Dzień dobry! Połowa roku za nami. To nieprawdopodobne, jak szybko ucieka mi ostatnio czas. Mam wrażenie, że dosłownie parę tygodni temu kończyłam swój urlop zdrowotny i zaczynałam pracę od września, a tutaj już kolejne wakacje. Cieszę się, bo jest to dla mnie zawsze czas resetu i zadbania o głowę. Mam w planach wykorzystać go do maksimum!
Czerwiec, mimo iż mocno pracowity, pozwolił na czytanie (dawno już nie przeczytałam w czasie miesiąca aż 9 książek!), oglądanie filmów (choć to głównie po zakończeniu roku szkolnego) i udział w fajnych wydarzeniach kulturalnych.
Lista przeczytanych:
1. "Oko Jelenia. Pan Wilków" Andrzej Pilipiuk - 4
2. "Kanion tyranozaura" Douglas Preston - 6
3. "Niech to usłyszą" Wojciech Chmielarz, Jakub Ćwiek - 6
4. "Pan Samochodzik i Kapitan Nemo" Zbigniew Nienacki - 5
5. "Głosy z zaświatów" Remigiusz Mróz - ?
6. "Michał Jakiśtam" Ewa Nowak - 6
7. "Zjazd absolwentów" Guillaume Musso - 6
8. "The Inheritance Games" Jennifer Lynn Barnes - 4
9. "Kto zabił mamusię?" Małgorzata Starosta - 4
Imprezy kulturalne:
W czerwcu mimo zamieszania związanego z końcem roku szkolnego, udało mi się wziąć udział w kilku świetnych wydarzeniach. Po pierwsze, obejrzałam spektakl "W 80 dni dookoła świata" w Teatrze Śląskim w Katowicach (o tym wydarzeniu przeczytacie tutaj).
Po drugie, na początku miesiąca miałam wielką przyjemność wziąć udział w I Seminarium Naukowym pod hasłem: Literatura łączy ludzi, w Miejskiej Bibliotece im. J. Śniegonia w Wiśle i opowiedzieć coś więcej o ważnych dla mnie książkach, jak i moim blogu. Bardzo dziękuję organizatorom za zaproszenie. Po trzecie, w pierwszy weekend wakacji wraz z Córką świetnie bawiłyśmy się na koncercie Pokahontaz.
"A.B.C." Agatha Christie
"Zjazd absolwentów" Guillaume Musso
"Ta, którą znam" Małgorzata Warda
"Silver. Pierwsza księga snów" Kerstin Gier
"Wymazane z pamięci" Piotr Borlik
"Inicjały zbrodni" Sophie Hannah
"Turkusowe szale" Remigiusz Mróz
"Inne światy" antologia
Serialowo:
W czerwcu obejrzałam 3 seriale: "Mścicielkę", "Równonoc" i nowy sezon "Black Mirror"
"Mścicielka" - austriacki serial kryminalny. Właścicielka domu pogrzebowego, pani Blum, która potrafi rozmawiać ze zmarłymi, traci w wyniku wypadku swojego ukochanego męża. Jako że sprawca ucieka z miejsca zdarzenia, a w telefonie męża znajdują się nieznane połączenia, kobieta ma podejrzenie, że jej ukochany ukrywał jakąś tajemnicę. Podążając za tym tropem odkrywa, że mąż ukrywał na przedmieściach młodą kobietę ukrywającą się przed nieznanymi sprawcami, a sam próbował rozwikłać grubsza aferę, w którą zamieszane są największe szychy z miasta. Kobieta postanawia wyznaczyć sprawiedliwość na własną rękę.
"Równonoc" - duński sześcioodcinkowy serial, łączący w sobie to, co lubię najbardziej, zagadkę kryminalną z historią obyczajową i szczyptą fantastyki. W 1999 roku, tuż po zakończeniu liceum, znika bez śladu cała klasa nastolatków świętujących koniec szkoły. Wśród nich jest także Ina, siostra Astrid, która po dwudziestu latach na nowo powraca do sprawy tajemniczego zaginięcia. Na nowy ślad naprowadzają Astrid wspomnienia trójki ocalałych nastolatków, którzy wspominają o tajemniczej wyspie, bogini z pradawnej legendy i rytuale, który miał odbyć się tuż przed zniknięciem ich kolegów.
"Black Mirror" - 6 sezon popularnego serialu pokazującego zagrożenia wynikające z powszechnego dostępu do technologii. O ile jednak poprzednie sezony były bardziej utrzymane w klimacie, tutaj tylko dwa odcinki na 5 mocno nawiązują do zdobyczy współczesnej techniki, a 3 pozostałe są bardziej opowieściami kryminalnymi.
Filmowo:
W czerwcu obejrzałam 13 filmów, co daje mi ostatecznie 63 filmów w ciągu sześciu miesięcy (styczeń18+luty 9+ marzec 3 + kwiecień 9 + maj 11 + czerwiec 13 = 63)
[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb]
1. "U ciebie, czy u mnie?" reż. Aline Brosh McKenna - komedia romantyczna z Reese Witherspoon i Ashtonem Kutcherem w rolach głównych. Para najlepszych przyjaciół od dwudziestu lat jest sobie bliższa niż ktokolwiek. Mimo iż mieszkają na dwóch krańcach USA, kiedy jedno potrzebuje pomocy, drugie wspiera je, jak tylko może. Dlatego też, kiedy Debbie szuka opieki dla swojego syna, aby zaliczyć egzaminy końcowe w Nowym Yorku, Peter wyrusza do San Francisco, aby chwilowo zamieszkać w jej domu. Zamiana miejsc sprawia, że przyjaciele odkrywają, że tak naprawdę łączy ich coś więcej, niż platoniczne uczucie.
2. "Nie oddychaj 2" reż. Rodo Sayagues - kontynuacja pierwszej części z 2016 roku, w którym grupa nastolatków włamuje się do domu ślepego weterana wojennego. Tym razem Norman musi obronić swoją przybraną córkę przed bandą porywaczy.
3. "Dzień matki" reż. Mateusz Rakowicz - polski film sensacyjny. Agentka specjalna o pseudonimie Kikimora, która przed laty wyrzekła się swojego nowonarodzonego synka, aby zapewnić mu bezpieczeństwo, musi uratować teraz już nastolatka przed ludźmi, chcącymi zemścić się na kobiecie za przeszłość.
4. "Dziewczyny z Dubaju" reż. Maria Sadowska - oparta na faktach historia luksusowych prostytutek, które za pieniądze są w stanie zrobić dosłownie wszystko. O kobietach w Dubaju pochodzących ze świata mody, czy internetowych celebrytkach, było głośno parę lat temu. Z tematem postanowiła zmierzyć się Maria Sadowska.
5. "Kosmiczna przygoda Alana" reż. Amalie Næsby Fick - fajna animacja, która odbiega nieco formą od znanych kreskówek. Niesie też przesłanie, z którym warto się zmierzyć. Zawsze należy mówić o swoich uczuciach, nawet jeśli to strasznie trudne. Alan po rozwodzie rodziców przeprowadza się z tatą do nowego miasta. Próbując się zaaklimatyzować, zaprzyjaźnia się z szalonym ufologiem, wraz z którym ściągają na Ziemię małą kosmitkę.
6. "Venom 2: Carnage" reż. Andy Serkis - Edie i Venom będą musieli się zmierzyć z seryjnym mordercą, który przypadkowo również wchodzi w posiadanie symbiotycznej substancji. Co gorsza, nowy Venom jest jeszcze bardziej niebezpieczny, niż stary.
7. "Spider - Man" reż. Sam Raimi - postanowiłam obejrzeć wszystkie części Spider Mana, zaczęłam więc od tej najstarszej z 2002. Skromny i nieśmiały licealista Peter Parker zostaje przez przypadek ukąszony przez zmutowanego pająka. Pod wpływem tajemniczej toksyny nabiera supermocy, które postanawia wykorzystać w celu ratowania ludzkości, ale też zdobycia wymarzonej dziewczyny.
8. "Linia życia" reż. Niels Arden Oplev - grupa studentów medycyny postanawia na własną rękę przeprowadzić badania nad życiem po śmierci. Eksperyment wymyka się jednak z pod kontroli, kiedy młodzi ludzie postanawiają na sobie przetestować moment śmierci.
9. "Spider - Man 2" reż. Sam Raimi - dalsze losy Petera, który nie chce być już superbohaterem, a raczej zwyczajnym studentem prowadzącym normalne życie. Niebezpieczne sytuacje na mieście ciągle zmuszają go jednak do przemiany w Spider Mana, co niszczy mu życie osobiste. Musi on też zmierzyć się z doktorem Octopusem
10. "Spider - Man 3" reż. Sam Raimi - według mnie najsłabsza z dotychczasowych części. Spider Man oddala się od ukochanej, nie umie poradzić sobie z wyrzutami sumienia, a jednocześnie pragnieniem zemsty. Jego chwilową słabość wykorzystuje mroczny symbiont, który przyczepia się do Petera zmieniając nie tylko strój superbohatera na czarny, ale także jego charakter i osobowość.
11. "Synchronic" reż. Justine Benson, Aaron Moorhead - świetny thriller, w którym dwóch ratowników medycznych jest świadkiem kilku dziwnych zgonów. Młodzi ludzie zmarli po zażyciu tajemniczego narkotyku Synchronic, przenoszącego w czasie i przestrzeni.
12. "Szczęki" reż. Steven Spielberg - kultowy horror z 1975 roku. U wybrzeży Amity Island grasuje rekin ludojad. Sprawą zajmuje się szeryf Brody i oceanograf Hooper.
13. "Spider - Man: Homecoming" reż. Jon Watts - pomiędzy ostatnim Spider Manem 3 a tą częścią miała miejsce przygoda superbohatera z Avengersami ("Wojna bohaterów"), po której Peter wraca do bycia zwyczajnym nastolatkiem i superbohaterem z sąsiedztwa. Chłopak marzy jednak o wielkiej przygodzie i ponownym połączeniu się z Avengersami. Szansą na powrót staje się pojawienie się niebezpiecznego wroga, Vulture.
Muzycznie:
W czerwcu towarzyszył mi Eminem z kawałkiem "Mockingbird", a to za sprawą Młodego, który zaczął sobie Eminema słuchać w wolnym czasie. Chociaż według niego to nowe kawałki, a ja nie znam w ogóle tej muzyki. Dobrze, niech tak będzie...
Drugim kawałkiem czerwca był "Nierozłączny kompan" Rahima, Fokusa i O.S.T.R, który przypomniał mi się po koncercie Pokahontaz, choć niestety nie jest grany w plenerze.
A Wam jak minął czerwiec?
Sardegna
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz