"Saga o Ludziach Lodu" Margit Sandemo część 2: tomy 6 - 10


posted by Sardegna on , , , , ,

No comments

Dzisiejszy post jest kontynuacją pierwszego wpisu o SoLL, w którym to w skrócie (chociaż czy to akurat była wersja skrócona, to można by polemizować...) pisałam o moich początkach przygody z sagą, a także o pierwszych 5 tomach serii. Dla zainteresowanych, tamten wpis znajduje się pod TYM linkiem. Aktualnie jestem w takim momencie swojego życia, że czytam sobie całą SoLL po raz piąty i kolejny raz bardzo emocjonuję się przygodami bohaterów, choć pozornie mogłoby się wydawać, że już mnie to nie będzie ruszać, skoro znam tą historię na pamięć. Nic bardziej mylnego! Czytam sobie powoli następne części, zawsze znajdując w nich coś, co umknęło mi przy okazji poprzedniego czytania. Czytanie idzie mi zdecydowanie wolniej, ale za to uważniej i to jest naprawdę ciekawe doświadczenie. Do tego postanowiłam jeszcze tworzyć krótkie notki i w paru zdaniach zapisywać, co dzieje się w poszczególnych tomach. 

Także zapraszam na kolejną porcję SoLL:"Saga o Ludziach Lodu. Dziedzictwo zła" tom 6
"Saga o Ludziach Lodu. Zamek duchów" tom 7
"Saga o Ludziach Lodu. Córka hycla" tom 8
"Saga o Ludziach Lodu. Samotny" tom 9
"Saga o Ludziach Lodu. Zimowa zawierucha" tom 10

Tom 6, czyli "Dziedzictwo zła" opowiada historię przyrodnich braci, Kolgrima i Matthiasa Maidenów. Kolgrim jest synem zmarłej przy porodzie Sunvinny, potomkiem mocno obciążony złym dziedzictwem. Jako że jest bardzo inteligenty, stara się maskować swoje prawdziwe oblicze przed kochającą go rodziną, ale wewnętrznie nie chce zmieniać się na dobre. Matthias natomiast jest jego przyrodnim bratem, zupełnym przeciwieństwem, bardzo łagodnym i dobrym chłopcem. Kolgrim zazdrości mu tego, iż to Matthias ma odziedziczyć sekretny skarb Ludzi Lodu, postanawia więc pozbyć się brata w najokrutniejszy sposób.  Chłopiec jakimś cudem unika śmierci, trafia jednak w ręce handlarze dziećmi i zostaje zmuszony do pracy w kopalni. Kilka lat zajmuje mu ucieczka z tego okropnego miejsca i powrót do Grastensholm. Kolgrim w tym czasie znajduje na strychu sekretny dziennik babci Silje i wyrusza na poszukiwania samego Tengela Złego do Doliny Ludzi Lodu. W tym tomie rozwija się także wątek trzech braci: Tarjeja, Tronda i Brada, synów Arego. Tarjei wyrusza na wojnę, jako lekarz, zakłada rodzinę i osieraca synka Mikaela, Trond okazuje się być obciążony złym dziedzictwem, natomiast Brad zostanie gospodarzem Lipowej Alei.

Tom 7 "Zamek duchów" to historia Tancreda, syna Cecylii Palladin, który ratuje z opresji piękną dziewczynę, Jessicę Cross, uciekającą przed chciwymi krewnymi. W tym tomie poznamy też bliżej losy siostry Tancreda, Gabrielli, która znajduje swój życiowy cel w pomaganiu innym, a wszystko to robi przy wsparciu Kaleba, przyjaciela Matthiasa.

Tom 8 "Córka hycla" opowiada w głównej mierze o Matthiasie i Andreasie, synu Brada, i sprawie, jaką obu młodzieńcom przyjdzie rozwiązać. Wydarzenia będą miały związek z Hildą, nieśmiałą córką miejscowego hycla, która została wykluczona ze społeczności. W Grastensholm dochodzi do tragicznych znalezisk, na zboczach wzgórza zostają odnalezione zwłoki kobiet, stąd też nastroje w wiosce robią się nieprzyjemne. Nie można czuć się bezpiecznie, stąd też Hilda przenosi się do dworu i pomaga złapać sprawcę bestialskich mordów, przy okazji zakochuje się w przystojnym dziedzicu...

Tom 9 - "Samotny" będzie w większości poświęcony Mikaelowi, synowi Tarjeia, który oddzielony od rodziny i korzeni Ludzi Lodu szuka swojego miejsca na ziemi i swojej tożsamości. Szybko żeni się z Anette, kobietą o bardzo konserwatywnych poglądach, która została wychowana z wielką surowością w nieustannym lęku, stąd też życie Mikaela jest jedną wielką melancholią. Jedynym jego sensem istnienia jest jego syn Dominik, który prawdopodobnie należy do wybranych potomków Ludzi Lodu.

Tom 10 "Zimowa zawierucha" opisuje losy Villemo, córki Gabrielli i Kaleba. Villemo to jedna z najbarwniejszych potomkiń Ludzi Lodu, której to już od wieku nastoletniego przytrafiały się niesamowite przygody. Choć naznaczona żółtymi oczyma, nie do końca wie, jakie moce posiada i do czego została przeznaczona, zdaje sobie tylko sprawę, że należy do trójki wybrańców, obok Dominika i Niklasa, syna Andreasa. Będąc nastolatką, bardziej niż przeznaczeniem Ludzi Lodu interesuje się przystojnym Eldarem Svartskogenem, człowiekiem, który ma poważne kłopoty z prawem i znajduje się w centrum konfliktu politycznego. Villemo zakochana bez pamięci wyrusza za ukochanym, pakując się w nie lada kłopoty.

Notka o kolejnych tomach się pisze!

Sardegna

Leave a Reply