"www.1939.com.pl" Marcin Ciszewski


posted by Sardegna on , , , , , , , ,

11 comments

Wydawnictwo: Ender Sławomir Brudny
audiobook: czas trwania 11 h 40 minut
Moja ocena : 6/6
lektor: Krzysztof Banaszyk

Będę się dzisiaj ekscytować, nadużywać wielu entuzjastycznych zwrotów i pochwał, a wszystko to, ponieważ ciągle jestem pod wrażeniem odsłuchanego przed paroma dniami audiobooka "www.1939.com.pl", Marcina Ciszewskiego.

Nie przepadam za powieściami historycznymi, a wojennymi to już w ogóle. Mimo że w ostatecznym podsumowaniu książka zaliczona jest do fantasy i science-fiction, to te gatunki również nie należą do moich ulubionych.
W całej tej historii jest jednak coś tak wciągającego i interesującego, że nie mogłam oderwać się od słuchania. Zdarzyło mi się to po raz pierwszy w mojej przygodzie z audiobookami, że dosłuchiwałam na laptopie kolejne rozdziały, gdyż nie mogłam doczekać się podróży samochodem, kiedy to tradycyjnie odtwarzam sobie powieść.

Rewelacja! Mówię Wam! Chociaż początek na to nie zapowiadał. Co do wstępu, to oczywiście jest to moje zdanie, bo mój mąż był bardzo zadowolony i powtarzał mi tylko: "Słuchaj dalej, za chwilę się rozkręci".

Cała historia zaczyna się w 2007 roku, od przygotowań wyprawy Pierwszego Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego na czele z podpułkownikiem Jerzym Grobickim, do Afganistanu. Wszystko zapowiada, że będzie to rutynowa akcja. Batalion wyposażony w najnowszą technikę i broń, w asyście amerykańskich żołnierzy pod dowództwem pani kapitan Nancy Sanchez, kieruje się na misję.
Po drodze jednak dochodzi do niesamowitego wydarzenia, w które nikt do końca nie będzie mógł uwierzyć.

Cały batalion przenosi się w czasie do roku 1939, a dokładnie do dnia 1 września. Jednostki Wermachtu, nacierają na Polskę, a pierwsze bitwy rozgrywają na oczach żołnierzy Grobickiego. Podpułkownik będzie musiał podjąć decyzję, czy przyłączyć się do rodaków i wspomóc ich działania swoim  nowoczesnym sprzętem i wsparciem, czy zostać tylko biernym obserwatorem. Wizja walk ze znanym wrogiem za pomocą nowoczesnej technologii jest kusząca, ale ingerencja w historię i losy narodu polskiego, może być brzemienna w skutki.
Jak poradzą sobie żołnierze Pierwszego Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego? Koniecznie sięgnijcie po tę książkę!

Jeżeli ktoś ma jeszcze opory i tłumaczy się tym, że nie przepada za literaturą wojenną, uspokajam, że w powieści można znaleźć jeszcze inne wątki. Przede wszystkim będzie intryga kryminalna oraz cała gama barwnych postaci, czyli towarzyszy Grobickiego, na czele z kapitanem Wieteską, odpowiedzialnym za klucz śmigłowców. Będzie nawet wątek miłosny, kiedy to okaże się, że kapitan Sanchez jest znajomą podpułkownika z dawnych lat.

Ta książka jest niesamowita jeszcze pod jednym względem. Postacie fikcyjne mieszają się z historycznymi. Żołnierze Grobickiego walczą ramię w ramię z Wołyńską Brygadą Kawalerii przeciwko niemieckiemu XVI Korpusowi w bitwie pod Mokrą. Wrażenia czytelnicze są nie do opisania. Jak wyglądałaby kampania wrześniowa, gdyby nasi rodacy, w 1939 roku, dysponowali taką pomocą? Jak wpłynęłoby to na losy Polski i Europy? Uwielbiam takie alternatywne historie!

Ta historia wciąga bez reszty. Jeżeli macie pomysł, aby podczytywać ją w chwili wolnej, albo słuchać z "doskoku", to się Wam nie uda. Pochłoniecie ją natychmiast! Jeżeli chodzi o audiobook, lektor też jest rewelacyjny. Obecnie słucham części kolejnej, która jest interpretowana przez innego lektora i czuję się nieswojo, bo dla mnie podporucznik Grobicki ma głos Pana Krzysztofa Banaszyka.
Sardegna

11 komentarzy:

 1. Mimo wszystko, wojenne, więc ja pasuję:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam ale naprawdę nabrałam chęci na tą książkę. Wątek przeniesienia w czasie i zderzenie współczesności z przeszłością. Muszę poszukać tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. o ile mnie pamięć nie myli Ciszewskiego mam w biblionetkowym schowku. Dobrze wiedzieć, że ciekawa. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię alternatywne rozwinięcia historycznych wydarzeń :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mogłabym się podpisać pod zdaniem zaczynającym się od 'Nie przepadam za powieściami historycznymi...itd' :)
  Jednak nie zamykam się na nowe literackie doświadczenia i z chęcią tę książkę bym przeczytała. Lubię opowieści, w których rzeczywistość miesza się z fikcją.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zachęciłaś:D zaczynam szukać:D

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja już od dawna przymierzam się do tej pozycji. Lubię zarówno powieści historyczne jak i literaturę wojenną. A w tym przypadku dodatkowo pociąga mnie to, że jest to historia alternatywna. Nawet mam zamiar podsunąć tę książkę mojemu mężowi do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 8. O, chcę, chcę, chcę! :)
  Miałam podobnie z tym doczytywaniem przy "Zanim zasnę", że na mp3 dosłuchiwałam.

  OdpowiedzUsuń
 9. ach polecam! A kolejne nawet lepsze! moim skromnym zdaniem Major najciekawszy!

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak tylko nadmienię gwoli poprawności, że lektor to Krzysztof Banaszyk :)

  OdpowiedzUsuń