"Najfutbolniejsi" - seria książek autorstwa Roberto Santiago


posted by Sardegna on , , , , ,

4 comments

W czasie wakacji znalazłam w bibliotece genialną serię książkową dla dzieci. Właściwie to mój Siedmiolatek na nią trafił zupełnym przypadkiem, kiedy wybrał sobie z półki książkę "o piłkarzach". Jak wiadomo, ten temat teraz jest najbardziej na topie, więc i książka musiała być utrzymana w tej tematyce. Podeszłam do niej nieco sceptycznie, bo druk mały i tekstu sporo, więc nie było szans, żeby Młody ogarnął ją samodzielnie. Wieczorem więc, na próbę przeczytałam kawałek i ... przepadliśmy!

Historia Najfutbolniejszych składa się docelowo z 8 tomów. Można czytać je niezależnie, co też zrobiliśmy (bo w naszej MBP części nie były dostępne po kolei), jednak lepiej chyba znać tą opowieść od samego początku. Poszczególne tytuły prezentują się następująco:

1. "Najfutbolniejsi. Tajemnica Śpiących Sędziów"
2. "Najfutbolniejsi. Tajemnica Siedmiu Goli Samobójczych"
3. "Najfutbolniejsi. Tajemnica Nieziemskiego Bramkarza"
4. "Najfutbolniejsi. Tajemnica Sokolego Oka"
5. "Najfutbolniejsi. Tajemnica Kradzieży Niemożliwej"
6. "Najfutbolniejsi. Tajemnica Nawiedzonego Zamku"
7. "Najfutbolniejsi. Tajemnica Niewidzialnego Karnego"
8. "Najfutbolniejsi. Tajemnica Cyrku Ognia"


Zaczęliśmy od tomu 4, a potem nie było już istotne, jakie części są dostępne, ważne by były jakiekolwiek! Przeczytaliśmy więc tom 6, potem 7, w końcu 5 i 3. Jakiś czas później 1,2 i najnowszy 8. Tak, jak napisałam, można czytać je niezależnie, bo tytułowa tajemnica w każdej części jest inna, jednak historia bohaterów, jedenastki przyjaciół grających w szkolnej drużynie piłkarskiej FC Soto Alto toczy się chronologicznie. Czytając więc na wyrywki trzeba sobie wiele dopowiedzieć. Co oczywiście nie jest niemożliwe.

Najfutbolniejsi to nazwa tajnego paktu, który został zawarty przez przyjaciół z drużyny piłkarskiej FC Soto Alto. Jedenastka dzieciaków, na co dzień chodzących do jednej szkoły w małym hiszpańskim miasteczku Sewilce, wspólnie gra w piłkę w szkolnej drużynie. FC Soto Alto. Nie należy może do najlepszych piłkarskich zespołów, często zdarza się im przegrywać ważne mecze, być na ostatnim miejscu w lidze, chybić pewne strzały na bramkę, ale nie to jest przecież w piłce najważniejsze. Dzieciaki trenują, biorą udział w zawodach i walce o dobre miejsce w tabeli, ale przede wszystkim świetnie się bawią i przyjaźnią na dobre i na złe. 

W skład Najfutbolniejszych wchodzą: Łamaga, Helenka, Tomaszek, Ósemeczka, Antek, Maruda, Anita, Merlin i bramkarz Camunas, zwany Ucholem.  Pasja do gry w piłkę, entuzjazm i współpraca to jest to, co ich wyróżnia wśród innych, dziecięcych drużyn piłkarskich. Nie jest dla nich problemem walczyć o wygraną do ostatniej minuty meczu, czy zdobywać decydujące gole w dogrywce, a w mobilizacji piłkarskiej wspierają ich trenerzy Alicja i Filip.

Jeśli chodzi o już o same książki, to "Najfutbolniejsi" nie są tylko historyjkami o grze w piłkę nożną, taktyce i rozgrywanych meczach. Faktycznie w każdym tomie pewna część fabuły tego dotyczy, ale dodatkowo jest też pewna tajemnica do odkrycia. 

I mogę potwierdzić, że opowieści te są tak wciągające dla dzieciaków (o dorosłych też), że czytanie kolejnych tomów tej serii to sama przyjemność! 

"Tajemnica Śpiących Sędziów" - tom 1
 
Wydawnictwo:  Finebooks
Liczba stron: 296
 Moja ocena : 6/6

W "Tajemnicy Śpiących Sędziów" mamy okazję poznać całą jedenastkę i dowiedzieć się czegoś więcej o przymierzu Najfutbolniejszych. Dla drużyny zbliża się też trudny czas, grozi jej bowiem likwidacja. O wszystkim zadecydują najbliższe rozgrywki z lokalnymi drużynami piłkarskimi, ale podczas kolejnych meczów zaczyna dziać się coś dziwnego. Sędzia nagle zasypia na środku boiska, a mecz musi zostać przerwany w najbardziej dogodnym momencie dla Soto Alto. Czy to przypadek, czy ktoś wyraźnie nie chce, aby jedenastka z Sewilki dalej grała w lidze?

"Tajemnica Siedmiu Goli Samobójczych" - tom2
 
Wydawnictwo:  Finebooks
Liczba stron: 288
 Moja ocena : 6/6

Najfutbolniejsi zostają zaproszeni do Benidormu, do udziału w znakomitym turnieju najlepszych dziecięcych drużyn piłkarskich świata. Mimo wiary w siebie i dobrych chęci, realnie nie dają sobie zbyt wielu szans na zwycięstwo. Dziwnym trafem jednak udaje im się wygrać mecz przez błąd drużyny przeciwnej i serię goli samobójczych. Czy to tylko szczęśliwy zbieg okoliczności, czy za tajemniczymi samobójami kryje się coś więcej?

 
"Tajemnica Nieziemskiego Bramkarza" - tom3
 
Wydawnictwo:  Finebooks
Liczba stron: 312
 Moja ocena : 6/6


W tym tomie, oprócz 11 głównych bohaterów istotna jest też postać Deng Yuna, czyli nowego kolegi, który przyjechał do Sewilki z rodzicami aż z Chin. Jest on doskonałym bramkarzem, a w związku z tym, że w drużynie FC Soto Alto szykują się roszady w składzie, zgłasza się on na rekrutację, jako nowy zawodnik. Jak można się domyśleć, nie spotka się to z zadowoleniem starych członków zespołu, tym bardziej, że Yun ma jakąś tajemnicę, związaną z posiadaniem ... nadprzyrodzonych zdolności!


"Tajemnica Sokolego Oka" - tom 4
 
Wydawnictwo:  Finebooks
Liczba stron: 280
 Moja ocena : 6/6

Historia opisana w tej tej części, związana jest z pewnymi anonimowymi hasłami, które ktoś wypisuje nocą na budynkach w miasteczku. Napisy te odkrywają najskrytsze sekrety mieszkańców Sewilki, a także niektórych członków drużyny FC Soto Alto. Cała ta sytuacja burzy spokój Najfutbolniejszych, a do tego dzieciaki mają zagrać super ważny mecz pod czujnym spojrzeniem sokolego oka, czyli urządzenia rejestrującego przebieg rozgrywki. Ta nowinka technologiczna w prawdzie bardzo ich stresuje, ale może okazać się szansą na rozwiązanie zagadek tajemniczych napisów.

 "Tajemnica Kradzieży Niemożliwej" - tom 5
 
Wydawnictwo:  Finebooks
Liczba stron: 340
 Moja ocena : 5/6

Do Sewilki przyjeżdża międzynarodowa wystawa „Skarby starożytnego Egiptu”, która wzbudza ciekawość mieszkańców miasta, dzieciaki z drużyny FC Soto Alto mają jednak inne priorytety, bo ich zespołowi grozi likwidacja. Wszystko przez ostatnie przegrane w decydujących meczach, a także problemy finansowe i brak sponsorów. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy w dzień otwarcia wystawy ginie najznamienitszy przedmiot ekspozycji. Ktoś dokonał zuchwałej i pozornie niemożliwej kradzieży w samym środku zwiedzania. Najfutbolniejsi przeprowadzają więc swoje prywatne śledztwo w tej sprawie.

"Tajemnica Nawiedzonego Zamku" - tom 6
 
Wydawnictwo:  Finebooks
Liczba stron: 320
 Moja ocena : 6/6

Najfutbolniejsi dostają propozycję wyjazdu do Szkocji, żeby wziąć udział w turnieju Sześciu Klanów. Wraz z drużyną jedzie ich nowy trener, Szkot z krwi i kości oraz jego córka Greta. Jako że turniej składa się z niezwykle trudnych zadań, zupełnie nie związanych z piłka nożną, FC Soto Alto ma twardy orzech do zgryzienia, żeby nie odpaść w nim w przedbiegach.  Do tego w zamku McLeodów, gospodarzy spotkania, dzieją się dziwne rzeczy. Po korytarzach krąży jakiś duch, ktoś podkłada zawodnikom przerażające symbole śmierci, nie wiadomo, bać się, czy szukać rozwiązania. Na szczęście dzieciaki potrafią odnaleźć się w przeróżnych sytuacjach, więc i szkocki duch jest im nie straszny.

"Tajemnica Niewidzialnego Karnego" - tom 7
 
Wydawnictwo: Finebooks
Liczba stron: 336
 Moja ocena : 6/6

Jedenastka próbuje odkryć, co stało się z liniami bocznymi i polem karnym, które w jakiś tajemniczy sposób zniknęły. Ma to związek z zaginięciem Pompillu Radulescu, panem woźnym, który od zawsze zajmował się takimi sprawami. Najfutbolniejsi próbują dociec, co stało się z mężczyzną, uważanym za niegroźnego dziwaka, wbrew opinii dorosłych, którzy twierdzą, że wyjechał on po prostu w swe rodzinne strony. 

"Tajemnica Cyrku Ognia" - tom 8
 
Wydawnictwo: Finebooks
Liczba stron: 328
 Moja ocena : 6/6

Zbliżają się wakacje, a w związku z tym w Sewilce szykuje się szereg atrakcji dla mieszkańców. Przybywa wielka niespodzianka dla dużych i małych - Cyrk Ognia, rozegrany ma być także coroczny mecz dzieci kontra rodzice, w którym nagrodę wybierają zwycięzcy. Najfutbolniejsi pełni entuzjazmu szykują się do udziału w meczu, wszystko zmienia się jednak w momencie, kiedy w miasteczku pojawia się niespodziewana fala podpaleń. Zaczyna się od domu na obrzeżach Sewilki, ale potem pożary docierają do centrum. Drużyna Najfutbolniejszych będzie musiała stawić czoła podpalaczom, ale też stereotypom, które mogą zagrażać ludziom równie mocno.


W każdym tomie tajemnica jest istotnym elementem fabuły, podobnie, jak piłka nożna. Bohaterowie w kluczowych momentach fabuły grają ważne mecze, zmagają się ze słabościami, walczą o zwycięstwo, nie poddają się bez walki i stosują zasady Fair Play. Współpraca i uczciwość to najważniejsze wartości dla drużyny Najfutbolniejszych, sympatycznych dzieciaków, różniących się charakterem i temperamentem, ale będących prawdziwymi przyjaciółmi na dobre i na złe. 

Seria ta wzbudza wielkie emocje w małych czytelnikach. Moje dzieci oszalały na jej punkcie, a każde moje czytanie kończyło się hasłem: "Jeszcze jeden rozdział! Prosimy! Nie możesz nam tego zrobić i przerwać teraz w najciekawszym momencie!" I to jest super uczucie! Zwłaszcza kiedy widzę ten entuzjazm w oczach Siedmiolatka, który do tej pory był raczej średnio zainteresowany wieczornymi czytaniem (wyjątkiem są "Tarapaty") i przyjmował je z umiarkowanym entuzjazmem. Wiem, że mój Syn uwielbia tą serię i za każdym razem w bibliotece wypytuje panią o najnowszy 9 tom: "Tajemnicę Deszczu Meteorytów".

Docelowo "Najfutbolniejsi" przeznaczeni są dla dzieci w wieku 7-12 lat i zgadzam się z tą kategorią. Największą frajdę sprawią oczywiście miłośnikom piłki nożnej, ale na przykładzie mojej Dziewięciolatki widać, że dzieci niekoniecznie pasjonujące się tym sportem, również mogą zaciekawić się tą lekturą. Bardzo polecam!

Sardegna

4 komentarze:

 1. Na razie mamy za sobą dwa tomy, ale zgadzam się - to świetna propozycja dla młodych czytelników.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Cię Pożeraczu w Książkach Sardegny :) Mam nadzieję, że zagościsz u mnie na dłużej! Które tomy czytaliście? Pytam z ciekawości, bo w naszej MBP bardzo trudno dostać te początkowe

   Usuń
 2. O idealna wprost książka dla mojej Małej:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie polecam. Sprawdzone na własnych dzieci skórze ;)

   Usuń