Pages

poniedziałek, sierpnia 30, 2021

Blogowe podsumowanie miesiąca - sierpień 2021

Sierpień był cudownym czasem! Dwa pierwsze tygodnie spędziliśmy rodzinnie na urlopie w dziczy, gdzie oprócz aktywnego wypoczynku znalazło się także całkiem sporo czasu na czytanie. pozostałe dwa tygodnie do końca miesiąca poświęciłam na przygotowania do nowego roku szkolnego i ogarniania zaległych spraw. Przeczytałam ogrom książek, bo aż 22, gorzej poszło mi z robieniem blogowych wpisów, ale mam nadzieję, że uda mi się to nadrobić we wrześniu.
 
Lista przeczytanych:
 
 
1. "Femme fatale" Katarzyna Nowakowska - 2
2. "Gdzie diabeł nie może, tam trupa pośle" Iwona Banach - 6
3. "Mag i diabeł" Gacek & Szczepańska - 3
4. "Wisielec i księżyc" Gacek & Szczepańska - 3
5. "Moc i cesarzowa" Gacek & Szczepańska - 3
6. "Ty jesteś imię moje" Katarzyna Zyskowska - Ignaciak - 6 
7. "Rzeki płyną jak chcą" Ałbena Grabowska - 6
8. "Bo nadal cię kocham" Magdalena Kordel - 5
9. "Księga Etty" Meg Elison - 6
10. "Stara zbrodnia nie rdzewieje" Iwona Banach - 5
11. "Trupia farma" Bill Bass - 4
12. "Mała zielarnia w Paryżu" Donatella Rizzati - 5
13. "Taniec pszczół" antologia - 6
14. "Kraina zeszłorocznych choinek" Joanna Szarańska - 5
15. "Jedwabne rękawiczki" Renata Kosin - 6
16. "Wielbiciel" Charlotte Link - 4
17. "Najfutbolniejsi. Tajemnica magicznego obelisku" Roberto Santiago -5
18. "Dziedzictwo zbrodni" Adrian Bednarek - 4 
19. "Historia Adeli" Magdalena Knedler - 6
20. "Bez reszty" Wojtek Miłoszewski - 5
21. "Przyjdę, gdy zaśniesz" Agnieszka Lingas - Łoniewska - 4
22. "Teściowe w tarapatach" Alek Rogoziński - 5

 
Imprezy kulturalne: 
 
Sierpień to przede wszystkim dwutygodniowe, rodzinne wakacje nad jeziorem, a także jednodniowy wypad do Czech, ale nie tylko. 
 
W tym miesiącu udało mi się wziąć udział w drugim w tym roku, spotkaniu autorskim na żywo. 17 sierpnia Sabina Waszut, pisarka pochodząca z Chorzowa przybyła do Miejskiej Publicznej Biblioteki w moim rodzinnym Mikołowie, by spotkać się ze swoimi czytelnikami. Po spotkaniu udało się nam wybrać na kawę i porozmawiać na wiele tematów nie tylko tych, związanych z książkami.
 
19 sierpnia odbyła się natomiast wymiana książek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łaziskach Górnych. Pierwszy raz miałam okazję wziąć udział w imprezie organizowanej przez tą MBP, ale jestem pewna, że nie ostatni. 
 

 
 
Nowości:
 

 
"Książka nad książkami" Anna Kamieńska
"Uważaj, czego pragniesz" Anna Szafrańska
"Zanim zrozumiesz" Magdalena Wala
"Winny" Joanna Opiat - Bojarska
"Wiła" Robert Ziębiński
"Coś" David Walliams
"Będziesz tego żałować" Alicja Sinicka
"Kraniec nadziei" Rafał Dębski
"Bagno szaleńców" Joanna Kanicka
"Diossos" Witold Makowiecki
"Ballada o pewnej panience" Szczepan Twardoch
"Tulipanowy wirus" Danielle Hermans
"Siostra" Louise Jansen
"Przyjdę, gdy zaśniesz" Agnieszka Lingas - Łoniewska
"Gdzie jest skrzynka generała grota" Artur Pacuła
"Na zawsze w lodzie" Beattie Owen, Geiger John
"Strażnik klejnotu" Katarzyna Rygiel

Serialowo:
 
Sierpień to przede wszystkim nowa ekranizacji powieści Cobena. Tym razem padło na "Bez pożegnania", na którego podstawie powstał mini serial na Netflixie, rozgrywający się we Francji. Guillaume dziesięć lat temu stracił dziewczynę i brata. Oboje zostali zamordowani prawdopodobnie przez tego samego człowieka, który zniknął bez śladu. Guillaume próbuje jakoś żyć z tą tragedią, mimo iż zniszczyła mu rodzinę, po latach zakochuje się na nowo i planuje ożenić z aktualną dziewczyną Judith. Kiedy jednak ta również znika w tajemniczych okolicznościach, a jej zniknięcie związane jest w jakiś sposób z historią sprzed dziesięciu lat, robi się już naprawdę tajemniczo i dziwnie.



 Filmowo:
 
W sierpniu obejrzałam 9 filmów, co daje mi ostatecznie 125 filmów w ciągu 8 miesięcy (styczeń 28 + luty 3 + marzec 18 + kwiecień 18 + maj 17 + czerwiec 16 + lipiec 16  + sierpień  9 = 125) 
 
1. "Aniołki Charliego" reż. Elisabeth Banks - najnowsza wersja przygód Aniołków Charliego. Dziewczyny próbują odzyskać skradziony prototyp groźnej broni, a pomaga im w tym specjalistka od technologii, dziewczyna sprytna i inteligentna, ale zupełnie niedoświadczona w walce i pościgach przestępców. Czy Aniołki wzbogaciły się właśnie o nowy nabytek? Sympatyczny film akcji w myśl zasady "girl power". 

2. "Sea fever" reż. Neasa Hardiman - całkiem klimatyczny horror rozgrywający się na morzu. Na kutrze rybackim oprócz załogi, pływa także młoda biolog zajmująca się badaniem anomalii w faunie morskiej. Kiedy kuter zostaje zaatakowany przez nieznane zwierzę wiedza dziewczyny może bardzo się przydać, tym bardziej, że do krwi załogi przedostaje się groźny pasożyt.

3. "Klucz do koszmaru" reż. Iain Softley - całkiem w porządku horror. Młoda dziewczyna pracująca w hospicjum podejmuje się opieki nad staruszkiem po udarze. Okazuje się jednak, że dom, w którym ma pracować opętany jest przez dziwną magię. Dziewczyna postanawia uratować swego podopiecznego, nie wiedząc, że pakuje się w sam środek koszmaru.

4. "Dom z koszmarów" reż.  Peter Winther  - małżeństwo przeżywające kryzys postanawia zacząć wszystko od nowa. Startem nowego życia ma być zakup po okazyjnej cenie domu, który choć kusi ceną ma dramatyczną przeszłość. Kiedy młodzi się wprowadzają w ich otoczeniu zaczynają dziać się dziwne rzeczy, ktoś truje psa, wysyła wiadomości z telefonu, kiedy śpią, przemieszcza się po pokojach. Czy ich dom jest nawiedzony, czy to może coś zupełnie innego prześladuje małżonków? Ciekawy film, nietypowy horror. 

5. "Bartkowiak" reż. Daniel Markowicz - polski film, który z założenia miał być kryminałem, ale w rezultacie wyszło trochę niemrawo. Po zabójstwie brata, właściciela klubu, interes przejmuje jego brat (Józef Pawłowski), który nie chce poddać się szantażowi lokalnej mafii developerskiej, pragnącej przejąć lokal na rzecz swojej inwestycji.

6. "Tajemnica anioła" reż. Kim Farrant - historia z pogranicza thrillera i dramatu. Rodzina po śmierci malutkiej córeczki Rose, która spłonęła w pożarze szpitala, praktycznie się rozpada, o ile jednak mąż z synem starają się żyć normalnie, matka cały czas żyje przeszłością i nie może dojść do siebie, choć od tragedii minęło już cześć lat. Pewnego dnia, w siostrze kolegi syna dostrzega znajome rysy twarzy. Przeświadczona, że mała Lola to jej córka zaczyna walkę z prawdziwą matką dziewczynki o prawa nad córką.

7. "Sweet girl" reż. Brian Mendoza  - film akcji z Jasonem Momoa w roli zdesperowanego męża i ojca, który walczy o sprawiedliwość ze skorumpowaną firmą farmaceutyczną produkującą lekarstwa dla chorych na raka.
 
8. "Poltergeist" reż. Gil Kenan - horror z 2015 roku. Rodzina Bowenów wprowadza się do nawiedzonego domu ulokowanego na dawnym cmentarzu, jednak dorośli nie wierzą dzieciakom, które opowiadają o dziwnych zjawiskach, których doświadczyły. Gdy podczas burzowej nocy duchy porywają ich najmłodszą córkę, rodzice wraz z miejscowymi badaczami zjawisk nadprzyrodzonych próbują uratować dziewczynkę.
 
9. "Siedmiu wspaniałych" reż. Antoine Fuqua - nowa wersja westernu z lat sześćdziesiątych. Miasteczko leżące na granicy USA z Meksykiem jest terroryzowane przez grupę rewolwerowców, którzy za bezcen chcą wykupić ziemię od lokalnych mieszkańców. Zrozpaczeni ludzie proszą o pomoc siódemkę wyjętych spod prawa mężczyzn, z których każdy jest specjalistą w swoim fachu.

[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb] 

Muzycznie:
 
Sierpień brzmiał mi wakacyjnym utworem Męskiego Grania "I Ciebie też, bardzo" w wykonaniu Darii Zawiałow, Dawida Podsiadło i Vito Bambino.
 
 
 
oraz kolejnym, świetnym kawałkiem Harry'ego Stylesa "Lights Up".
 

A jak Wam minął sierpień?

Sardegna

10 komentarzy:

  1. Wow, bardzo intensywny miesiąc, dużo przeczytanych książek! Gratuluję 🙃

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję! Faktycznie wycisnęłam z sierpnia, ile się da!

      Usuń
  2. Brawo! 22 książki to rewelacyjny wynik!
    Oooo, fajnie wiedzieć o kolejnej autorce, która jest z mojego miasta. W najbliższej przyszłości muszę się zapoznać z czymś, co napisała :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję! A co do książek Sabiny Waszut, bardzo serdecznie polecam! Seria Emigranci jest świetna, ale wcześniejsze książki też :)

      Usuń
  3. Kwiat Jabłoni 3 x TAK, Sweet Girl 3 x NIE :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie też "Sweet Girl" nie przypadł specjalnie do gustu, skusiłam się rolą Jasona Momoa :)

      Usuń
  4. Wow! Na bogato. Dużo wszystkiego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Istotnie :) Staram się czerpać ze wszystkiego, co mnie otacza, ile się da!

      Usuń
  5. Wychodzi na to, że czytasz książkę prawie w jeden dzień, wow, podziwiam :)

    OdpowiedzUsuń