Pages

piątek, sierpnia 30, 2024

Blogowe podsumowanie miesiąca - sierpień 2024.

Dzień dobry! Sierpień okazał się dla mnie bardzo dobrym miesiącem. Przed wszystkim był to czas naszego corocznego urlopu nad jeziorem, który ładuje mi baterie na cały rok. Druga część miesiąca to czas przygotowania do września i obowiązków, które czekają na mnie od nowego roku szkolnego oraz powitanie nowego członka rodziny. W sierpniu przeczytałam też 11 książek, co jest zasługą wyżej wspomnianego urlopu i obejrzałam sporo seriali.

Lista przeczytanych:


1. "Requiem otchłani" Maxime Chattam - 5
2. "Światła w popiołach" Remigiusz Mróz - 6
3. "Zew nicości" Maxime Chattam - 5
4. "Precedens" Remigiusz Mróz - 5
5. "Ciało" Agnieszka Krawczyk - 4
6. "Sprawa Hoffmanowej" Katarzyna Zyskowska - 6
7. "Najważniejsze, to przeżyć" Ałbena Grabowska - ?
8. "Gdzie jest happy end?" Krystyna Mirek - 5
9. "Mistyfikacja" Douglas Preston - 5
10. "Bliżej słońca" Paul Richards Evans - 5 
11. "Schronisko" Sam Lloyd - 6

Imprezy kulturalne:

Sierpień to wspaniały i luźny czas spędzony z naszymi przyjaciółmi na urlopie nad jeziorem


Jeśli chodzi o inne wydarzenia, odbyło się kolejne spotkanie naszego klubu czytelniczego w Pracowni Edukacyjnej Progres, gdzie omawialiśmy świetną książę "Demon Copperhead"


Nowości:


"Paktofonika. Przewodnik Krytyki Politycznej" Maciej Pisuk
"Zakończeniem jest Zakopane" Marta Matyszczak
"Histeria" Izabela Janiszewska
"Drobna nieuważność" Przemek Kossakowski
"Becoming" Michelle Obama"

Serialowo:

W sierpniu obejrzałam sporo seriali. 5 i 6 sezon "Sexu w wielkim mieście" oraz po sezonie mini seriali dokumentalnych "Morderstwo po amerykańsku: Laci Peterson" oraz "Archiwum niewyjaśnionych spraw"

[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb] 

Filmowo:

W sierpniu obejrzałam 1 film, co daje mi 60 produkcji w ciągu 8 miesięcy (styczeń 11 + luty 9 + marzec 4 + kwiecień 1 + maj 13 + czerwiec 12 + lipiec 9 + sierpień 1= 60)

[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb] 

1. "Wybawienie" reż. Lee Daniels - nowa produkcja Netflixa, horror z 2024 roku w stylu filmów z wątkiem egzorcyzmów. Samotna matka wychowująca trójkę dzieci, opiekująca się chora matką, walcząca z nałogiem alkoholowym i problemami finansowymi zaczyna tracić kontrolę nad swoim życiem. Dzieci wymykają jej się z rąk, a do tego, najmłodszy syn zaczyna chorować na dziwną przypadłość. Chłopiec widzi niewidzialnego przyjaciela, lunatykuje, robi sobie krzywdę przez sen, a starsze rodzeństwo z czasem przyłącza się do jego psychozy. Jakby tego było mały, rodzina musi być pod stałą kontrolą opieki społecznej, która przysparza dodatkowych stresów. Matka stawia wszystko na jedną kartę, aby uratować swoje dzieci.   

Muzycznie:

W sierpniu w ucho wpadł mi kawałek Yankee Daddy "Pasarela". Zasłyszany na zumbie na stałe wpadł na moją playlistę:


Drugim utworem sierpnia jest uwaga! "Genziara" Genzie, a to dlatego, że był to kawałek, z niewiadomych przyczyn, non stop grany na naszych wakacjach. Chcąc nie chcąc, wpadł w ucho:


A Wam jak minął sierpień?

Sardegna

niedziela, sierpnia 25, 2024

"Requiem otchłani" Maxime Chattam

Wydawnictwo: Sonia Draga
Liczba stron: 488
Moja ocena : 5/6

Tym wpisem zapoczątkowuję serię postów o moich urlopowych lekturach, których w tym sezonie było aż jedenaście. Pierwszą z przeczytanych na wyjeździe książek, było "Requiem otchłani" Maxima Chattama. Jest to drugi tom, po "Upiornym zegarze", Dyptyku czasu, którego akcja rozgrywa się na początku XX wieku w Paryżu. Tym razem jednak, miasto nie jawi się czytelnikowi jako elegancka kolebka kultury, lecz raczej jako niebezpieczne, brudne miejsce pełne tajemnic i mrocznych podziemi kryjących w sobie najgorsze zakamarki. Stolica Francji w tej historii to miasto szemranych interesów, niebezpiecznych ludzi i groźnych przestępców.

Podczas gdy pierwszy tom rozgrywał się głównie w centrum miasta, zarówno w najbiedniejszych, jak i elitarnych dzielnicach, akcja części drugiej przenosi się na peryferie, gdzie po tragicznych i mrożących krew w żyłach wydarzeniach z "Upiornego zegara", bohaterowie, niespełniony pisarz Guy de Timée i jego przyjaciółka Faustine, zaszywają się by odpocząć. 

Jednak ich spokój nie będzie trwał zbyt długo, bo zaledwie po dwóch miesiącach od wyjazdu z Paryża, wplątują się w ciąg niezwykłych wydarzeń, zbrodni i przerażających okoliczności.

We wsi grasuje niezwykle brutalny zabójca, który morduje całe rodziny. Tajemnicza postać zakrada się do domów nocą i dokonuje makabrycznych, niemal teatralnych zabójstw, łącznie ze stylizowaniem miejsca zbrodni. Guy szybko angażuje się w śledztwo, nieudolnie prowadzone przez miejscowych stróżów prawa, nieprzyzwyczajonych do takiej skali brutalności, niedostrzegających śladów pozostawionych przez psychopatę. 

Szukając jakiegoś schematu w działaniach mordercy, Guy zauważa pewne podobieństwa. Gniew mordercy zawsze skupiony jest na matce, której ciało najbardziej masakruje, ojciec stawiany jest w centrum, najmłodsze dziecko zabijane w sposób "humanitarny". natomiast najwięcej nienawiści kierowane jest w stronę nastoletniej córki.

Guy, jako wykształcony człowiek, który już wcześniej zetknął się ze zbrodnią, jest nieocenioną pomocą w śledztwie. Jednak jego działania nie pozostają niezauważone przez tajemniczego zabójcę, który postanawia dać pisarzowi lekcję pokory. Morderca, nazwany przez lokalną społeczność "Dzieciozjadem", sprawi, że Guy stanie się bezpośrednim świadkiem kolejnych przerażających zbrodni.

Pierwsza część książki skupia się na próbach złapania "Dzieciozjada" i odkrycia, jakimi motywami się kieruje w swoich działaniach, natomiast w drugiej części okaże się, że morderca jest tylko jednym z elementów większej układanki, którą ktoś starannie przygotował dla samego Guya. Przed czytelnikami odsłoni się powiązanie "Requiem otchłani" z "Upiornym zegarem", a będzie to związane z kontynuacją działań tajemniczego konstruktora niezniszczalnej maszyny, o którym była mowa była w pierwszym tomie. 

Guy zmuszony będzie wrócić do centrum miasta i miejsc, o których chciał zapomnieć i nigdy do nich nie wracać, aby zmierzyć się z przeszłością. Ta przygoda okaże się równie niebezpieczna jak poprzednia, tym bardziej że będzie miała charakter osobistych porachunków.

Podsumowując, Dyptyk czasu Maxime'a Chattama, choć zdecydowanie różni się od thrillerów, do których przyzwyczaił mnie autor, spełnił moje oczekiwania czytelnicze. Z jednej strony historia Guy'a jest równie dynamiczna, krwawa i brutalna, jak poprzednie książki autora, jednak z drugiej, sporo miejsca poświęcono tutaj na rozważania bohatera na temat istoty zła i roli czasu w życiu człowieka, co zwalnia nieco akcję. 

Choć Dyptyk nie stanie się moją ulubioną serią, jeśli chodzi o twórczość autora, to uważam, że jest to interesująca odmiana, zwłaszcza dzięki umiejscowieniu akcji w Paryżu z przełomu wieków, mieście które rządzi się swoimi prawami i zupełnie nie przypomina miejsca znanego z filmów czy książek.

Sardegna

czwartek, sierpnia 01, 2024

Trójka e-pik - sierpień 2024. Podsumowanie lipca

Dzień dobry! Połowa wakacji za nami. Nie wiem, czy Wy jesteście już po urlopie, czy dopiero przed, ja w każdym razie szykuję się do mojego wyczekanego wyjazdu i muszę podjąć ważną decyzję, jakie książki ze sobą zabrać. A teraz zapraszam Was do podsumowania lipca i dopasowania lektur sierpniowych do nowej Trójki e-pik.

W lipcu w wyzwaniu wzięło udział  20 uczestników, z czego 15 wykonało całe zadanie, 3 osób zrobiło 2/3 zadania, a 2 zrealizowały 1/3. W tym miesiącu na podium ulokowały się MonotemaKasia Roszczenko i Małgorzata DL, które ukończyły wyzwanie kolejno 12, 16 i 17 lipca. Bardzo Wam gratuluję Dziewczyny!

Monotema - nie prowadzi bloga
  • Lipcowy kalendarz świąt nietypowych - "Ota Pavel. Pod powierzchnią" Aleksander Kaczorowski
  • Wokół Morza Śródziemnego - "Łódź 370. Śmierć na Morzu Śródziemnym" Annah Bjork, Matias Beijmo.
  • Po prostu ... bestseller - "Flawia de Luce. Zatrute ciasteczko" - Alan Bradley
Kasia Roszczenko - nie prowadzi bloga
  • Lipcowy kalendarz świąt nietypowych - "Geriatryczne biuro śledcze," Iwona Banach
  • Wokół Morza Śródziemnego - "Krawcowa z Madrytu" Maria Duenas 
  • Po prostu ... bestseller - "Bagno" Przemysław Piotrowski
Małgorzata DL - nie prowadzi bloga
  • Lipcowy kalendarz świąt nietypowych - "Owoc granatu. Dziewczęta wygnane" Maria Paszyńska.
  • Wokół Morza Śródziemnego - "Genialna przyjaciółka" Elena Ferrante
  • Po prostu ... bestseller - "Gambit" Maciej Siembieda
Tuż za podium ustawiły się:

Blanka Kulturazja 
  • Lipcowy kalendarz świąt nietypowych - "Księga szubienic" Thomas Enger
  • Wokół Morza Śródziemnego - „Jeden dzień z życia Abeda Salamy” Nathana Thralla
  • Po prostu ... bestseller - JOKER „Żelazny wilk” Siri Pettersen
Agnesto Agnestariusz 
  • Lipcowy kalendarz świąt nietypowych - "Prażeńka" Anna M. Brengos
  • Wokół Morza Śródziemnego - "Błahostka" Magda Tereszczuk
  • Po prostu ... bestseller - "Witajcie w księgarni Hyunam-Dong" Hwang Bo-Reum
Urszula Zimoląg - nie prowadzi bloga
  • Lipcowy kalendarz świąt nietypowych -  „Kacper Ryx” Mariusz Wollny
  • Wokół Morza Śródziemnego - „Olivia Denaro” Viola Ardone
  • Po prostu ... bestseller - „Lato, gdy mama miała zielone oczy” Tatiana Tibuleac
Maryla - nie prowadzi bloga
  • Lipcowy kalendarz świąt nietypowych - Didier Eribon "Życie, starość i śmierć kobiety z ludu"
  • Wokół Morza Śródziemnego - "Wyspa Camino" John Grisham
  • Po prostu ... bestseller - "Dublerka" B.A. Paris, Clare Macintosh, Sophie Hannah, Holly Brown
Anna Sych - nie prowadzi bloga
  • Lipcowy kalendarz świąt nietypowych - Mieczysław Gorzka "Polowanie na psy"
  • Wokół Morza Śródziemnego - María Oruña "Ukryty port"
  • Po prostu ... bestseller - Hal Elrod "Fenomen poranka. Jak zmienić swoje życie"
Natasza Ch - nie prowadzi bloga
  • Lipcowy kalendarz świąt nietypowych - Zbigniew Nienacki - "Pan Samochodzik I Tajemnica tajemnic"
  • Wokół Morza Śródziemnego - Peter Pezzelli - "Lekcje włoskiego"
  • Po prostu ... bestseller - Mieczysław Gorzka, Michał Śmielak - "Cienie dawnych grzechów"
 Ewelina Kaczmarek - nie prowadzi bloga
  • Lipcowy kalendarz świąt nietypowych - "Zbędni" Wojciech Chmielarz
  • Wokół Morza Śródziemnego - Charlotte Link: "Nieproszony gość"
  • Po prostu ... bestseller - Izabela Janiszewska "Noc kłamstw"
Katarzyna Magdalena Marczewska - nie prowadzi bloga
  • Lipcowy kalendarz świąt nietypowych -  Karolina Morawiecka "Zagadka drugiej śmierci czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie z kulinarnym podtekstem"
  • Wokół Morza Śródziemnego - Maurice Leblanc - "Arsene Lupin - Dżentelmen Włamywacz"
  • Po prostu ... bestseller - Izabela Janiszewska "W szponach"
Jenny Jenny Dawid
  • Lipcowy kalendarz świąt nietypowych - "Sto lat samotności" Gabriel García Márquez
  • Wokół Morza Śródziemnego - "Katedra Marii Panny w Paryżu" Victor Hugo
  • Po prostu ... bestseller - "Don Kichot z La Manchy" Miguel de Cervantes Saavedra
Paulina Guzek - nie prowadzi bloga
  • Lipcowy kalendarz świąt nietypowych - "Cierpkie owoce" Kazimierz Kilian
  • Wokół Morza Śródziemnego - "Dim Gucci" Sara Gay Forden
  • Po prostu ... bestseller -"Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanna Kuciel-Frydryszak
Iwona - nie prowadzi bloga
  • Lipcowy kalendarz świąt nietypowych - Stelar Marek - "Wybrana", Agnello Hornby Simonetta - "Kropla oliwy. Moje sycylijskie wakacje", Podleska Sandra - "Lecznica na Pomorzu"
  • Wokół Morza Śródziemnego - Savatteri Gaetano - "Sycylijki" 
  • Po prostu ... bestseller - Dueñas Maria - "Krawcowa z Madrytu"
2/3 wyzwania zrealizowały:
  • Lipcowy kalendarz świąt nietypowych - Michał Cholewa "Forta"
  • Wokół Morza Śródziemnego --- 
  • Po prostu ... bestseller - Józef Ignacy Kraszewski "Stara baśń"
Karolina Sosnowska -  Tanayah czyta
  • Lipcowy kalendarz świąt nietypowych - Remigiusz Mróz "Berdo"
  • Wokół Morza Śródziemnego --- 
  • Po prostu ... bestseller - Camilla Läckberg "Fabrykantka aniołków"
James Na poddaszu 
  • Lipcowy kalendarz świąt nietypowych - "Londyn. Miasto queer" Peter Ackroyd
  • Wokół Morza Śródziemnego --- 
  • Po prostu ... bestseller - "Na wschód od Edenu. Tom 1" John Steinbeck
1/3 zadania wykonały:

El Inny czas
  • Lipcowy kalendarz świąt nietypowych - "Był dom..." Anna Szatkowska
Maniaczytania  Maniaczytania
  • Lipcowy kalendarz świąt nietypowych - "Szkoła gotowania pod Amorem" Melissa Senate
Na moje wyzwanie złożyły się:
  • Lipcowy kalendarz świąt nietypowych - "Małe zbrodnie" Magdalena Majcher
  • Wokół Morza Śródziemnego - "Requiem otchłani" Maxime Chattam
  • Po prostu ... bestseller - Malcolm XD "Emigracja"
Kategorie z poprzednich miesięcy nadrobiły:

Maniaczytania
  • krótko i na temat - "Spekulacje o kinie" Quentin Tarantino
Monotema
  • marcowy kalendarz świąt nietypowych - "Sekretne życie pisarzy" Shannon McKenna Schmidt, Joni Rendon
Aine
  • Majowy kalendarz świąt nietypowych - Michał Cholewa "Punkt cięcia"
Zapraszam do sierpniowej Trójki e-pik
 
Cel:

Celem wyzwania będzie zapoznanie się z nieznanymi lub omijanymi przez nas szerokim łukiem, gatunkami powieści. 

Zasady:

*  wyzwanie trwa miesiąc kalendarzowy
*  w zabawie wziąć udział może każdy bloger oraz każda osoba nie posiadająca bloga, która ma ochotę przyłączyć się do zabawy. Przyłączyć się można w dowolnym momencie
*  wyzwanie będzie polegało na przeczytaniu trzech książek z trzech wybranych gatunków.
Pierwsza kategoria będzie stała i wiązać się będzie z Kalendarzem Świąt Nietypowych. Za każdym razem podam Wam link, gdzie znaleźć można luźne inspiracje do szukania lektur. Druga kategoria pochodzić będzie z uzupełnianego na bieżąco, Banku Pomysłów, natomiast trzecia - będzie moją inicjatywą
*  wybór książki, kwalifikującej się do podanego gatunku, jest zupełnie dowolny i zależeć będzie tylko od Was
* osoby posiadające bloga, po napisaniu opinii, na temat wybranej książki, proszone są o wpisanie informacji, że książka została przeczytana w ramach wyzwania "Trójka e-pik" i podanie linka do TEGO posta.
*  w podsumowaniu, które nastąpi pod koniec miesiąca wystarczy, aby osoby które wzięły udział w wyzwaniu, w komentarzach pod postem tematycznym, podały trzy linki do swoich opinii.
* miło będzie, jeśli podlinkujecie poniższy plakat moim blogiem, jako organizatora wyzwania 

***


Sierpniowy kalendarz świąt nietypowych
Patrząc na wschód
Koń by się uśmiał

Pierwsza kategoria to Sierpniowy kalendarz świąt nietypowych. Pod poniższym linkiem TUTAJ znajdziecie spis świąt nietypowych, które mogą posłużyć, jako inspiracja do szukania lektur na nadchodzący miesiąc.

Patrząc na wschód, czyli druga kategoria wzięta z banku pomysłów. Czytamy tutaj książki, których akcja dzieje się na wschodzie: Polski, Europy, świata, ale może też mieć słowo "wschód" w tytule.

Trzecia opcja również pochodzi z banku pomysłów, bo od razu przypadła mi do gustu. W kategorii Koń by się uśmiał czytamy książki z humorem, ale też z koniem na okładce, "końskim" nazwiskiem autora lub ważnym dla fabuły, wątkiem koni.

Tradycyjnie, TUTAJ znajduje się nasza Trójkowa grupa na FB, do której można w każdej chwili dołączyć. Do czego zachęcam. Proszę o podmienienie banera na aktualny i zapraszania znajomych do zabawy. Nie trzeba mieć bloga, nie trzeba pisać notek na temat przeczytanych książek, wystarczy czytać, podzielić się opiniami i dobrze bawić! 

Sardegna