"Saga o Ludziach Lodu" Margit Sandemo część 6: tomy 26 - 30


posted by Sardegna on , , , ,

4 comments

W dzisiejszym poście chciałam napisać parę słów o kolejnych pięciu tomach Sagi o Ludziach Lodu. Mam nadzieję, że nie czujecie się znudzeni tą serią, bowiem jeszcze trochę przede mną, a zależy mi na publikacji tych notek, żeby w przyszłości pamiętać bardziej szczegółowo, o czym opowiadały poszczególne tomy. 


Tom 26 - "Dom w Eldafjord" nawiązuje klimatem do poprzednich dwóch części, w których opisywana jest historia kolejnego pokolenia, które urodziło się po Vindze i Heikem. Eskil, syn charyzmatycznej pary bohaterów jest człowiekiem pozytywnym i wesołym, jednak zupełnie zwyczajnym, a marzy o tym, aby dorównać wyjątkowości swoich rodziców. Postanawia więc udowodnić im, że w nim też kryją się jakieś magiczne umiejętności, a ponieważ od małego jest zafascynowany opowieścią o tajemniczym Eldafjord, magicznym miejscu na wybrzeżu, to właśnie w tamtą stronę postanawia się udać, aby je w sobie odkryć. Eldafjord okazuje się być prawdziwą wioską, umiejscowioną w odciętej od świata przestrzeni, że widać ją praktycznie tylko od strony morza, ale oprócz tego zdaje się być faktycznie nawiedzona. Eskil próbuje rozwiązać zagadkę zniknięcia bez śladu zginęło kilkunastu osób, jednak siły, które opanowały to miejsce go przerastają. Chłopak wzywa na pomoc swoich rodziców, którzy przy okazji odkrywają związek Eldafjord z pradawną historią Ludzi Lodu. 

Tom 27 - "Skandal" opowieść przenosi nas kilka lat do przodu, do historii Christera, syna Tuli, któremu przyszło przeżyć dość niebezpieczną przygodę, jednak nie mającą zbyt wielkiego wpływu na główną akcję serii. Wydarzenia, w których bierze udział Christer w przyszłości zaowocują narodzinami jego potomków, istotnych dla ostatecznej walki z Tengelem Złym, także w SoLL nie ma przypadków! Młody syn Tuli wplątuje się w międzynarodowy skandal, kiedy odkrywa, że Magdalena, poznana przypadkowo, nieśmiała dziewczynka, dziedziczka magnackiej fortuny, znika bez śladu. Christer, który ma zadatek na rycerski charakter mężczyzn z Ludzi Lodu postanawia za wszelką cenę ją znaleźć i ochronić przed niebezpieczeństwem. W tej części na świat przychodzi również Saga, córka Anny Marii, jedna z najbardziej interesujących potomków rodu, wybrana do misji mającej w przyszłości pomóc Ludziom Lodu w walce ze złem.

Tom 28 - "Lód i ogień" - jeden z mroczniejszych tomów serii, który opowiada o losach ponurego Viljara, syna Eskila. W ogóle ta część jest wyjątkowo ponura i smutna, przychodzi bowiem kres życia Vingi, jednej z najbardziej wyrazistych kobiet w historii rodu. Viljar przez całe lata zmaga się z brzemieniem widzenia Szarego Ludku w Grastensholm, czym nie dzieli się z nikim ze swoich bliskich, nie chcąc ich straszyć i martwiąc się o ich bezpieczeństwo. Samotny, uznawany za szaleńca, otwiera się dopiero przed Belindą, prostą dziewczyną ze wsi, która traktowana jest przez całą swą rodzinę z góry. To ona będzie potrafiła się nim zaopiekować, razem też wyruszą na pomoc Heikemu, który po śmierci ukochanej postawi wszystko na jedną kartę i ruszy do Doliny Ludzi Lodu, aby unieszkodliwić Tengela. Oprócz kresu Vingi, Heikego, w tomie tym skończy się również historia Tuli, która będąc dotknięta jarzmem  LL, nie potrafi odnaleźć się wśród zwyczajnych ludzi i wieczności szukać będzie wśród demonów na Grastesholm.

Tom 29 -  "Miłość Lucyfera" to historia Sagi, ukochanej córki Anny Marii i Kola, bohaterów "Martwych Wrzosów". Saga, choć należy do pokolenia Christera i Viljara, jest od swych kuzynów o wiele lat młodsza, jej narodziny zostały bowiem zaplanowane nieprzypadkowo, aby w odpowiednim momencie dziewczyna mogła się zakochać w samym Lucyferze. Pojawienie się Lucyfera na świecie wypada raz na sto lat i tylko wtedy może on spotkać się z dorosłą z Sagą. Dziewczyna zostanie matką dwójki chłopców, potomków Ludzi Lodu, którzy będą mieli niesamowite znaczenie dla finału historii rodu. Ale zanim chłopcy przyjdą na świat, Saga będzie miała do wykonania jeszcze jedną bardzo ważną rolę, a mianowicie uwolnienie Grastensholm od Szarego Ludku. Dziewczynie uda się to głównie za sprawą dzieci, które w sobie nosi, jednak wyeksploatowany do cna zamek, popadnie w całkowitą ruinę. Także część historii Ludzi Lodu związana z Charlottą Meiden i zamkiem Grastensholm zamknie się na zawsze.

Tom 30 -  "Bestia i wilki" - to również jedna z najsmutniejszych i najmroczniejszych historii LL. Viljar i Belinda na skutek tragicznego wypadku na wiele miesięcy znikają z domu, zostawiając dziesięcioletniego syna Henninga pod opieką ciężarnej Sagi. Dziewczyna rodzi bliźnięta, Marco, który przypomina swego ojca, wiadomo też, że będzie posiadał wielką moc, oraz Ulvara, naznaczonego złym przekleństwem. Umiera przy porodzie pozostawiając małego Henninga z maluchami. Na szczęście, na pomoc chłopcu przybywa kuzynka Malin, córka Christera. I tak właściwie kończy się pewien etap w życiu rodu. Garstka potomków, pozbawiona opieki będzie musiała poradzić sobie z nadchodzącym wyzwaniem, a będzie to wychowanie dotkniętego Ulvara i niezwykłego Marco.

Przeczytaj także:
Sardegna

4 komentarze:

 1. Ja też piszę recenzje po to, żeby pamiętać o czym była książka i jakie wrażenie na mnie zrobiła. I cały czas podziwiam Twoje zamiłowanie do tej sagi! ^_^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic nie poradzę, że kocham tą historię niezmiennie od 20 lat :D

   Usuń
 2. Słyszałam o tej sadze wiele dobrych opinii. Ja jeszcze do niej nie doszłam, ale mam zamiar to nadrobić.

  OdpowiedzUsuń