Co na blogu piszczy?


posted by Sardegna on ,

17 comments

Targi Książki w Krakowie zbliżają się wielkimi krokami, a ja w związku z tym, robię dokładny przegląd wydarzeń z tym związanych. O przygotowaniach do krakowskich TK pojawi się osobny, długaśny wpis. Nie chcę nikogo i niczego przegapić.Dzisiejszy post będzie o tym i owym: mały stos, ciekawa debata, zapowiedzi i przypomnienie. Zapraszam.Nie szaleję ostatnio z nowymi książkami. Pojawiły sie tylko te, najbardziej oczekiwane, albo miłe niespodzianki:

"Los powtórzony" J.L. Wiśniewski - prezent od męża
"Szare śniegi Syberii" R. Sepetys - od Naszej Księgarni - o tej autorce napiszę jeszcze, przy okazji wpisu targowego.


Będąc w temacie nowych nabytków, ogrom książek pojawi się pewnie po TK. Czekają już na mnie zakupy od Magdy, ze Stulecia Literatury, zerknijcie, link nadal aktualny. oraz targowe stoiska, które mam zamiar przejrzeć wszerz i wzdłuż! 
Ale o tym, następnym razem.

***
Pojawiła się na horyzoncie interesująca propozycja, zarówno do udziału 'na żywo" jak i udziału wirtualnego to debata:
TO BLOG OR NOT TO BLOG 


Z informacji prasowej wynika, że ma to być
Pierwsza publiczna debata poświęcona blogom i autorskim formom wypowiedzi w Internecie na tle marginalizowania roli krytyki teatralnej oraz kryzysu tradycyjnych form komentowania polskiego życia teatralnego. 

Wybrane tematy dyskusji:
- Jak kryzys na rynku medialnym przekłada się na poziom i zaangażowanie w działania promocyjne i relacje krytyczne odnoszące się do zjawisk w polskim życiu teatralnym?
- Czy możliwości tworzenia autorskich, multimedialnych wypowiedzi oraz ich dystrybucja przez kanały informacyjne w Internecie stanowią realną alternatywę dla tradycyjnych form pośredniczenia mediów między widzami a twórcami?
- Czym jest polska, kulturalna blogosfera? Kim są jej autorzy? Kim są adresaci tworzonych przez nich treści? Czy jest możliwe stworzenie rzetelnego, niezawisłego, zdecentralizowanego i nieinstytucjonalnego modelu krytycznego w sieci?
- Poziomy profesjonalizmu krytyki teatralnej w internecie - od amatorskich recenzji, przez portale i blogi do profesjonalnych tekstów krytycznych, tworzonych z myślą o sieci.
Udział w debacie potwierdzili:
Marzena Dobosz – Redaktorka w wydawnictwie, współredaktorka strony Kongresu Krytyki Teatralnej  Autorka bloga „teatru głodna”
Monika Kamińska – Autorka bloga o tematyce life-style 
Bartłomiej Miernik – Autor recenzji, wywiadów i tekstów eseistycznych pisanych do "Teatru", "Sceny" i "ballettanz". Przez dziewięć lat pracował w redakcji miesięcznika "Teatr". Autor bloga MiernikTeatru
Wojciech Majcherek - Krytyk teatralny, redaktor TVP Kultura, wykładowca w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Twórca jednego z najstarszych autorskich blogów
Andrzej Tucholski – autor największego i najbardziej opiniotwórczego bloga, skupionego wokół tematyki kulturalnej i life-stylowej
Prowadzenie debaty: Janusz Majcherek

Debata będzie transmitowana na żywo w internecie z możliwością komentowania i zadawania pytań Strona wydarzenia na fanpage’u Teatru Polskiego

W prawdzie temat nie dotyczy bezpośrednio książek, jednak kwestie, które planuje się poruszyć w dyskusji, też są dla mnie ważne i interesujące, dlatego dzielę się informacją z Wami. Może warto prześledzic to wydarzenie?
***

Tradycyjnie, przegląd nowości Wydawnictwa Dreams


Młodzieżowa powieść "Toksyna" Jus Accardo, kontynuacja "Dotyku".
Ilość stron: 416
Tłumaczenie: Krzysztof Mazurek
ISBN: 978-83-63579-38-8
Format: 104 x 205
Data wydania: Październik 2013

oraz dwie propozycje dla dzieci:

"Opowieści biblijne dziadzia Józefa"
ilość stron: 120
Oprawa: twarda + UV
Autor: Lidia Miś
Ilustracje: Jolanta Ludwikowska
ISBN: 978-83-63579-36-4
Format: 200 x 245
Data wydania: Październik 2013"Rodzina Pompadauz"
Ilość stron: 216
Oprawa: twarda + UV + tłoczenie
Autor: Franziska Ghem
Tłumaczenie: Renata Ożóg
ISBN: 978-83-63579-37-1
Format: 150 x 220
Data wydania: Październik 2013Kliknięcie na link w tytule, przeniesie zainteresowanych na stronę wydawnictwa.
***
Zapraszam do podsyłania linków do październikowej Trójki e-pik.  Z tego co widzę, kategorie nie sprawiają wam większych trudności. Zapraszam również nowe osoby do wzięcia udziału w zabawie.

***
Mam mały przestój czytelniczy, związany z brakiem czasu, ale wpisy postaram się tworzyć na bieżąco i powychodzić w końcu z zaległości. "Major" czeka już od lipca na opisanie. Podobnie jak "W imię miłości" i "Wszyscy mamy tajemnice".
***
Przypominam o łapaniu okrągłego licznika w Książkach Sardegny. Szczegóły znajdziecie TU.

pozdrawiam już prawie weekendowo
Sardegna

17 komentarzy:

 1. Ciekawa dyskusja się zapowiada.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też na to liczę, mam nadzieję, że uda mi sie cos przesledzić na żywo

   Usuń
 2. Ciekawi mnie książka "Gra o Ferrin", a co do zapowiedzi Dreams... najpeirw bym musiała przeczytać Dotyk, żeby skusić się na Toksynę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ooo "Szare śniegi Syberii" mega mi się podobały, łyknęłam w jeden dzień i byłam zachwycone. :) Miłej lektury!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałaś "Szare śniegi..."? A gdzie opinia?

   Usuń
 4. "Los powtórzony" intryguje mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Oprócz tytułów, książki Wiśniewskiego nie zapadły mi w pamięci.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czekam na "Los powtórzony".

  OdpowiedzUsuń
 7. Na Targach będzie też premiera Ogrodu Kamilii Kasi Michalak :)
  Ja mam w planie pojawić się w czwartek a potem pewnie w sobotę i/lub niedzielę i też powoli planuję i przygotowuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ejotku, a sobota na 100%? jeśli tak, mam propozycję. Odezwij sie na priva, najlepiej przez FB albo mailowo, pozdrawiam :)

   Usuń
 8. "Szare..." właśnie czytam - niezłe!
  (Dziękuję ;)

  Spoglądając na plan targów, dostaję kociokwiku. Da się być jednocześnie w kilku miejscach?

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam "Los Powtórzony", ale najlepsze jest "Bikini". Michalak czytać się nie da, ale widzę, że wiele osób ma odmienne zdanie od mojego :) Baw się dobrze na targach, mnie raczej nie będzie, aczkolwiek jeszcze się waham, jeśli uda mi się pozamieniać w pracy i kasa spadnie z nieba może się wybiorę. Powód jest jeden - CARROLL :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ach, sama muszę przysiąść nad programem Targów.

  OdpowiedzUsuń
 11. Czekam na post o targach;). Sama też się do nich przygotowuję i może dowiem się czegoś nowego od ciebie nt gości, premier, autorów itd.

  OdpowiedzUsuń
 12. http://www.teatrpolski.waw.pl/pl/aktualnosci/z_zycia_teatru/?id_act=1016 Zapis oraz krótkie podsumowanie debaty "To blog or not to blog"

  OdpowiedzUsuń