Pages

środa, czerwca 07, 2023

Spektakl "Inteligenci" w Teatrze Śląskim

Pierwszy kwartał roku był bardzo bogaty w kulturalne wydarzenia. W styczniu w Teatrze Śląskim im. Wyspiańskiego w Katowicach, miałam okazję obejrzeć spektakl "Wątpliwość", natomiast w lutym sztukę "Inteligenci". Oba widowiska odbywały się na kameralnej scenie tego teatru, a jak pisałam przy okazji "Wątpliwości", historie prezentowane na Małej Scenie mają swój niepowtarzalny klimat i wciągają widza, jak nigdzie indziej!

"Inteligenci" autorstwa dramatopisarza Marka Modzalewskiego, to ciekawy obraz społeczeństwa wykształconego, oczytanego, dobrze sytuowanego, które za fasadą idealnego życia, nienagannej kultury osobistej, elokwentnej wypowiedzi i jasno sprecyzowanych poglądów, kryje fałsz, obłudę, problemy emocjonalne, zdradę partnera, przemoc fizyczną i psychiczną, a także emocjonalną obojętność, oziębłość, problemy wychowawcze, konflikty rodzinne i codzienność kreowaną dla zachowania pozorów.

Anna jest cenioną redaktorką, a jej mąż Szczepan, dziennikarzem, który próbuje napisać świetny tekst, aby wrócić do dziennikarskiej topki. Para szykuje się właśnie do komunii świętej swojego młodszego syna, choć Szczepan nie do końca zgadza się z pomysłem Anny, aby posyłać młodego do komunii, skoro są rodziną niewierzącą i niepraktykującą. Mężczyzna jest za tym, aby nie kreować na siłę tradycji, w którą nie wierzą, jednak Anna przekonuje, że tak trzeba, aby ich syn nie czuł się wyobcowany.

Para ma także starszego syna, nastolatka Łukasza, sprawiającego rodzicom spore kłopoty wychowawcze. Jego najnowszy wybryk dotyczy bójki po imprezie, do której doszło w noc poprzedzającą komunię. Wyjaśnienia syna różnią się jednak od tych, które przedstawiają rodzicom policjanci, wkraczający do mieszkania tuż przed wyjściem rodziny do kościoła.

Przy okazji próby dochodzenia do przyczyn bójki, na jaw wychodzą poglądy Łukasza, skrajnie homofobiczne i rasistowskie, a także to, co tak naprawdę stało się minionej nocy. Łukasz nie przyjmuje do wiadomości, że jego postawa jest zła, wręcz przeciwnie, obwinia za nią matkę i ojca wyrzucając im dawne urazy. Żadne rozmowy nie przynoszą efektu, kumulując tylko nagromadzone przez lata żale, nie tylko dziecka do rodziców, ale także małżonków do siebie. Anna i Szczepan nie mogą zrozumieć, jak nastolatek wychowywany w takich, a nie innych wartościach, może skierować się w tak radykalną stronę, Łukasz natomiast zarzuca rodzicom hipokryzję i jawnie sprzeciwia się ich poglądom, obarczając ich winą za całą sytuację.


Oliwy do ognia dolewa także ciocia Bożena, siostra Anny, która przebywa na komunię siostrzeńca i próbuje załagodzić napiętą sytuację. Kobieta chce, aby przed tak ważną, religijną uroczystością, jej bliscy odstawili na bok wszystkie pretensje i wzajemne animozje. Festiwalu żali i zaprzeszłych krzywd nie da się jednak zatrzymać. Między siostrami również dochodzi do spięć, podczas których kobiety nie omieszkają wyrzucać sobie wszystkich pretensji, począwszy od tych z wczesnego dzieciństwa.

Konflikt eskaluje z minutę na minutę, padają słowa, których nie da się już cofnąć, nikt nie chce ustąpić, co w końcu doprowadza do tragedii.

"Inteligenci" to nieco przerysowana czarna komedia mocno osadzona w aktualnej sytuacji społeczno - politycznej naszego kraju. Różne poglądy, podziały polityczne, to wszystko przenosi się do naszej codzienności i naszych domów. Jeżeli do tego dodamy grę pozorów uprawianą na potrzeby tego, co ludzie o nas pomyślą, otrzymamy mieszankę wybuchową złych emocji i upartego trwania przy swojej, niekoniecznie właściwej, racji.

Ciekawym doświadczeniem było spojrzenie na te wszystkie tematy z boku, oczami obserwującego widza. I choć po wyjściu z teatru pozostaje zadra i gorzki posmak na języku, warto poświęcić "Inteligentom" swój czas.

"Inteligenci":

  • czas trwania: 1 h 15 minut bez przerwy
  • reżyseria: Robert Talarczyk
  • scenografia i kostiumy: Małgorzata Bulanda
  • muzyka: Klaudia Rabiega
  • asystentka reżysera: Katarzyna Brzoska
  • inspicjent/sufler: Barbara Dudek
  • reżyseria światła: Piotr Roszczenko, Waldemar Janiszek 
  • reżyseria dźwięku: Marek Skutnik
  • projekt wykonawczy: Małgorzata Długowska - Błach
  • producent Katowickiego Karnawału Komedii: Bogusław Jasiok
  • kierownik techniczny: Maciej Rokita
  • projekt plakatu: Jadwiga Lemańska
  • obsada: Katarzyna Brzoska (Anna), Mirosław Neinert (Szczepan), Paweł Kruszelnicki/Michał Piotrowski (Łukasz), Violetta Smolińska (Bożena)
Sardegna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz