"Sobota z książką" w Tychach


posted by Sardegna on

12 comments

W sobotę 31 sierpnia, kiedy to we Wrocławiu odbywała się LiteraTura, w Tychach, w centrum miasta, na Placu Baczyńskiego, odbyła się równie rewelacyjna impreza książkowa. Jak wiadomo, uwielbiam wszelkie imprezy z literatura związane i jeżeli tylko mogę, biorę w nich czynny udział. Wybraliśmy się więc całą rodziną na to "święto książki", jak to określiły moje dzieci, i bawiliśmy się świetnie.  

Jak wiadomo, moje dzieciaki lubią wszystko, co z książkami związane, Starsza już po przebudzeniu wypytywała, jakie atrakcje książkowe są przewidziane dla dzieci. Możecie więc sobie wyobrazić, jakież to emocje towarzyszyły nam od rana.

Punktualnie o 14 pojawiliśmy się na miejscu. Ryneczek  w Tychach, choć niewielki, jest bardzo sympatycznym miejscem, z zabawną fontanną. Spójrzcie sami :)


Widzicie te niebieskie namioty w tle? Tam właśnie ulokowała się Miejska Biblioteka Publiczna, czyli główny organizator imprezy.

MBP przygotowała dla mieszkańców miasta i miłośników literatury nie lada gratkę. Jednym z atrakcji było stoisko z darmowymi książkami  i zakładkami, którymi można było się częstować do woli. Czy zdajecie sobie sprawę z tego faktu? Czy widzicie oczami wyobraźni Sardegnę w akcji?

Na szczęście nie byłam na miejscu jedynym książkofilem i nie musiałam ograniczać swoich książkowych szaleństw. Mimo że byłam jednym z tych osobników, którzy przy stoisku spędzili najwięcej czasu, panie bibliotekarki spoglądały na mnie łaskawym okiem.


Grupa osób przeglądających i wybierających książki zwiększała się z minuty na minutę, a pracownicy MBP uwijali się jak w ukropie, żeby uchylić nieba czytelnikom. Nowe egzemplarze na stosiku szybko się pojawiały, i równie szybko znikały. Dodatkowo, każdy uczestnik mógł oddać swoje osobiste książki, przyniesione z domu i podzielić się z innymi. Sama też zostawiłam na stoisku kilkanaście książek, przeznaczonych na wymianę.

Oczywiście w trakcie wybierania trzeba było być czujnym i mieć dobre oko. W sumie rozdano masę książek. Z tego co się zorientowałam, było ich ponad 800, a mnie samej udało się wyłowić prawdziwe perełki.

Jak widać, stoisko nawet na parę chwil nie świeciło pustkami. Do tego, obok stosika z literaturą dla dorosłych czytelników, zorganizowano kącik dla dzieci. W specjalnych skrzyniach wyeksponowano olbrzymią ilość książek dziecięcych, z których można było wybierać do woli. Jak się domyślacie, moje dzieci skorzystały z tego skwapliwie (no cóż, niedaleko pada jabłko od jabłoni...) Do dziecięcego szczęścia brakowało tylko malowania twarzy, słodyczy, chorągiewek i ołówków, ale o to już zadbały miłe panie bibliotekarki, które z tego miejsca pozdrawiam serdecznie!
Jak można się domyślać, kiedy pociechy spędzały aktywnie czas, Mama szalała wśród książek!

"Sobota z książką" obfitowała w jeszcze kilka innych atrakcji. W specjalnym namiocie przygotowano stoiska, na których spotkać można było Autorów związanych z miastem Tychy i naszym regionem. Okazja do chwili rozmowy, zrobienie zdjęcia, prośba o autograf, już podskórnie poczułam Targi Książki!

Na stoiskach można było spotkać:


Pana Waldemara Cichoń - autora rewelacyjnej serii książek dla dzieci, o kocie Cukierku. Miałam okazję poznać Autora już na TK dla dzieci w Krakowie, a w trakcie rozmowy okazało się, że pochodzi on właśnie z Tychów. Kot Cukierek dumnie towarzyszył Mu na stoisku i zapraszał dzieciaki do zapoznania się z książeczkami.

Panią dr Marię Lipok-Bierwiaczonek - etnografa, dyrektora Muzeum Miejskiego w Tychach, autorkę publikacji „A jak Anna. Wczoraj i dziś pierwszego osiedla Nowych Tychów" i „Pokażę Ci Górny Śląsk".
Pana Bogdana Prejs  - dziennikarza, autora kilku tomów i arkuszy poetyckich oraz książek – m.in. wydanej przez tyskie muzeum książki „Tyszanie nie z tej ziemi" oraz Pana Andrzeja Czyżewskiego,
autora albumu „Powstaje miasto. Tychy w fotografii Andrzeja Czyżewskiego", a także książki „Murka" i „Profesor Kazimierz Wejchert. W stulecie urodzin".
Pan Andrzej Czyżewski jest też ciotecznym bratem Marka Hłaski, spadkobiercą praw autorskich
po pisarzu, jednocześnie autorem publikacji „Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski" [źródło

Spotkać można było także Pana prof. Ryszarda Kaczmarka,  historyka, wykładowcę na  UŚ w Katowicach,  który podpisywał najnowszą monografię miasta Tychy:


Szeregi Autorów zasiliły także:
Pani Magdalena Kulus, autorka książki "Blondyn i Blondyna", blogerka i bardzo sympatyczna
osoba. Powiem szczerze, przed imprezą nie kojarzyłam ani książki ani Autorki, teraz więc nadrabiam zaległości.

oraz Pani Edyta Kaszyca, kulturoznawca, doktorantka UŚ, związana z Tychami, autorka nowej biografii lidera zespołu Dżem "Biała i czarna legenda Ryszarda Riedla".Prawda, że fajną sobotę zafundowało miasto Tychy i MBP miłośnikom literatury? Wyraźnie poczułam klimat Targów Książki, a kiedy dowiedziałam się, że MBP w najbliższym czasie planuje kolejną książkową imprezę pod hasłem Tyskie Dni Literatury, od razu wkręciłam się w temat. Nie znam jeszcze szczegółów tej akcji, ale kiedy tylko czegoś się dowiem, poinformuję o tym na blogu.

Świetnie spędziliśmy sobotę. Dzieci były zachwycone przynosząc do domu własnoręcznie wybrane książki i tatuaże z pieczątkami, Mama była zadowolona z wyłapanych perełek, Tata był zadowolony, że wszyscy są zadowoleni.


 Stosy zostały sfotografowane zaraz po powrocie, gdyż dziecięce książki i zakładki zostały od razu skonfiskowane, a skompletowanie ich w czeluściach dziecięcego pokoju, graniczy z cudem:A to moje zdobycze:A wśród nich: Olga Tokarczuk, Agatha Christie, Henning Mankell, Jonathan Carroll. Po prostu świetne książki!  Z tego miejsca  pozdrawiam ekipę MBP Tychy. Wykonaliście Państwo kawał dobrej roboty! Oby tak dalej
Sardegna

12 komentarzy:

 1. Nie mogę, ale zaszalałaś! W oko wpadł mi Król Szczurów - mam to samo wydanie, a sama książka mocna i bardzo dobra! Podobnie zresztą jak Emma i ja :)
  Świetna impreza, pozazdrościć pomysłu i organizacji, a tobie - wspaniale spędzonego sobotniego popołudnia!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne zdobycze, ale fajnie się masz! Autorów nie kojarzę, ale impreza fajniutka!

  OdpowiedzUsuń
 3. A akurat ten weekend spędzałam w Tychach i nic o tym nei wiedziałam :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Ogromnie Ci tego spotkania zazdroszczę.
  % lat spędziłam w Tychach w latach 60-tych i mam do tego miasta duży sentyment chociaż ostatnio nie mam okazji tam bywać.
  W Tychach chodziłam do Liceum. Kruczkowskiego. I ten Rynek znam. I kino Andromeda - nie wiem czy istnieje. A jednej z bibliotek - chyba na dawnej ul. Dzierżyńskiego/ nie wiem jak dzisiaj się nazywa, gdyż z pewnością nie ma starej nazwy/byłam wierną czytelniczką całe liceum.

  Mam nadzieję odbyć podróż wspomnieniową.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdobycze godne pozazdroszczenia! :) I to widzę, że rozdawali nie tylko starocie, ale też nowsze wydania, nieźle. Tej Pearl Buck nie pożałujesz, moja ulubiona noblistka.

  Świetna inicjatywa i daj znać, może sama w końcu do tych Tych się wybiorę ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. ależ zdobycze... czytałam Kroniki marsjańskie - jestem ciekawa Twojego zdania. Szkoda że nie mogłam sobie tam polować jak Ty :)

  OdpowiedzUsuń
 7. My pozdrawiamy serdecznie Książkofilkę. Zapraszamy, zapraszamy zapraszamy.... na więcej :):):):)
  ekipa MBP Tychy

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubię takie imprezy - zresztą to pewnie nic zaskakującego w tym towarzystwie ;)
  Król szczurów Clavella świetny!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ale zazdroszczęęę!! Czemu ja nigdy nie wiem o takich imprezach organizowanych w okolicy?:P
  Wspaniałe nabytki!

  OdpowiedzUsuń
 10. Ale super! Szkoda, że nie wiedziałam, bo do Tychów przecież mam niedaleko!

  OdpowiedzUsuń
 11. Masz rację, to jedna z lepszych inicjatyw w mieście. Mam nadzieję, że wpisze się na stałe w kalendarz miasta. Nic dziwnego, że wszyscy byliście szczęśliwi... Październikową imprezę polecam Ci z całego serca. Warto!!! Może się tam spotkamy...
  Dzięki za zaproszenie...
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń