"Niewidzialny" Mari Jungstedt


posted by Sardegna on , , , ,

9 comments

Wydawnictwo: Bellona
Liczba stron: 348
Moja ocena : 4/6

Pierwsza część serii, opowiadająca o sprawach kryminalnych, rozwiązywanych przez inspektora Andersa Knutasa, rozgrywająca się na Gotlandii, została już zrecenzowana na wielu Waszych blogach. W moje ręce dostała się dość późno, a to za sprawą portalu Giełda Mamy, w którym można upolować za punkty fajne rzeczy.
Fabuła powieści "Niewidzialny" była mi znana pobieżnie. Słyszałam o tym, że książka jest pierwszą częścią serii, więc nastawiałam się na coś podobnego jak saga Camilli Lackberg. Jednak po lekturze stwierdzam, że jest to bardzo przeciętny kryminał.
Pozytywną cechą książki jest na pewno to, że akcja toczy się już od pierwszej strony. Nie ma żadnych zbędnych wstępów, niepotrzebnej analizy sytuacji, niczego nie wnoszących wątków pobocznych. Po prostu książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie, wgłębiając się w sprawę kryminalną od pierwszej do ostatniej strony. Rozdziały są bardzo krótkie, przez to tempo czytania znacznie wzrasta.

Jeśli chodzi o samą akcję, to pewnie jest większości znana: w czerwcu, na gotlandzkiej plaży, przypadkowy przechodzień, znajduje bestialsko okaleczone zwłoki młodej kobiety. O mord zostaje oskarżony narzeczony kobiety. Wiele poszlak wskazuje właśnie na niego. Jednak jak można się domyślać, książka nie byłaby zaskakującym kryminałem, gdyby nie fakt, że zabójcą jest zupełnie ktoś inny. Ktoś, kto bardzo dobrze znał ofiarę i zabił w akcie przerażającej zemsty, którą planował przez lata.
Podsumowując, książkę polecam osobom, które lubią rozerwać się przy jakiejś niezbyt zawiłej zagadce kryminalnej. Na jeden wieczór jak najbardziej się nada. Może powieść to nie jest mistrzostwo świata, ale poziom trzyma i ja na pewno sięgnę, z ciekawości po pozostałe części sagi.
Sardegna

9 komentarzy:

  1. W ankiecie już wzięłam udział. W rozdawaj-ce także ;-)
    Co do recenzowanej książki również jestem zaciekawiona. Nie czytałam jeszcze żadnych dzieł tej autorki, ale myślę że przypadną mi do gustu. Musze się sama przekonać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Muszę przeczytać. Ciekawi mnie ten cykl kryminalny, więc trzeba będzie na niego zapolować:). A w ankiecie też wzięłam udział.
    Pozdrawiam!!

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie czytałam jeszcze żadnej książki tej autorki, muszę to nadrobić. Na półce czeka na mnie mnóstwo innych skandynawskich kryminałów, ale mam nadzieję, że wyrobię się ze wszystkimi :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Seria jest dobra, a przede mną ostatnia część :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo mi się podobała, była naprawdę ciekawa :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Pokuszę się o przeczytanie, choć za kryminałami nie przepadam :).

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  7. No cóż - ja też nie znam tej serii. Ponieważ lubię kryminały może i di tych książek sięgnę.

    OdpowiedzUsuń
  8. Dziękuję wszystkim za udział w ankiecie. A "Niewidzialnego" polecam. Fajny kryminał na jeden wieczór :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Sporo ostatnio słychać o książkach tej autorki. Zagadka kryminalna jest czasem dobra, by odpocząć od fantastyki. Pozdrawiam i zapraszam też do mojego świeżego ogródka. Edyta ;)

    OdpowiedzUsuń