Pages

niedziela, czerwca 25, 2023

"Michał Jakiśtam" Ewa Nowak

 
 Wydawnictwo: Empik Go
audiobook: czas trwania 6 godzin 8 minut
Moja ocena : 6/6
lektor: Waleria Gorobets

Aż sama sobie się dziwię, z jak wielką ochotą sięgam po kolejne tomy młodzieżowej serii Ewy Nowak opowiadającej o przeróżnych perypetiach młodych ludzi. Za mną już pięć części: "Wszystko, tylko nie mięta", "Diupa""Krzywe 10", "Lawenda w chodakach", "Drugi",  dlatego też bez zwłoki wzięłam się za część kolejną o nieco dziwnym tytule "Michał Jakiśtam".

Co ciekawe, mimo iż jest to szósty tom, dla mnie okazał się chyba najlepszą historią z wszystkich do tej pory przesłuchanych. Rzadko się zdarza, żeby w wielotomowej serii była taka tendencja, dlatego tym bardziej jestem na tak, jeśli chodzi o całokształt tej opowieści.

Zanim przejdę do fabuły i potwierdzenia, co najbardziej mi się podobało, wspomnę tylko, że w tym tomie nawiązaniem do poprzednich części jest rodzinach Gwidoszów, która przyjmuje pod swój dach dawno niewidzianą kuzynkę Edyty. Dziewczyna przyjeżdża do wujostwa do Warszawy aż z Łomży, a do stolicy skierował ją ojciec, bardzo surowy, wręcz despotyczny człowiek, nieustannie kontrolujący nie tylko swoją córkę, ale również i żonę.

W życiu Edyty stało się coś, z czym jej ojciec nie może sobie poradzić i przejść z tym do porządku dziennego, dlatego też wstydząc się za córkę odsyła ją do Warszawy, aby sąsiedzi i koledzy ze szkoły przestali o niej plotkować. Zahukana dziewczyna, przez całe życie kontrolowana i wychowywana w atmosferze chorego perfekcjonizmu, ale też strachu przed ojcem i w pełnym podporządkowaniu jego woli, na początku nie umie odnaleźć się w szalonym, pełnym swobody domu Gwidoszów. U wujostwa ciągle coś się dzieje, wszyscy ze sobą żywo dyskutują, ważniejsze od domowego porządku są dobre relacje, spędzanie ze sobą czasu i wspólne rozwiązywanie problemów.

Dziewczyna początkowo nie może wyjść z szoku, że tak może wyglądać codzienność w czyimś domu, i choć nie od razu aklimatyzuje się wśród dawno niewidzianych krewnych, z czasem zaczyna coraz lepiej czuć się w ich towarzystwie i dostrzegać pozytywy wynikające z obcowania z tak pozytywnie szalonymi ludźmi.

U samych Gwidoszów również nastąpiło kilka zmian od momentu opisanego we "Wszystko, tylko nie mięta". Po pierwsze, Marysia nie jest już małą, pięcioletnią dziewczynką. Za to chodzi już do szkoły, ale niezbyt to lubi, bowiem ma bardzo wiele pytań, zagadnień i trudnych słów, z którymi dzieli się z klasą i nauczycielami, a przez to uznawana jest za nadgorliwą uczennicę, która demoralizuje klasę i sprawia kłopoty wychowawcze. Po drugie, malutka Cesia nie jest już noworodkiem, tylko uczy się mówić, ale jej mowę rozumie tylko Marysia. Po trzecie, Malwina uczy się za granicą, jest więc chwilowo nieobecna w życiu codziennym rodziny, Kuba natomiast, jest już po ślubie z Magdą i zajmują go własne sprawy. Co ciekawe, nieobecność dwójki najstarszych dzieci wcale nie zmniejsza zamieszania, jakie panuje w domu Gwidoszów.

Najwięcej kłopotów Edycie sprawie jednak szkoła, a dokładnie atmosfera w klasie. Powiedzieć, że nowi koledzy są dla niej bardzo niemili, to nic nie powiedzieć. Będąc pod wpływem jednej z koleżanek, manipulantki Olgi trzymającej w szachu całą klasę, gnębią Edytę, izolując ją od wszelkiego życia szkolnego. Dziewczyna nie wie właściwie, co jest powodem takiego zachowania i dlaczego znalazła się na czarnej liście wszystkich osób w klasie, ale bardzo źle się z tym wszystkim czuje. W nowym otoczeniu jest bardzo samotna, często myślami wraca do pewnego chłopaka, którego zostawiła w Łomży, ale wiedząc, że nic z tego nie wyjdzie, jednocześnie stara się poznać kogoś nowego. Żaden chłopak nie spełnia jednak jej oczekiwań, nie dosięga bowiem do pięt ideałowi, który Edyta stworzyła sobie w głowie na potrzeby walki z samotnością.

Jej wymarzony chłopak to Michał, czyli bohater powieści młodzieżowej napisanej przez Wandę Rybacką, opowiadający o przygodach młodzieży nad jeziorem Krzywe. Edyta żyjąc w wyimaginowanym świecie, platonicznie zakochana w Michale nie może odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mimo przychylności wujostwa i kuzynów czuje się niesamowicie samotna i nieszczęśliwa, czy uda jej się odnaleźć radość i znaleźć sposób na siebie?

Na początku wspomniałam, że "Michał Jakiśtam" jest najlepszą częścią serii, według mnie bowiem najbardziej ze wszystkich tomów porusza młodzieżowe problemy. Mówi o akceptacji rówieśniczej, hejcie, odrzuceniu, ale też spełnianiu oczekiwań rodziców, o nieszczęśliwej miłości, braku własnego zdania, podążania ślepo za innymi, czy szukaniu drogi życiowej. Ta historia jest najbardziej życiowa, momentami smutna i przejmująca, ale mocno prawdziwa, przez to wielu nastolatków będzie mogło się z nią identyfikować.

Sardegna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz