Pages

niedziela, marca 17, 2024

"Uwolnij swój talent" Malwina Faliszewska


Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 294
Moja ocena : 5/6

Kiedyś, będąc na fali popularności odkrywania swoich talentów, głównie tych z zakresu talentów Gallupa, zainteresowałam się literaturą związaną z tym tematem. Było to w czasie mojego dłuższego urlopu, kiedy to mogłam poświęcić czas i energię na odkrywanie zagadnień samorozwoju, szukania różnych nowych ścieżek życiowych i źródeł inspiracji. Miałam nawet pomysł wykupienia sobie pakietu i sprawdzenia, jakimi talentami Gallupa mogę się pochwalić, ale jakoś jeszcze do tego nie dotarłam. Choć mama nadzieję, że kiedyś mi się to uda.

W każdym razie, w tamtym czasie trafiła do mnie książka Malwiny Faliszewskiej "Uwolnij swój talent". Stwierdziłam, że będzie to idealna pozycja, żeby się z tematem zapoznać i przyjrzeć się mu nieco bliżej.

Kiedy sięgałam po tę książkę, nie znałam pani Malwiny Faliszewskiej. Zrobiłam więc mały research, z którego wynikało, że autorka jest coachem szkolącym w zakresie talentów Gallupa (idealnie trafiłam w sedno), jest też ekspertką, mentorką wspierającą świadomy rozwój kariery i budowanie pewności siebie, prowadzi także popularny podcast, działa aktywnie w social mediach i miała swoje wystąpienia na Tedex Warsaw Woman. Ponieważ jest to osoba, która w swojej codziennej pracy bazuje na talentach i uczy, jak je rozwijać, stwierdziłam, że lepszej książki na rozpoczęcie przygody z tym zagadnieniem, nie będzie.

Na wstępie zaznaczę jeszcze, że rzadko sięgam po poradniki, bo nie za bardzo lubię, kiedy autor tłumaczy mi, jak mam zmieniać swoje życie. Ale czasami lubię wyjść ze strefy swojego czytelniczego komfortu, bo, jak mówią, jeżeli chce się coś zmienić ciągle robiąc to samo, to nie ma co liczyć na zmianę.

Na początku autorka dzieli się z czytelnikami swoją historią, opisując krętą drogę, jaką przeszła, od pracy nie sprawiającej jej radości, do satysfakcjonującego zajęcia, jakiemu aktualnie się oddaje. Przyjemność zawodową znalazła w dziedzinie, po której zupełnie się tego nie spodziewała. Okazało się jednak, że wszelkie, zbierane przez lata doświadczenia zawodowe, choć często w niekoniecznie satysfakcjonującej pracy, są dla niej przydatne i może w jakiś sposób na nich bazować, kreując swoją nową, zawodową rzeczywistość.

Na swoim przykładzie, w bardzo życiowy sposób opowiada o talentach, mocnych stronach, zmianie, jakiej można dokonać w swym życiu. Często przytacza także przykłady innych osób, które w jakiś sposób zmieniły swoje nastawienie, a co za tym idzie, swą ścieżkę zawodową. Pokazuje drogę, jaką te osoby przeszły, aby rozwijać swoje umiejętności i świadomie korzystać z posiadanych talentów.

Z treści poradnika wyłaniają się dla czytelnika konkretne porady, z których można oczywiście skorzystać i wyciągnąć z nich coś dla siebie, jednak to na ile zostaną one wykorzystane i wcielone w życie zależy tylko i wyłącznie od odbiorcy.

Jak korzystać ze swojego potencjału, jak wytrwać w byciu indywidualistą, a nie wzorować się na innych, jak znaleźć pomysł na siebie, co blokuje nas przed osiąganiem sukcesu, co jest hamulcem sprawiającym, że nie idziemy do przodu w realizowaniu swoich celów. O tym, i o wielu innych zagadnieniach przeczytamy w "Uwolnij swój talent".

Pierwszy rozdział jest trochę teoretyczny, zadający sporo pytań retorycznych o to, co nas blokuje, nad czym warto popracować i jak to możliwe, że powiedzenie: "sukces przychodzi wtedy, gdy stajemy się najlepszą wersją samych siebie", jest jak najbardziej aktualne.

Rozdział drugi o tytule "Poznaj siebie" to krótki test pokazujący, czy jesteśmy aktualnie w dobrym miejscu zawodowym. Autorka podsuwa nam wskazówki, kiedy warto pomyśleć o zmianie pracy, jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że zajęcie, które aktualnie wykonujemy nie do końca nas satysfakcjonuje.

Fajną opcją są zadania praktyczne w formie tabelek, notatek, zapisek, jakie proponuje nam autorka, mogące pomóc nam poznać siebie lub po prostu odkryć, co lubi się w swojej pracy, a czego nie znosi. Ciekawe są także podpowiedzi, jak można swoją pracę ułatwić, lub w jakiś sposób udoskonalić, aby, może nie od razu, ale w dłuższym przedziale czasu, poprawić swoją sytuację zawodową.

W rozdziale tym przeczytamy także, czym jest wypalenie zawodowe i co można zrobić, aby sobie z nim poradzić, co to jest syndrom poniedziałku i kiedy się z nim spotykamy oraz jak ważna jest diagnoza swojego miejsca pracy i określenie, co nas powstrzymuje przed ewentualną zmianą, a także, które przekonania nas sabotują i sprawiają, że odkładamy ciekawe pomysły mogące posunąć nas do przodu, na później.

Autorka posiłkuje się przykładami kolejnych osób, przytaczając konkretne przekonania, często pochodzące z dzieciństwa lub codziennych obserwacji, namawiając do budowania nowych. Do tej części również przeznaczone są zadania praktyczne i pytania, które można sobie zadać, aby rozjaśnić sytuację: jak walczyć z wewnętrznym krytykiem, jak nie generalizować, co zrobić, kiedy nie ma się pomysłu na siebie, co to jest bezpieczna złota klatka lub, co można zrobić, aby reanimować swój zawód?

Bardzo ważna w samorozwoju jest diagnoza własnych mocnych i słabych stron. Cenna jest także umiejętność szukania feedbacku od bliskich i przeanalizowania konstruktywnych opinii na swój temat. Podobnie, jak znajomość wartości, których realizowanie sprawiało, że działanie sprawiało nam radość. Rozdział ten autorka kończy przedstawieniem narzędzi diagnostycznych, z których można skorzystać, aby profesjonalnie określić swoje talenty.

Ostatnia część książki o znamiennym tytule "Czas-start!" to porady wskazujące na to, jak praktycznie wykorzystać zdobytą wiedzę i wskazówki zawarte w poprzednich rozdziałach.

"Uwolnij swój talent" to idealna propozycja dla osób, które interesują się tematem samorozwoju, rozwijania pewności siebie, czy poznawania własnych mocnych stron. Lektura może też przysłużyć się osobom mającym aktualnie kryzys zawodowy, przeżywający wypalenie zawodowe lub szukających jakichś nowych źródeł zarobku lub pomysłów na siebie. Świadomość własnych talentów, połączenie ich z hobby oraz doświadczeniem zawodowym, może zapewnić oczekiwaną satysfakcję i sukces zawodowy. Fajna inspiracja. Może nie wykorzystam wszystkich podpowiedzi zawartych w książce, ale część na pewno!
 
Sardegna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz