Pages

piątek, kwietnia 29, 2022

Blogowe podsumowanie miesiąca - kwiecień 2022

Dzień dobry! Kwiecień przeleciał mi ekspresowo. Może to za sprawą przygotowań do świąt, a później do małej rodzinnej imprezy, w każdym razie czuję kwietniowy niedosyt. I to ze względu na pogodę, która nas specjalnie nie rozpieszczała, a także, jeśli chodzi o wydarzenia, przeczytane książki i moją aktywność w różnych zakresach. Czekam na wiosnę!
 
 Lista przeczytanych:
 
1. "Uważaj, czego pragniesz" Anna Szafrańska - 5
2. "Krąg ciemności" Douglas Preston, Lincoln Child - 6
3. "Piąty Beatles" Mariusz Czubaj - 5 
4. "Narodowe kalendarium prawdziwego Polaka" Niewyparzona Pudernica -?
5. "Miecz Gideona" Douglas Preston, Lincoln Child - 6
6. "Wina wina" Małgorzata Starosta - 4 
7. "Córka generała" Magdalena Witkiewicz - 5
8. "Uwolnij swój talent" Malwina Faliszewska - 5
9. "Tajemnica carycy" Małgorzata Starosta - 5
 
Imprezy kulturalne:
 
W kwietniu miałam okazję wziąć udział w dwóch spotkaniach autorskich, z Anną Wojtkowską - Witala, pisarką pochodzącą z mojego miasta Mikołowa oraz panią Izabelą Grabdą, autorką mieszkającą po sąsiedzku, bo w Imielinie.
 
 

Oprócz tego, w kwietniu odbyło się rozstrzygnięcie XIX Konkursu Literackiego "Na skrzydłach wyobraźni" organizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki w Mikołowie, w którym miałam przyjemność zasiąść w jury. Wspaniałe doświadczenie, zdolni młodzi ludzie i doborowe towarzystwo kolegów jury.
 
Nowości:
 
W kwietniu przybyło do mnie sporo nowości, ale na swoje usprawiedliwienie mam fakt, że tylko dwie książki są recenzenckie

 
"Małe życia" Hanya Yanagihara
"Być kwiatem?" Maria Pawlikowska - Jasnorzewska
"Widziałem otchłań" Simone Moro 
"Jedyny samolot na niebie" Garrett M. Graff
"11 września. Dzień, w którym zatrzymał się świat " Zuckoff Mitchelt
"Halny" Remigiusz Mróz
"Plugawy spisek" Maxime Chattam
"Oszpicyn" Krzysztof A. Zajas 

"Absalomie, Absalomie" William Faulkner
"Obietnica poranka" Romain Gary
"Uwolnij swój talent" Malwina Faliszewska
"Taka tragedia w Tałtach" Marta Matyszczak
"Chechło" Paulina Świst  
"Odnaleźć marzenia" Anna Wojtkowska - Witala
"Rok w Pensjonacie Leśna Ostoja" Joanna Tekieli
"Gangsta Paradise. Reno" Agnieszka Lingas - Łoniewska
"Noc prawdy" Anna M. Brengos

 
"Bez litości" Douglas Preston, Lincoln Child
"Mistyfikacja" Douglas Preston 
"Miecz Gideona" Douglas Preston, Lincoln Child
"Zaginiona wyspa" Douglas Preston
"Laboratorium" Douglas Preston, Lincoln Child
"Granica szaleństwa" Douglas Preston, Lincoln Child
"Karmazynowy brzeg", "Obsydianowa komnata" Douglas Preston, Lincoln Child
"Zaginione miasto Boga Małp" Douglas Preston
"Krąg ciemności" Douglas Preston, Lincoln Child

 Serialowo:
 
W tym miesiącu nie obejrzałam żadnego serialu, ale w maju zabieram się za nowego Cobena.

Filmowo: 

W kwietniu obejrzałam 16 filmów, co daje mi ostatecznie 68 filmów w ciągu 5 miesięcy (styczeń 27 + luty 9  + marzec 16 + kwiecień 16 = 68)
 
1. "Koniec świata, czyli kogel mogel 4" reż. Anna Wieczur - kontynuacja komedii z lat osiemdziesiątych, która niestety, podobnie, jak część trzecia, jest mocno nieudana. Kolejne pokolenie, czyli dorosły syn Katarzyny Solskiej i młodsza córka profesora Wolańskiego planują ślub. Niestety pomiędzy młodymi dochodzi do nieporozumienia i nagłego zerwania. Sytuację stara się ratować Piotruś, którego nieoczekiwanie odwiedza charyzmatyczna teściowa, mama Marlenki. W tej części również najbardziej podobał mi się przystojny Nikodem Rozbicki i wątek dorosłego Piotrusia. Reszta niestety bez sensu.

2. "Króliczek" reż. Fred Wolf - komedia, którą już kiedyś oglądałam, ale fajnie było sobie ponownie ją przypomnieć. Sheely, która jest wieloletnim króliczkiem Playboya zostaje usunięta z domu z powodu swojego wieku. Szukając dla siebie nowego miejsca trafia do kampusu studenckiego do stowarzyszenia Zeta, w którym przebywają nieśmiałe i zahukane studentki. Sheely postanawia zostać ich gospodynią i pomóc im zdobyć popularność.

3. "Wygrać marzenia" reż. Piotr Fiedziukiewicz - polska komedia romantyczna, którą ogląda się całkiem przyjemnie z powodu pięknych górskich krajobrazów, bowiem miejscem akcji jest Zakopane. Zdolny snowbordzista, którego kocha cały kraj, szykuje się do olimpiady. Niestety chłopak ulega wypadkowi i na tym kończy się jego dobra passa. Opuszcza go dziewczyna, traci kontrakty reklamowe i managera. Spokoju i równowagi szuka więc w rodzinnym domu w Zakopanem i w rozmowach z niedawno poznaną pianistką.

4. "Furioza" reż. Cyprian T. Olencki - świetna produkcja, która początkowo i mylnie, może wydawać się w konwencji filmów Patryka Vegi, tak naprawdę jest jednak bardzo dobrze skonstruowaną historią z doskonałą obsadą. W Gdyni działa mocno zorganizowana grupa kibiców, której działalność zaczyna wymykać się poza ustawki i walki z wrogimi klubami, dlatego też lokalna policja postanawia złapać członków Furiozy na gorącym uczynku. Ponieważ jest to bardzo trudne, funkcjonariusze nakłaniają do współpracy Dawida, młodego lekarza, który przed laty wychowywał się z członkami Furiozy na jednym osiedlu, ale aktualnie nie integruje się z tym środowiskiem. Dawid wkręca się w towarzystwo, a agresja i brutalny świat znajomych, którego starał się przez lata unikać, zaczyna go coraz bardziej fascynować.

5. "Sneekweek" reż. Martijn Heijne - podczas suto zakrapianej imprezy, grupa studentów przypadkowo doprowadza do śmierci jednego z kolegów. Wspólnie ustalają nieobciążającą ich wersję wydarzeń, wykręcając się od odpowiedzialności. Dwa lata później, będąc na wakacjach nad jeziorem, ktoś zaczyna systematycznie na nich polować i eliminować kolejne osoby z grupy.

6. "Raj dla par" reż. Peter Billingsley - cztery pary borykające się z różnymi problemami, jakie bywają w wieloletnich związkach, wyruszają na rajską wyspę, aby poddać się terapii. Właściwie to tylko jedna z par chce dobrowolnie poddać się temu procesowi, reszta jedzie do towarzystwa, skuszona wizją wspaniałych wakacji. Na miejscu okazuje się jednak, że wszystkim należy się refleksja na temat swoich związków i przemyślenie, czy są szczęśliwi w swych relacjach.

7. "Vals" reż. Denis Bots - niderlandzka produkcja, która zapowiada się na mroczny thriller, ale wychodzi bardziej na dramat obyczajowy. Czwórka przyjaciółek jedzie na weekend do chatki na odludzie. Tam po sąsiedzku spotykają się grupę chłopaków, a po grubej całonocnej imprezie, dziewczyny odkrywają, że jedna z nich zaginęła. Śnieżyca odcina chatkę od świata, psuje się auto, a do tego ktoś zaczyna polować na pozostałe osoby.

8. "Wybieraj albo zgiń" reż.Toby Mealins - horror, w którym główną męską rolę gra Otis z "Sex education". Nastolatkom świetnie znającym się na programowaniu w ręce wpada stara gra komputerowa pochodząca z lat 80 - tych. Okazuje się jednak, że rozpoczęcie gry wiąże się z podejmowaniem makabrycznych wyborów w prawdziwym życiu.

9. "Poskromienie złośnicy" reż. Anna Wieczur - polska komedia romantyczna, niestety niezbyt udana. Góralka Kaśka, która przez lata pracowała w USA, po rozczarowaniu miłosnym wraca do Zakopanego i chce osiąść na stałe w rodzinnym domu. Z jej planów nie jest zadowolony jej brat, który planuje sprzedać ojcowiznę przedsiębiorczej, lokalnej bizneswoman. Nasyła więc na Kaśkę przystojnego obiboka, który ma ją namówić do opuszczenia miasta.
 
[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb]
 
10. "Poltergeist activity" reż. Andrew Jones - ojciec z córką po śmierci mamy wprowadzają się do nowego domu na przedmieściach. Po paru dniach okazuje się, że w domu działa jakaś siła paranormalna, która wyraźnie chce skrzywdzić nowych mieszkańców. Co nieco światła na przeszłość domu rzuca sąsiadka, ale czy to wystarczy by pokonać ducha?

11. "Futro z misia" reż. Michał Milowicz, Kacper Anuszewski - policjanci z Tczewa konfiskują 120 kg marihuany i umieszczają je w lokalnym komisariacie. Po paru dniach gangsterzy z Zakopanego kradną towar, ale okazuje się, że zamiast zioła w magazynie składowana była biała morwa. Gangsterzy chcą odzyskać towar, ale w sprawę mieszają się dwaj agencji CBŚ, którzy muszą odzyskać zioło, żeby uratować honor tczewskiej komendy. Film ma parę śmiesznych scen, które mnie autentycznie rozbawiły, ale w ogólnym rozrachunku średnio mi się podobało.

12. "Dziewczyna we mgle" reż. Donato Carrisi - słynny detektyw zostaje poproszony o udział w śledztwie dotyczącym zaginięcia nastolatki. Szesnastoletnia Anna Lou zostaje prawdopodobnie zamordowana, o co posądzony jest nauczyciel z lokalnej szkoły. Choć wiele dowodów świadczy o jego winie, równie wiele jej zaprzecza. Detektyw próbuje wszelkich sposobów, aby dowieść prawdy, ta jednak może okazać się zabójcza nawet dla samego stróża prawa.

13. "Jak dogryźć mafii" reż. Mark Cullen - kryminalna komedia pomyłek z Brucem Willisem w roli głównej. Willis jest prywatnym detektywem, który działa na granicy prawa. Igra z lokalnym lichwiarzem, ma na pieńku z okoliczną mafią, do tego podejmuje się zlecenia odnalezienia zdolnego graficiarza, który niszczy elewację drogich apartamentowców. Do tego ktoś okrada dom jego siostry i siostrzenicy zabierając ukochanego psa. Zwierzę przypadkowo trafia do bossa mafii, a detektyw żeby go odzyskać wplątuje się w nie lada tarapaty.

14. "Simon" reż. Waren Baddenski - brytyjski thriller klasy B, który wygląda, jakby został nakręcony przez amatora na zaliczenie jakiegoś kursu. Ambitna dziennikarka śledząc seryjnego zabójcę wchodzi do jego mieszkania pod jego nieobecność. Ten jednak niespodziewanie wraca. Zdecydowanie nie polecam.

15. "Koszmar następnego lata" reż. Danny Cannon - kontynuacja horroru z Jennifer Love Hewitt w roli głównej. Grupa znajomych potrąca samochodem samotnego rybaka, do tego nie udzielają mu pomocy, tylko nieprzytomnego wrzucają do morza. Rok później ktoś zaczyna prześladować winnych strasząc im hasłem "wiem, co zrobiłaś ostatniego lata". Oprócz pogróżek, zakapturzona postać eliminuje po kolei świadków tamtych wydarzeń. Kiedy część pierwsza wyjaśnia już kto stał za zbrodnią, w kolejne wakacje koszmar powraca. Ocaleni z masakry z grupą nowych znajomych jadą na weekend do nadmorskiego kurortu. Zabójca tam na nich czeka.

16. "365 dni. Ten dzień" reż. Tomasz Mandes, Barbara Białowąs - ekranizacja drugiego tomu erotycznej serii Blanki Lipińskiej. Dość wiernie odwzorowuje treść książki, stąd też w filmie znajdziemy dużo scen seksu, mało konkretnych dialogów i nieco oderwany od rzeczywistości wątek mafijny. Dostaniemy za to piękne widoki, luksus i przepych. 

[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb]
 
Muzycznie:

Muzycznie kwiecień kojarzy mi się z energetycznymi kawałkami, które tańczymy na zumbie. Pierwszy z nich to "Bam Bam" Camili Cabello i Eda Sheerana
 

Drugi to "Con Calma" Daddy Yankee & Snow


Jak Wam minął kwiecień?

Sardegna

1 komentarz:

  1. Mam wielką ochotę przeczytać Córkę Generała, dobrze że mi o niej przypomniałaś 😊 Z filmów oglądałam.Poskramianie złośnicy i nawet się ubawiłam 😊

    OdpowiedzUsuń