Pages

wtorek, listopada 29, 2022

Blogowe podsumowanie miesiąca - listopad 2022

Listopad minął mi ekspresowo, ale dostarczył skrajnych emocji. Z jednej strony był to bardzo przyjemny czas, pełen fajnych wydarzeń, z drugiej jednak, zwłaszcza końcówka miesiąca była bardzo stresująca i chorowita. Cieszę się na zbliżający się grudzień i mam nadzieję, że przygotowania do świąt miną w przyjemnej i rodzinnej atmosferze, tym bardziej, że mam fajne plany na kalendarz adwentowy i niespodzianki przedświąteczne.

Lista przeczytanych:


1. "Deman" Artur Urbanowicz - 6
2. "Gangsta paradise. Katan" Agnieszka Lingas - Łoniewska - 5
3. "Gangsta paradise. Pako" Agnieszka Lingas - Łoniewska - 5
4. "Siarka" Douglas Preston, Lincoln Child - 5
5. "Mala M" Paulina Świst, Lilka Płonka - 4
6. "Lukrecja" Anne Goscinny - 5

Imprezy kulturalne:

Listopad wbrew pozorom był bardzo bogaty w wydarzenia. Na początku miesiąca miały miejsce Targi Książki w Katowicach. Wprawdzie spędziłam je głównie na stosiku Śląskich Blogerów Książkowych, dyżurując przy naszej wymianie książkowej, ale po pracy udało się spotkać z blogowymi znajomymi i spędzić przemiły czas. W tym miesiącu odebrałam sobie także zaległy prezent urodzinowy, czyli wyjazd na weekend do spa.

Oprócz tego, na początku listopada odbyła się także premiera książki "(Nie) zdobyta góra. Z archiwum Jerzego Kukuczki" autorstwa Ilony Chylińskiej, naszej blogowej koleżanki. Wspaniałe wydarzenie pokazujące nie tylko postać wybitnego himalaisty, ale także przedstawiające okoliczności tamtego pamiętnego wejścia na Broad Peak. 

Cudownym zakończeniem przedostatniego miesiąca roku był wypad do Teatru Śląskiego w Katowicach na spektakl "Wątpliwość". Genialne przedstawienie na kameralnej scenie teatru zostanie przeze mnie opisane w osobnej notce.


Nowości:



"Siarka" Douglas Preston, Lincoln Child
"Na własnych warunkach" Agnieszka Łepki
"Dziewiętnaście minut" Jodie Picoult
"Okup za Romanowów" Clive Cussler
"Dobrowolski i diament imperialny" Artur Pacuła
"Gliniarz. Opowieść policyjna" Marcin Ciszewki
"Inviotus" Marcin Ciszewski
"Precedens" Remigiusz Mróz
"Kiedy spadnie pierwszy śnieg" Beata Majewska
"Jak przestałem kochać design" Marcin Wicha
"Zgodnie z prawdą" Danuta Awolusi
"13 anioł" Anna Kańtoch
"Świat Zofii" Jostein Gaardera
"Rozmowy o Evereście" Cichy, Wielicki, Żakowski
"Abominacja" Dan Simmons
"(Nie) zdobyta góra. Z archiwum Jerzego Kukuczki" Ilona Chylińska


"Zbrodnie zimową porą" Agatha Christie
"Dziennik Cwaniaczka. Krótka piłka" Jeff Kinney
"Wielka ucieczka dziadka" David Walliams
"Gdzie jest happy end?" Krystyna Mirek
"Norweski dziennik" Andrzej Pilipiuk
"Projekt Reise" Remigiusz Mróz
"Duchy K2" Mick Conefrey
"Annapurna" Maurice Herzog
"Tylko dla Twoich oczu" Katarzyna Ryrych

"Mala M" Paulina Świst, Lilka Płonka
"Troje na huśtawce" Natasza Socha
"Magiczne zwierzęta. Scenariusz oryginalny" J.K.Rowling
"Lukrecja", "Lukrecja stawia na swoim", "Lukrecja na pierwszym planie" Anne Goscinny


 "Serialowo":


"28 dni grozy"
mini serial dokumentalny, w którym trzy grupy łowców duchów, medium, egzorcyści i inni specjaliści zajmujący się kontaktem ze zmarłymi biorą udział w eksperymencie ulokowania na 28 dni w nawiedzonych miejscach. Eksperci starają się wyczuć, co stało się w owych budynkach, później nawiązać kontakt z przebywającymi tam duchami, a ostatecznie oczyścić domy ze złej aury.

Filmowo:

W listopadzie obejrzałam 9 filmów, co daje mi ostatecznie 139 filmów w ciągu 11 miesięcy (styczeń 27 + luty 9  + marzec 16 + kwiecień 16 + maj 9 +  czerwiec 9 + lipiec 9 + sierpień 16 + wrzesień 13 + październik 6 + listopad 9 = 139)

1. "Ostra noc" reż. Lucia Aniello  - cztery przyjaciółki organizują wieczór panieński jednej z nich. Jess (Scarlett Johansson) szykuje się do kariery politycznej, nie chce więc szaleńczej imprezy, tylko spokojnego wieczoru w towarzystwie dawnych koleżanek. Sytuacja wymyka się jednak spod kontroli, kiedy dziewczyny pod wpływem alkoholu i innych używek niechcący doprowadzają do śmierci striptizera. 

2. "Polowanie" reż. Craig Zobel - thriller z Hillary Swank, dwunastu przypadkowych ludzi zostaje porwanych i wypuszczonych na leśnej polanie, tam staja się zwierzyną w przerażającym polowaniu. Żadna z ofiar nie wie, dlaczego stała się ofiarą polowania na ludzi, jedna z kobiet jest jednak przygotowana na taką okoliczność i nie podda się bez walki.

3. "Świąteczny szok" reż. Clea DuVall - pierwszy świąteczny film obejrzany w tym sezonie (choć w sumie smakuje bardziej gorzko, niż słodko). Abby i Harper są w szczęśliwym związku, więc kiedy Harper zaprasza Abby na święta, ta planuje oświadczyny. Nie wie jednak, że rodzice jej wybranki nie wiedzą o jej orientacji. Święta w rodzinnym gronie stają się grą pozorów, a siostry Harper i jej rodzice robią wszystko, aby utrzymać nieskazitelny wizerunek. W końcu miarka się przebiera. 

4. "Wizyta" reż. M. Night Shyamalan - nastoletnie dzieciaki wyjeżdżają na tydzień do swoich nieznanych dziadków. Choć staruszkowie wydają się nieco zbzikowani, to każdy kolejny dzień przynosi nowe niespodzianki. Babcia dziwnie zachowuje się nocą, dziadek skrywa coś w szopie i piwnicy, a dzieciaki zaczynają się coraz bardziej niepokoić. 

5. "Wychodne mamusiek" reż. Andrew Erwin, Jon Erwin  - zmęczona codzienną opieką nad trójką niesfornych dzieci, Allyson postanawia zaprosić swoje dwie przyjaciółki, równie zagonione matki, do spędzenia wolnego wieczoru. Dziećmi mają zająć się mężowie, co oczywiście nie kończy się dobrze, ani dla nich samych, ani tym bardziej dla spragnionych odpoczynku kobiet.

6. "Święta z Tobą" reż. Gabriela Tagliavini - pierwszy w tym sezonie świąteczny film. Gwiazda muzyki pop stara się nadążyć za trendami, zdaje sobie jednak sprawę, że po piętach depczą jej młodsze koleżanki. Nagranie świątecznej piosenki wydaje się idealnym rozwiązaniem, aby ponownie przyciągnąć uwagę widzów, niestety brak weny i tęsknota za zmarłą mamą blokuje piosenkarkę. W ramach resetu, kobieta postanawia spełnić życzenie młodej fanki i spędzić z nią dzień. Nie wie nawet, że tym oto sposobem, na prowincji, znajdzie prawdziwą miłość.    

7. "Enola Holmes 2" reż. Harry Bradbeer - bardzo fajna kontynuacja przygód nastoletniej siostry Sherlocka Holmesa, Enoli, która podobała mi się zdecydowanie bardziej, niż część pierwsza. Młoda detektywka tym razem musi rozwiązać sprawę zaginięcia Sarah, ubogiej dziewczyny pracującej w fabryce zapałek. Sarah była prawdopodobnie świadkiem jakiegoś zdarzenia, weszła też w posiadanie cennych informacji o przedsiębiorstwie i ktoś wyraźnie stara się ją uciszyć. Kiedy jednak Enola zaczyna angażować się w sprawę, zaczynają ginąć ludzie, a ona sama staje w obliczu wielkiego niebezpieczeństwa. Świetny film w myśl girl power.

8. "Parada serc" reż. Filip Zylber - ambitna młoda producentka w jednej chwili traci pracę, narzeczonego i wizję idealnego życia w stolicy. Nie poddaje się jednak i postanawia za wszelką cenę odzyskać straconą pozycję. Wyrusza do Krakowa z zamysłem nagrania kompromitującego materiału o lokalnej paradzie jamników, z przyczyn osobistych bardzo istotnej dla jej byłej szefowej. W Krakowie spotyka jednak sympatycznych, choć nieco zbzikowanych ludzi, czy poświęci nowych przyjaciół dla dawnego marzenia? 

9. "Powrót do Christmas Creek" reż. Don Mcbrearty - kolejny film świąteczny. Programistka skupiona na pracy jedzie do rodzinnego miasteczka na święta po tym, jak zostawia ją chłopak. Czas wśród bliskich sprawia, że zakochuje się w przyjacielu z dzieciństwa, ale dostaje też szansę pogodzić skłóconą część rodziny.

[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb] 

Muzycznie:

W listopadzie urzekła mnie nowa płyta Dawida Podsiadło, ale najbardziej przypadł mi do gustu nostalgiczny kawałek "mori"



Drugą piosenką, którą odkryłam w tym miesiącu jest przeróbka "Fell in love with an alien" Kelly Familly wykonana przez Mike Perry ft. Mentum



A jak Wam minął listopad?

Sardegna

1 komentarz:

  1. Mieszkam w Katowicach i nie miałam pojęcia, że są Targi książki 😅 Świetne podsumowanie, a te stosy książek imponujące 👍

    OdpowiedzUsuń