają się po latach i postanawiają odnowić znajomość grając wspólnie w wirtualną grę, będącą nowszą wersją tej, przy której spędzali przed laty wiele godzin. Ich nocne granie przynosi im jednak zupełnie nowe doznania, stąd też ciężko im przerwać rozgrywkę i wrócić do codzienności. Z czasem jednak granie staje się swoistym uzależnieniem niszczącym życie prywatne bohaterów. 

"Smithereens" - pewien taksówkarz porywa młodego pracownika firmy Smithereens, słynącej z tego, iż jest najpopularniejszym portalem społecznościowym w kraju. Porwanie szybko zostaje odkryte przez miejscową policję, która od razu przechodzi do akcji ratowania poszkodowanego, sprawę jednak utrudnia sprawca grożący bronią i jego nieco dziwne żądania. 

"Rachel, Jack i Ashley Too" - nieśmiała i wycofana 15 latka Rachel, niezbyt dobrze czuje się wśród rówieśników, cały czas spędza śledząc karierę swojej ukochanej piosenkarki Ashley O. Kiedy na rynek wychodzi lalka inspirowana gwiazdą, Rachel od razu chce ją mieć, w rozmowie z lalką upatruje zaprzyjaźnienie się ze swoją idolką, a także wzmocnienie pewności siebie. Prawdziwa Ashley zupełnie jednak nie przypomina gwiazdy, na jaką jest kreowana przez media. Chce coś zmienić w swoim otoczeniu, jednak pewni ludzie jej na to nie pozwalają.


[zdjęcia pochodzą ze strony Filmweb]

Który odcinek najlepszy?

Mój subiektywny ranking najlepszych odcinków "Black Mirror" prezentuje się następująco:

22. "Ludzie przeciw ogniowi"
21. "Smithereens"
20. "Twardogłowy"
19. "Zaraz wracam"
18. "Waldo"
17. "Hang the DJ"
16."Wersja próbna"
15. "Hymn państwowy"
14. "Piętnaście milionów"
13. "Cała Twoja historia"
12. "Stricking - Vipers"
11. "Rachel, Jack i Ashley Too"
10"San Jupinero"
9. "Krokodyl"
8. "Na łeb na szyję"
7. "Znienawidzeni"
6. "Czarne muzeum"
5. "Białe święta"
4. "Arkangel"

Moje TOP 3 serialu "Black Mirror" 


3. "Zamknij się i tańcz"
2. "Biały niedźwiedź"
1. "USS Callister"

Oglądaliście serial? Czy Wasze ulubione odcinki pokrywają się z moim wyborem?


Sardegna

7 komentarzy:

 1. Gdy polecam "Black Mirror" czy to na warsztatach dla bibliotekarzy czy znajomym często mówię, żeby nie zrażali się pierwszym odcinkiem, bo jest bardzo "specyficzny" :D Osobiście uważam, że niestety serial pikuje w dół.

  Z podobnych gorąco polecam "Rok za rokiem" na HBO. Brytyjski serial o pewnej rodzinie, ale dziejący się od 2019 do dwa tysiące trzydziestego któregoś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, zgadzam się, co do pierwszego odcinka. Po obejrzeniu "Hymnu..." zupełnie nie miałam ochoty na dalszy ciąg. Może jakby ten odcinek był umieszczony gdzieś później, to jego odbiór byłby lepszy. Ale na samym początku może odrzucać. Za polecankę dziękuję. Nie korzystam wprawdzie z HBO, ale może kiedyś ... :)

   Usuń
 2. Też bardzo mnie wciągnął te serial...

  OdpowiedzUsuń
 3. Oglądałam tylko pierwsze 3 sezony. Jeśli miałabym wybrać najlepsze odcinki to wyróżniłabym (kolejność przypadkowa): "Na łeb, na szyję", "Biały niedźwiedź","Cała twoja historia". Do oglądania całego serialu już raczej nie wrócę, ale zerknę może na "USS Callister" :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie "USS Callister" to numer jeden, choć jest mocno specyficzny, zwłaszcza jego początek. W ogóle cały sezon 4 daje radę! Jak obejrzysz, daj proszę znać, czy też Ci się spodobał :)

   Usuń
  2. Obejrzałam :) Bardzo mi spodobał, choć nie przepadam za filmami o grach komputerowych i wirtualnej rzeczywistości. Dziękuję :)

   Usuń