Spektakl "W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem" w Teatrze Śląskim


posted by Sardegna on

No comments

W "80 dni dookoła świata" to barwny, energetyczny spektakl skierowany dla młodszych widzów, który miałam okazję obejrzeć w Teatrze Śląskim w Katowicach dokładnie w Dzień Dziecka. Adaptacja teatralna książki Juliusza Verne'a o tym samym tytule może stanowić świetne uzupełnienie lektury, ale sprawdzi się równie dobrze w przypadku osób, które książki nie czytały. Mimo iż fabuła spektaklu jest bardzo rozbudowana, akcja toczy się dynamicznie, szybko zmieniają się kolejne kadry i miejsca akcji, a całość wizualna jest bogata, to jednocześnie wszystko jest poukładane i doskonale wyjaśnione, że żaden, nawet najmłodszy widz, nie zagubi się w tej przygodowej opowieści.

Znany w Londynie, ekscentryczny arystokrata, Fileas Fogg, zakłada się ze swoimi znajomymi z klubu wista, że przemierzy świat w 80 dni. Mimo iż pozostali dżentelmeni uważają, że jest to fizycznie niemożliwe, Fogg chce udowodnić, że dzięki doskonałej organizacji, skrupulatnemu pilnowaniu czasu i trzymaniu się terminów, można dokonać tej niemożliwej wyprawy. Fileas zabiera ze sobą w podróż swojego kamerdynera i pomocnika, Passepartout, człowieka, kochającego nade wszystko święty spokój. To dzięki jego wsparciu wyprawa przebiega w głównej mierze według planu. 

Ponieważ stawką zakładu jest dość pokaźna suma pieniędzy, stąd też niektórym mocno zależy na tym, aby zakłócić podróż Fogga, albo przynajmniej w jakiś sposób ją opóźnić. Prym wiedzie w tym detektyw Scotland Yardu, komisarz Fix, starający się przyłapać podróżników, a zwłaszcza Fogga na gorącym uczynku, oskarża go bowiem o kradzież klejnotów, do której doszło tuż przed wyruszeniem bohaterów z Londynu.

Fineas i Passepartout początkowo bardzo sprawnie przemieszczają się z miejsca na miejsce. Pierwsze problemy pojawiają się w drodze do Bombaju, kiedy trasa nie może być już kontynuowana zaplanowanymi środkami transportu. Potem wszystko jest już tylko bardziej szalone i pogmatwane. Podróż bohaterów odbywa się na głównie na zasadzie improwizacji, a to na grzbiecie słonia, parowcem, lokomotywą parową, czy łodzią podwodną.

Kolejne etapy podróży, mimo iż toczą się spontanicznie, obfite są w przeróżne przygody. Bohaterowie spotykają na swojej drodze wielu niesamowitych ludzi, między innymi ratują od śmierci piękną Hinduskę Audę, którą postanawiają zabrać ze sobą do Europy.

Bohaterowie ścigają się z czasem, ale też z komisarzem Fixem, który wyraźnie stara się ich przechytrzyć i nie dopuścić do wygrania zakładu. Fogg i Passepartout robią wszystko, aby zdążyć przed wyznaczonym terminem powrotu do Londynu, a wszystko to dzieje się w atmosferze humoru, muzyki na żywo granej przez jazzowo-folkowy zespół Chłopcy Kontra Basia, tańca, a także śmiesznych powiedzonek i żartów sytuacyjnych, często spontanicznie wymyślanych przez aktorów na scenie.


"W 80 dni dookoła świata" to zabawny, dynamiczny spektakl, pełen barwnych strojów i ciekawych rekwizytów, nawiązujących do danego regionu kraju, czy kontynentu, który aktualnie przemierzają bohaterowie. Widz towarzyszy Foggowi i Passepartout w tej podróży, a przy okazji udziela mu się ta gonitwa myśli i wydarzeń rozgrywających się na scenie. Widz, zarówno ten młodszy, jak i starszy, świetnie się bawi obserwując przygodę z uśmiechem na twarzy i dobrym humorem. Niesamowite, jak reżyserowi i aktorom udało się przenieść fabułę powieści przygodowej na deski teatru, zachowując wszelkie jej najważniejsze elementy i charakterystyczną dynamikę. Świetne widowisko! Bardzo polecam!


"W 80 dni dookoła świata":
  • czas trwania: 2 h z przerwą
  • scenariusz na motywach powieści Juliusza Verne'a oraz teksty piosenek: Robert Górski
  • reżyseria: Robert Talarczyk
  • scenografia i kostiumy: Ilona Binarsch
  • choreografia: Jakub Lewandowski
  • muzyka: Chłopcy Kontra Basia (Barbara Derlak, Marcin Nenko, Tomasz Waldowski, Mateusz Modrzejewski)
  • kompozycja i realizacja światła: Maria MachowskaTomasz WustrauSzymon Suchoń
  • realizacja dźwięku: Paweł Szymkowiak
  • realizacja wideo: Marcin Müller
  • inspicjent: Dagmara Habryka-Białas
  • sufler: Anna KandzioraBarbara Dudek
  • producent wykonawczy: Małgorzata Długowska-Błach
  • obsada: Mateusz Znaniecki (Fileas Fogg), Bartłomiej Błaszczyński (Passepartout), Dariusz Chojnacki, Wiesław Kupczak (Inspektor Fix), Aleksandra Przybył (Auda), Andrzej Dopierała (Ralph), Andrzej Warcaba (Flanagan), Zbigniew Wróbel (Stuart), Grażyna Bułka (Bunsby), Dorota Chaniecka (Pomocnik, Dziewczyna), Anna Wesołowska (Kapitan Speedy), Wiesław Kupczak, Michał Rolnicki (Sędzia), Marcin Szaforz (Proctor), Arkadiusz Machel (Policjant), Marek Rachoń (Konduktor), Antoni Gryzik (Hindus), Michał Piotrowski (Pars)
Sardegna

Leave a Reply