"Góry i ich zwykli - niezwykli mieszkańcy" Justyna Styszyńska


posted by Sardegna on , , , , , ,

2 commentsWydawnictwo: Widnokrąg
Liczba stron:  44
Moja ocena : 5/6


Staram się przekazywać moim dzieciom pasję do tego, co sama kocham, a jako że jedną z moich wielkich miłości są góry to podsuwam im propozycje, które są z nimi związane. Nie mieliśmy w prawdzie jeszcze okazji pochodzić z dzieciakami po Tatrach (na razie muszą wystarczyć nam Beskidy), to jednak kiedy pytam, gdzie jedziemy na długi weekend pierwsze z ich ust pada hasło, że do Zakopanego. Czy to świadczy już o tym, że jest coś na rzeczy? Ale tak poważnie, mam nadzieję, że moje dzieci w przyszłości będą chętnie wybierały się w góry, poczują to, co ja, kiedy mogę w nich przebywać, a do górskiej przyrody i mieszkańców będą miały odpowiedni szacunek.

Powyższa książeczka jest fajną propozycją dla dzieci pokazującą właśnie, jak niezwykłym miejscem są góry. Jest ona jednak bardzo nietypowa, przypominająca raczej swoim wyglądem skoroszyt, kołonotatnik lub po prostu taki niezbędnik małego przyrodnika, niż typowo wydaną książkę. Z założenia uczy, obrazuje i charakteryzuje zwierzęta żyjące w Tatrach, ale robi to w taki sposób, że oprócz informacji, a może przede wszystkim, niesie dobrą zabawę. W książeczce znaleźć można ciekawostki o takich mieszkańcach gór, jak: kozice, świstaki, niedźwiedzie, rysie, sarny, myszołowy, norniki, sowy, czy łasice, a do tego szereg naklejek, którymi można postać danego zwierzęcia wykleić. Kilkanaście stron w tym skoroszycie jest "pustych", czyli zawiera tylko "krajobraz", na którym można swobodnie przyklejać/umieszczać wybrane zwierzęta. Ważne jest też to, że naklejki i zeszyt są wielokrotnego użytku. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci, które lubią wyklejać, a po jakimś czasie odrywać nalepki i robić to na nowo.

Oprócz standardowego wyklejania można stworzyć sobie zwierzątko, które będzie mieszanką gatunkową, łączącą ze sobą różne cechy. Swobodnie zestawiając naklejki, osobno uszy, oczy, pyski, głowy, łapy, może powstać na przykład łasicoryś, wydromyszołów, czy kozicoryś. 

Książeczka jest bardzo dobrym pomysłem dla dzieci w wieku 4 - 10 lat. Dla tych młodszych będzie ona służyła głównie do zabawy w wyklejanie swoich zwierząt, czy mieszanie ich cech. Dla tych starszych może stanowić dodatkowo jeszcze ciekawy i nietypowy zbiór informacji o zwierzętach żyjących w górach, a także o samym krajobrazie górskim i takich pojęciach, jak: dolina, przełęcz, czy górskie jeziora. Sam zeszyt, bardzo ładnie wydany, poręczny, z charakterystyczną grafiką może służyć dzieciom, jako notes do zbierania przyrodniczych ciekawostek.

"Góry i ich zwykli - niezwykli mieszkańcy" cieszyły się sporym zainteresowaniem na Warszawskich Targach Książki w sektorze górskim. Jest to też fajny pomysł na promocję regionu wśród najmłodszych czytelników i pokazanie bliżej, czym dokładnie charakteryzuje się Tatrzański Park Narodowy. Zerknijcie więc wraz z dziećmi do wnętrza "Gór". Książka zagwarantuje im dobrą zabawę, a Wam spokojnie wypitą kawę.
  Sardegna

2 komentarze:

  1. Moje młodsze dziecko zabrało książkę do przedszkola, tak się spodobała.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moi już wszystko powyklejali i potworzyli nowe gatunki. Ale bawili się kilka godzin :) a jak zgodnie!

      Usuń