Imprezy w Antykwariacie Kocham Książki


posted by Sardegna on

6 comments

Brakowało mi w pobliżu mojego miejsca zamieszkania jakiegoś fajnego, książkowego miejsca, gdzie poza zakupami można spokojnie posiedzieć, pogadać, pokręcić się bez celu, wypić herbatę, a nawet dzieci ze sobą zabrać. I oto jest! Księgarnia i Antykwariat Kocham Książki w Katowicach, ulica Kościuszki 47, prowadzona przez znajomego blogera/ księgarza Janka, działa już od paru miesięcy. Z każdego miejsca na Śląsku, do Katowic jest blisko, a i miejsce do zaparkowania zawsze się znajdzie, można więc odwiedzać do woli! 
Jako że Janek jest prawdziwym pasjonatem i człowiekiem z głową pełną pomysłów, w jego Antykwariacie nie tylko kupuje się książki, ale też spędza się aktywnie czas, i to w pełnym słowa tego znaczeniu.
W trakcie miesiąca można uczestniczyć w kilku naprawdę interesujących projektach. Począwszy od nauki języka szwedzkiego, poprzez Antykwaryczny Klub Czytelniczy, Weekend Żywej Łaciny, Wieczór gier planszowych czy spotkanie autorskie. Ponieważ Janek wspiera akcje Śląskich Blogerów Książkowych, zgodził się udostępnić nam lokal na kolejną Śląską Wymianę Książkową.

Śledzę na bieżąco poczynania Janka, do czego i Was zachęcam. Wszystkie informacje na temat zbliżających się wydarzeń można znaleźć TU 

W związku z tym, że czasu u mnie, jak na lekarstwo, nie mogę pojawiać się na wszystkich interesujących mnie spotkaniach. Wybieram więc tylko te, na których najbardziej mi zależy.

20 lutego 2015 w Antykwariacie, odbyło się spotkanie autorskie z Maggie Moon, autorką czytanej przeze mnie "Posiadłości". W organizacji brali też udział ŚBK, a spotkanie poprowadziła nasza koleżanka Archer.

[fot. Marta Kurczyk]

Maggie to przesympatyczna osoba, oddana swojej literackiej pasji. Opowiadała o powstawaniu "Posiadłości", o inspiracjach, dzięki którym książka powstała, o swoich poprzednich książkach, które nie zostały nigdy wydane i leżą teraz na dnie szuflady, o kontynuacji "Posiadłości" i trudnościach z jej wydaniem, o blogach książkowych, podejściu do krytyki, Targach Książki, kontaktach z czytelnikami, a także o swojej pracy zawodowej tłumacza.

[fot. Marta Kurczyk]

Dwie godziny minęły, jak z bicza strzelił, a rozmowa mogłaby praktycznie toczyć się dalej, bo Maggie to bardzo otwarta osoba, z wielkim poczuciem humoru i z dystansem do siebie oraz swojej twórczości.

Po tym spotkaniu, w rozmowach nieoficjalnych, doszliśmy do wnioski z Jankiem, że brakuje wśród czytelników dyskusji o samej książce i przydałoby się zorganizować w Antykwariacie coś na kształt Klubu Czytelniczego, gdzie moglibyśmy omawiać wrażenia z przeczytanej lektury i wymieniać się opiniami. Tak powstała idea Antykwarycznego Klubu Czytelniczego, a pierwsze spotkanie zostało ustalone na kwiecień.

Na pierwszą lekturę wybraliśmy "Mistrza i Małgorzatę", z czego bardzo się ucieszyłam, jest to bowiem jedna z moich ulubionych książek (o ile nie w ogóle numer1!) i odświeżenie jej po latach wydało mi się bardzo wskazane. Jak widać, pozaznaczałam co ciekawsze fragmenty i akapity godne uwagi:


12 kwietnia 2015 spotkaliśmy się więc w całkiem sporym gronie i zabraliśmy się za dyskusję o "Mistrzu i Małgorzacie". Jak miło było poznać i posłuchać prawdziwych pasjonatów, nie tylko twórczości Bułhakowa, ale i kultury rosyjskiej. Takie spotkania są bardzo inspirujące, a ja dzięki temu mogłam spojrzeć na mojego ukochanego MiM zupełnie nowymi oczyma.[fot. Marta Kurczyk]

Jak widać, załapałam się tylko na jedno zdjęcie, ale mi to wcale nie przeszkadza. Mam nadzieję, że pozostałym uczestnikom też nie przeszkadza, że pozwoliłam sobie powklejać spotkaniowe zdjęcia. Jakby były jakieś obiekcje, dajcie znać, pousuwam co trzeba.

Oby takich spotkań było jak najwięcej! Dlatego już dziś zapraszam na drugie, trzecie i czwarte spotkanie Antykwarycznego Klubu Czytelniczego, na których będziemy omawiać kolejno:
24 maja, godz. 17:00 przygody Sherlocka Holmes (bez podawania konkretnych tytułów)
28 czerwca, godz. 17:00 twórczość Edgarda Alana Poe
26 lipca, godz. 17:00 Nikołaj Gogol "Martwe dusze"

Zachęciłam Was wystarczająco? Z kim będę miała przyjemność się spotkać? Przybywajcie tłumnie! Dyskusji o książkach nigdy za wiele!

Sardegna

6 komentarzy:

 1. Szkoda, że na Śląsk nie mam bliżej. Życzę udanych spotkań w przyszłości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) a wiesz coś może na temat tego, jaki jest (i czy w ogóle jest) plan spotkania blogerów? zaczynam planowanie TK!

   Usuń
 2. Sardegna, wspaniała inicjatywa. Gratuluję i życzę sukcesów:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, fajna sprawa. Oby cieszyła się zainteresowaniem jak najdłużej

   Usuń
 3. A informacja na temat Śląskiej Wymiany Książkowej jest tu:
  https://www.facebook.com/events/772247846178377/

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam "Posiadłość" i bardzo mi się spodobała !

  OdpowiedzUsuń