"Za wszystko trzeba płacić" Aleksandra Marinina


posted by Sardegna on , , , , ,

9 comments

Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna
audiobook: czas trwania 16 h 16 minut
Moja ocena : 5/6
lektor: Roch Siemianowski

Coraz przyjemniej słucha mi się audiobooków. Dochodzę w tym już do niezłej wprawy i sprawia mi to na prawdę wielką przyjemność. Jak kiedyś nie mogłam się skupić i wciągnąć w akcję odsłuchiwanej powieści, tak teraz nie umiem sobie wyobrazić jazdy samochodem bez jakieś książki w zanadrzu.

Tym razem padło na Marininę, której parę powieści mam w wersji papierowej, ale jeszcze nie dane mi było je poznać. "Za wszystko trzeba płacić" to najnowsze polskie wydanie kolejnej książki autorki, ale
dla mnie i tak było to pierwsze spotkanie z jej twórczością, więc nie miałam jakiś konkretnych oczekiwań.
I bardzo dobrze, bowiem od samego początku audiobook jak i treść książki przypadły mi do gustu. Od razu poczułam, że to jest to, a następne 16 godzin spędzone w towarzystwie Nastii Kamieńskiej nie będzie stracone.

Sięgając po tę powieść trzeba nastawić się na szybką akcję i wiele wątków towarzyszących całej historii. Nie znałam wcześniejszych przygód i spraw kryminalnych bohaterki Marininy - Nastii Kamieńskiej, więc skupiłam swą uwagę na głównym wątku kryminalnym, a nie na przeżyciach samej Nastii. Nie wiem czy słusznie, ale mam wrażenie, że wiele sytuacji przedstawionych w powieści, dotyczących bohaterki, ma swoje początki w poprzednich książkach. Więc niektóre przeżycia Kamieńskiej, jej kontakty z osobami "z przeszłości" nie ciekawiły mnie aż tak bardzo. Bardziej interesował mnie główny wątek przestępczy i cała gama barwnych "czarnych charakterów".

Szef mafii Denisow (mam wrażenie, że to jakiś "stary znajomy" Nastii z poprzednich powieści) zwraca się o pomoc do Kamieńskiej, aby pomogła odszukać grupę ludzi, która może mieć związek z zabójstwem jego przyjaciółki i jej malutkiego synka. Kamieńska ma do spłacenia dług wdzięczności, więc niechętnie podejmuje się zadania. Równocześnie, w całej Rosji odnotowuje się przypadki nagłej śmierci młodych ludzi, związanych z kulturą, nauką i sztuką. Początkowo nikt nie łączy tych spraw ze sobą, bowiem zgony następują w gwałtowny, ale bardzo naturalny sposób.

Kamieńska pracując nad rozwiązaniem sprawy Denisowa wpada na niepokojący trop, który może łączyć te dwie sprawy. Sytuacja robi się bardzo zagmatwana, coraz więcej osób okazuje się być pośrednio z nią związanych. Do tego dochodzą problemy Nastii z pracodawcą i tajemniczym Prześladowcą, który śledzi każdy jej krok. Kamieńska będzie musiała poradzić sobie w tej wyjątkowo trudnej sytuacji, ale jak można się domyślać, podoła zadaniu bez dwóch zdań.

Jak widać, w powieści wiele się dzieje. W treści przewija się wiele nazwisk, sytuacji i miejsc. Każda postać, spełniająca w historii ważną rolę, jest osobno zaprezentowana i opisana. Poznajemy jej życiorys, charakter, dowiadujemy się kim jest i co w życiu robi. Na początku trochę mnie to drażniło. Nie miałam ochoty wysłuchiwać ze szczegółami historii każdego bohatera, potem jednak stwierdziłam, że autorka ma taki styl, a dokładnymi opisami scala fabułę w jedną całość.

Odebrałam powieść bardzo dobrze. Podobał mi się pomysł na główny wątek kryminalny i połączenie wszystkich pozornie nie związanych osób i miejsc w logiczną całość. Mniej zainteresowały mnie dylematy Kamieńskiej, ale tak jak mówię, wynika to pewnie z faktu, że nie czytałam wcześniejszych powieści, w których wątki te mają swój początek.

Na największe wyróżnienie zasługuje lektor audiobooka, Pan Roch Siemianowski, który świetnie interpretuje, przekazuje emocje i kreuje postacie. Przesłuchałam już parę audiobooków i kilku lektorów, ale Pan Siemianowski jest zdecydowanie na pierwszym miejscu. Jeżeli bierzemy pod uwagę głos męski. Najlepszym głosem kobiecym, według mnie jest Pani Karolina Gruszka.

Miłośnikom audiobooków, Mariniy i kryminałów o zawiłej intrydze, na pewno powieść przypadnie do gustu. Szczerze polecam.
Sardegna

9 komentarzy:

 1. Bardzo lubię rosyjskich pisarzy, więc przy okazji na pewno po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Za nic w świecie nie potrafię się skupić na audiobookach. :(
  Marininę znam tylko z jednej książki "Gra na cudzym boisku" i wspominam ją całkiem nieźle. Na razie nie miałam okazji przeczytać nic więcej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj, jeśli akcja jest taka zwarta i pojawia się wielu bohaterów, to z odsłuchaniem powieści mogłabym mieć duży problem, pewnie bym się pogubiła. Ale wersji papierowej bym nie odmówiła ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna autorka, wersja papierowa za mną,może w końcu przekonam się do audiobooków ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja powoli przekonuję się do audiobooków, więc czemu nie :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja słuchałam "Czarną listę" i "Obraz pośmiertny" tej autorki. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Swego czasu odsłuchałam także i przyznam, że podobało mi się. Nie jest to kryminał sensu stricte. Bardziej powieść społeczna, mnóstwo postaci świetnie zarysowanych, obok kryminalnej fabuły i postaci pierwszoplanowych, nie mniej ważne postacie drugoplanowe.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam wersje papierową, ale jakoś niezrecenzowałam. Umknieła mi. Audiobooki uwielbiam, niestety mp4 mi padła (bateria niewytrzymała częstotliwości ładowania). "Za wszystko ..." mam też na audiobooku, i chyba zanim zrecenzują przypomnę ją sobie w takiej formie:)

  OdpowiedzUsuń
 9. O, z tą mnogością bohaterów też miałam problem, aż sobie rozpiskę musiałam zrobić. A Denisow istotnie, pojawia się wcześnie, w "Grze na cudzym boisku", którą to książkę dopiero co skończyłam :)

  OdpowiedzUsuń