Pages

czwartek, grudnia 29, 2022

Blogowe podsumowanie miesiąca - grudzień 2022

Dzień dobry! Grudzień obfity był w różnego rodzaju podsumowania roczne (najładniejsza okładka książki przeczytanej w 2022 roku, najlepsza książka, obejrzane filmy), ale nie zmienia to faktu, że tradycyjne zestawienie wydarzeń miesiąca musi się pojawić! Sporo się u mnie działo, głównie pozytywnego. W święta nie ominęła nas panująca na Śląsku epidemia grypy. Nie jestem jeszcze w idealnej formie zdrowotnej, ale walczę.
 Lista przeczytanych:


1. "Na własnych warunkach" Agnieszka Łepki - 4
2. "Anyway" Paulina Świst - 5
3. "Góry w cieniu życia" Janusz Majer - 5
4. "Iluzja" Maxime Chattam - 5
5. "Projekt Riese" Remigiusz Mróz - 5

Imprezy kulturalne:

Grudzień minął mi pod hasłem wielu przyjemnych atrakcji rodzinnych. Na początku miesiąca rodzinnie odwiedziliśmy kiermasz świąteczny we Wrocławiu. Kilka dni później, Śląski Festiwal Nauki, czyli wielką edukacyjną imprezę odbywającą się w katowickim MCKu. Oprócz tego w grudniu obejrzałam spektakl "Wujek81" w Śląskim Teatrze w Katowicach


Nowości:


"Pewnego dnia", "Ten jedyny", "Siedem lat później", "Pierwsza przychodzi miłość", "Coś pożyczonego",  "Wszystko, czego pragnęliśmy" Emily Giffin 
"Anyway" Paulina Świst
"Chata" WM. Paul Young
"Ekstradycja" Remigiusz Mróz
"Szklane ptaki" Katarzyna Zyskowska 
"Iluzja", "Sygnał", "In(Sekt)a" Maxime Chattam
"Szkoła szpiegów na nartach" Stuart Gibbs
"Uśpione namiętności" Anna H. Niemczynow
"Broad Peak. Darowane życie" Monika Witkowska
"Ty, albo żadna" Magdalena Kordel
"Śmierć druga" Beata, Eugeniusz Dębscy
"Dom marionetek" Natasza Socha
"Czerwony śnieg" Alex Kava
"Grudniowy prezent" Justyna Leśniewicz
"Dobrowolski i diament imperialny" Artur Pacuła
"Tajemniczy płomień królowej Loanny" Umberto Eco

Serialowo:

W grudniu obejrzałam trzy mini seriale dokumentalne:

[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb] 

"Niewyjaśnione tajemnice" - trzeci sezon serialu dokumentalnego opisującego jedne z najgłośniejszych, niewyjaśnionych spraw kryminalnych: zaginięć. tajemniczych zabójstw upozorowanych na samobójstwa albo nieszczęśliwe wypadki. 

"Na miejscu zbrodni: Teksańskie Pola Śmierci" - trzyodcinkowy miniserial dokumentalny pokazujący wieloletnie śledztwo związane z seryjnym zabójca mordującym młode dziewczyny i porzucających ich zwłoki wzdłuż autostrady międzystanowej łączącej Houston z Galveston nad Zatoką Meksykańską.

"Dziewczyna z Watykanu" - próba wyjaśnienia tajemniczego zaginięcia nastolatki zamieszkującej Watykan, 15 letniej Emanueli Orlandi, do którego doszło w 1983 roku. Wiele teorii, które nagromadziło się wokół zniknięcia dziewczyny i zostało przedstawionych w filmie naprawdę mrozi krew w żyłach!   

Filmowo:

W grudniu obejrzałam filmów, co daje mi ostatecznie 148 filmów w ciągu 12 miesięcy (styczeń 27 + luty 9  + marzec 16 + kwiecień 16 + maj 9 +  czerwiec 9 + lipiec 9 + sierpień 16 + wrzesień 13 + październik 6 + listopad 9 + grudzień 9 = 148)

[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb] 

1. "Escape room" reż. Will Wernick - fabuła opierająca się na morderczym pokoju zagadek zawsze mnie interesuje w filmie, ten jednak nie spełnił moich oczekiwań. Średni pomysł na akcję, nudni bohaterowie, finał prowadzący do niczego. Spokojnie możecie sobie odpuścić tę historię.

2. "Dobry opiekun" reż. Tobias Lindholm - dramat oparty na prawdziwych wydarzeniach. Samotna matka dwóch córek, chorująca na serce, pielęgniarka w jednym z największych szpitali w Stanach, zaprzyjaźnia się z pomocnym i wspierającym kolegą z pracy. Ich współpraca na gruncie zawodowym, jak i prywatnym, układa się wspaniale, do czasu, kiedy w szpitalu dochodzi do serii niewyjaśnionych zgonów pacjentów. Kobieta ze zgrozą uświadamia sobie, że za ich śmiercią stoi jej przyjaciel.

3. "Troll" reż. Roar Uthaug - norweska produkcja łącząca w sobie elementy filmu katastroficznego, thrillera, a także fantastyki z elementami lokalnych wierzeń. Legenda o trollach zaklętych w norweskich górach okazuje się być prawdziwa, kiedy to podczas prac wydobywczych w jednej z kopalń, na światło dzienne wychodzi kamienny olbrzym. Troll podąża ku stolicy, a powstrzymać może go jedynie ceniona archeolożka i jej ojciec, który od lat żyje tylko tym, aby udowodnić, że w legendzie jest ziarno prawdy.   

4. "Łowcy potworów" reż. Paul W.S. Andersonfantastyka i film akcji w jednym z Milą Jovovich w roli głównej. Grupa żołnierzy będąca na misji na Bliskim Wschodzie wpada w sam środek burzy piaskowej. Na skutek nieznanej siły przenoszą się oni do równoległego wymiaru, gdzie grasują niebezpieczne potwory, których nie można zabić żadną ze znanych żołnierzom, bronią.

5. "Znowu gwiazdka" reż. Bradley Waish - kolejny świąteczny film, który nie powalił na kolana. I nie chodzi tylko o powtarzalność fabuły. Niedoceniana aktorka planuje zrezygnować z zawodu. Dostaje jednak propozycję zagrania głównej roli w świątecznym przedstawieniu "Opowieści wigilijnej", którą reżyseruje jej dawny znajomy. 

6. "Małżeństwo na punkty" reż. Sebastian De Caro - komedia obyczajowa o nieco gorzkim wydźwięku. Para, która przechodzi małżeński kryzys zgłasza się do programu Equilibrium, w którym celem jest robienie czegoś miłego dla współmałżonka, dzielenie się drobnymi gestami i słowami, w zamian za punkty gromadzone w aplikacji. Punkty można wymienić na wyjazd z przyjaciółmi, a ponieważ właśnie na tym zależy mężowi najbardziej, postanawia osłodzić życie swej  małżonce tak, aby jak najszybciej zgromadzić komplet. Najgorsze jest jednak to, że żona myśli, iż naprawdę ratują swoje małżeństwo. 

7. "Niezapomniane święta" reż. Janeen Damian - film świąteczny z Lindsay Lohan, który akurat bardzo mi się podobał. Rozpieszczona dziedziczka, córka magnata hotelowego, na skutek wypadku w górach traci pamięć i trafia pod opiekę miłego właściciela hoteliku i jego córki. Sierra spędza z nimi kilka dni ucząc się "normalnego życia" i chłoną atmosferę świąt. Co się jednak stanie, kiedy wróci jej pamięć?

8. "Ostatnia wieczerza" reż. Bartosz M. Kowalski - polski horror z Olafem Lubaszenko i Piotrem Żurawskim, produkcja, która wbrew pozorom wcale nie okazała się taka zła. Do zamknięte klasztoru przybywa zakonnik egzorcysta, który ma pomóc przeorowi w pracy. Tak naprawdę jednak mężczyzna jest milicjantem wysłanym, aby rozwiązać zagadkę kobiet znikających w pobliżu klasztoru w tajemniczych okolicznościach. Śledztwo prowadzi bohatera w sam środek koszmaru.

9. "Plan lekcji" reż. Daniel Markowicz - polski film sensacyjny. Po śmierci swojego przyjaciela, były policjant pod przykrywką charyzmatycznego nauczyciela historii, wkracza do jednego z liceów, aby rozpracować szajkę handlarzy narkotykami. 

Muzycznie:

Grudzień brzmiał mi energetycznym kawałkiem Davida Guetta & Bebe Rexha "Blue" (I'm Good"), który jest remixem starej piosenki z lat 2000. 


Drugim kawałkiem jest "Same old blues" zespołu 
Phantogram. Znany mi głównie ze ścieżki dźwiękowej FIFy17. 


A jak Wam minął grudzień?

Sardegna

1 komentarz:

  1. Super podsumowanie, oglądałam Trolla i uważam, że jest to bardzo fajny film:)

    OdpowiedzUsuń