"Drugi" Ewa Nowak


posted by Sardegna on , , , , , ,

No comments


 Wydawnictwo: Empik Go
audiobook: czas trwania 6 godzin 53 minuty
Moja ocena : 5/6
lektor: Katarzyna Ptasińska

"Drugi", a jednak piąty tom młodzieżowej serii Ewy Nowak o perypetiach młodych ludzi już za mną. Kontynuacja części poprzednich ("Wszystko, tylko nie mięta", "Diupa""Krzywe 10", "Lawenda w chodakach") trzyma poziom i kolejny raz pokazuje, że jeżeli autorka ma przemyślany pomysł na fabułę i stworzy ciekawe kreacje postaci, to nawet wielotomowa seria nie będzie nudzić czytelnika, a wręcz przeciwnie, z wielką ochotą sięgnie po dalsze przygody znanych mu bohaterów.

W "Drugim" główną rolę gra Hadrian Chabros, chłopak znany z przygód opisanych w tomie "Krzywe 10", jako ten o wielkim powodzeniu u płci pięknej i idealnym życiu. W tej części poznajemy nieco bliżej jego codzienność, która po bliższej analizie wcale nie okaże się taka różowa.

Hadrian jest przystojnym, sympatycznym chłopakiem, umiejącym sobie zjednać każdego, uczy się dwóch języków, zaczyna karierę w modelingu i mediach, a jego życie może przypominać bajkę. Tak naprawdę jednak chłopak jest nieszczęśliwy, osaczony przez kontrolującą matkę, która zaplanowała mu właściwie całe życie. Hadrian nie ma praktycznie czasu wolnego, jego codzienność jest skrupulatnie zaplanowania, a wszystko co robi musi mieć jakiś cel i dać mu wymierny efekt w przyszłości. Chłopak jest sfrustrowany, ale nie potrafi jawnie się zbuntować. Apogeum jego frustracji następuje w momencie, kiedy orientuje się, że matka czyta jego pamiętnik. Od tej pory Hadrian postanawia wykorzystać tę wiedzę z korzyścią dla siebie, dlatego w pamiętniku pisze tylko to, co matka chciałaby przeczytać. Pomiędzy wierszami wskazuje na to, co chciałby od matki uzyskać, a wie, że w życiu na to by mu nie pozwoliła. Manipulując treścią zapisków w rezultacie otrzymuje to, na czym mu zależy. I choć początkowo ma wyrzuty sumienia, że kłamie, to jednak święty spokój i brak czepiania się rodzicielki jest dla niego ważniejszy.

Chłopak ma w ogóle skomplikowaną sytuację rodzinną, ojca nie zna, ma młodszego braciszka Alana, którego wychowuje głównie niania, bo pani Chabros skupia się przede wszystkim na tym, aby jej synowie zrobili w przyszłości karierę w mediach. Hadrian nie za dobrze czuje się w swoim domu, ma poczucie, że dla matki jest tylko narzędziem w osiągnięciu celu, i jest jeszcze mniej ważniejszy, od młodszego syna. Chłopak nie ma też wsparcia ze strony dziadka, znanego w kraju polityka, który dba tylko o pozory i swój wizerunek.

Hadrian najlepiej czuje się w towarzystwie kuzynów, Arka i Emil, synów zmarłej siostry pani Chabros, oraz ich ojca, wujka Krzyśka. Emil i Arek po śmierci mamy radzą sobie wprawdzie różnie, raz lepiej, raz gorzej, ale są sympatycznymi, wspierającymi się i przede wszystkim szczerymi ludźmi. Emil właśnie się zaręczył z Ulą, swoją wieloletnią dziewczyną, Arek natomiast jest bardzo nieśmiały, jąka się i ma bardzo niskie poczucie własnej wartości. Beznadziejnie podkochuje się też w nowej koleżance ze szkoły, Idze, której kiedyś przypadkowo udzielił korków z matmy, zamiast swojego brata. Dziewczyna traktuje go jednak, tylko jako dobrego kolegę, co tylko przysparza Arkowi dodatkowych zmartwień.

Oprócz perypetii Hadriana, Arka i Emila, na pierwszy plan wysuwa się też Iga, której również nie wiedzie się najlepiej. Stres związany z nową szkołą, strach przed nauczycielem z matematyki, brak wsparcia u ukochanego chłopaka, to wszystko sprawia, że dziewczyna zaczyna chorować na depresję. Arek wspiera koleżankę jak umie, jednak przez swoją nieśmiałość robi to głównie z daleka, a dziewczynie potrzebne jest wsparcie tu i teraz. Emil również przeżywa przedślubne rozterki, największe zamieszanie panuje jednak niepodzielnie w życiu Hadriana, który nie dość, że musi oszukiwać matkę, aby w końcu mieć trochę spokoju, musi poradzić sobie także z przejmującą samotnością, która paradoksalnie mocno go dotyczy, nawet jako chłopaka mającego tak ogromne powodzenie.

Aż nie chce się wierzyć, ile kwestii porusza ta część serii. Problemy pierwszej miłości, depresja, przyjaźń, zdrada, ale też lojalność, szczerość, czy samotność, to tylko kilka z nich. Bohaterowie, jak każdy z nas, mają swoje wzloty i upadki, muszą mierzyć się z problemami dnia codziennego, szkołą, poszukiwaniem bliskiej sercu osoby, czy też układaniem relacji z rodzicami. Ot, codzienność. I choć fabuła serii wydaje się banalna i zupełnie nieoryginalna, uwierzcie mi, jej lektura sprawi Wam niekłamaną przyjemność. A w formie audiobooka, to już w ogóle!

Sardegna

Leave a Reply