Blogowe podsumowanie miesiąca - listopad 2024


posted by Sardegna on

No comments

Ciężki był ten listopad. Pierwszy raz od 15 lat nie przeczytałam ani jednej książki, a na blogu pojawiły się tylko dwa wpisy, z czego jeden dotyczy Trójki e-pik. Wszystko oczywiście za sprawą natłoku obowiązków zawodowych, które nagromadziły się w takiej ilości, jak nigdy wcześniej. Wieczorami miałam siłę jedynie na oglądanie filmów. Stąd też to jest jedyna aktywność, jaką znajdziecie w tym wpisie.

Lista przeczytanych:

Tutaj okrągłe zero...

Imprezy kulturalne:

Tutaj podobnie...

Nowości:


"Raj" Lisa Marklund
"Czerwony Pająk" Katarzyna Bonda
"Osiedle Sielanka. Nieznajoma"  Małgorzata Gutowska - Adamczyk
"Port nad zatoką", "Jeszcze jeden uśmiech" Magdalena Majcher
"Patrioci" Sana Krasikov
 "Stowarzyszenie umarłych poetów" N.H. Kleinbaum

Serialowo:


[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb] 

W listopadzie obejrzałam świetny polski serial "Idź przodem bracie", który tak przypadł mi do gusty, że znajdzie się on chyba w topce seriali roku.  Były policjant z oddziału specjalnego, Oskar Gwiazda, wplątuje się w spiralę niebezpiecznych działań, kiedy postanawia spłacić olbrzymie długi swego zmarłego ojca. W swe akcje wplątuje szwagra, co sprowadzi na rodzinę siostry jeszcze więcej kłopotów.

Filmowo:

W listopadzie obejrzałam 15 filmów, co daje mi 86 produkcji w ciągu 11 miesięcy (styczeń 11 + luty 9 + marzec 4 + kwiecień 1 + maj 13 + czerwiec 12 + lipiec 9 + sierpień 1+ wrzesień 0 + październik 11 + listopad 15 = 86)
[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb] 

1. "Historia braci Menendezów" reż. Alejandro Hartmann - dokumentalna produkcja, którą obejrzałam po serialu "Potwory". Inne spojrzenie na historię braci, poprzeplatane oryginalnymi zapisami rozmów i filmów z rozprawy.

2. "Fatalne zauroczenie" reż.  Adrian Lyne - kultowy film z Michaelem Douglasem z roku 1987 roku. Kiedy żonaty mężczyzna wdaje się w weekendowy romans z piękną i charyzmatyczną nieznajomą nawet nie wie, że jest to początek jego wielkich kłopotów. Kobieta nie przyjmuje do wiadomości, że to tylko przelotna znajomość, coraz częściej nachodzi swego kochanka, wydzwania po nocach, popada w obsesję na jego punkcie. W końcu jej szaleństwo doprowadza do tragedii.

3. "W ogień: Utracona córka" - dokument o poszukiwaniu oddanej przed laty do adopcji, córki. Biologiczna matka wbrew wszystkiemu i braku jakichkolwiek informacji, szuka śladów po swej zaginionej przed 20 laty, córce. Dociera do przerażających informacji, jakoby rodzina, która ją adoptowała mogła mieć jakiś związek z jej zaginięciem. 

4. "Napad" reż. Michał Gazda - Były ubek Tadeusz Gadacz zostaje zaangażowany w śledztwo dotyczące odnalezienia winnych napadu na banki i zamordowania 4 jego pracowników. Do pomocy dostaje młodą panią spirant, której zadaniem jest donosić na starszego współpracownika. Gadacz bardzo szybko odkrywa, kto jest winien napadu, musi jedynie znaleźć obciążające dowody.

5. "Po prostu walcz" reż. Jeff Wadlow - po śmierci ojca rodzina Jacka przenosi się na Florydę. Tam zraniony i wściekły na swój los nastolatek, wplątuje się w konflikt z miejscowym mistrzem sztuk walki. Tym oto sposobem trafia do szkoły MMA, prowadzonej przez człowieka z przeszłością, który stanie się dla niego prawdziwym autorytetem.

6.7. "Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Złodziej Pioruna" reż. Chris Columbus, "Percy Jackson: Morze Potworów" reż. Thor Freudenthal - fajna przygodowa młodzieżówka, w której tytułowy Percy Jackson, półbóg, syn Posejdona, wychowywany przez swą matkę, jako zwyczajny dzieciak, zostaje wplątany w porachunki bogów i oskarżony o kradzież Zeusowego pioruna. Chłopak dowiaduje się o swoim pochodzeniu, przeznaczeniu, a także niezwykłych mocach, które w nim drzemią.  

8. "Zabawa w pochowanego" reż Matt Betinelli, Tyler Gillett - horror, w którym panna młoda, w noc poślubną, zostaje zaangażowana w zabawę z chowanego z ekscentryczną rodziną jej świeżo upieczonego męża. Kobieta nie wie, że rodzina jej ukochanego podpisała kiedyś pakt z diabłem.

9. "Uciekaj!" reż. jordan Peele - ciekawy thriller z nieco pokręconym zakończeniem, ale mający naprawdę niezły potencjał. Czarnoskóry Chris wraz ze swoją dziewczyną Rose, jedzie do posiadłości jej rodziców, aby lepiej poznać swoich przyszłych teściów. Na miejscu okazuje się, że rodzina Rose to mocno specyficzni ludzie, których rasistowskie poglądy mocno niepokoją Chrisa. Dziwne zachowanie rodziców i krewnych, którzy przybywają do posiadłości, sprawiają, że mężczyzna chce opuścić dom Rose, na to jest jednak za późno. 


[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb] 

10. "Bilet do raju" reż. Ol Parker - komedia romantyczna z George Clooney'em i Julią Roberts, która zapowiadała się rewelacyjnie, ale okazała się mocno średnia. Rozwiedzeni, wiecznie skłóceni rodzice na jakiś czas zawierają rozejm, aby wybić z głowy swej córce balijskiego narzeczonego. 

11. "Lista pana Malcolma" reż. Emma Holly Jones - bardzo przyjemny romans kostiumowy, w którym dwie przyjaciółki pochodzące z różnych środowisk, spotykają się po latach, aby uknuć intrygę przeciwko kawalerowi, który zranił uczucia jednej z nich. Przewrotny los sprawia jednak, że dumny i uważany za wiecznego singla, pan Malcolm, zakochuje się z wzajemnością w intrygantce.

12. "Strażnicy cnoty" reż. Kay Cannon - zabawna komedia, gdzie trójka zdesperowanych rodziców, nie mogących się pogodzić z faktem, że ich córki stają się kobietami, postanawia przeszkodzić im w pierwszych doświadczeniach seksualnych, do których rzekomo ma dojść na balu maturalnym. 

13. "Przeciąć czas" reż. Hannah Macpherson - sympatyczna historia, trochę kryminalna, trochę obyczajowa, przenosząca widza w czasie do roku 2003. Jako że to był czas moich studiów, to i muzyka i stroje przypomniały mi o tamtych czasach. Lucy nigdy nie poznała swej siostry, bo ta została zamordowana przez seryjnego zabójcę dwadzieścia lat temu. Dziewczyna żyje w cieniu pamięci o Summer, przez rodziców traktowana jako środek zastępczy. Kiedy nieoczekiwanie przenosi się w czasie do 2003 roku, postanawia uratować siostrę, nawet za cenę własnego istnienia.

14. "Halloween. Finał"  reż. David Gordon Green  - zakończenie krwawej serii z nieuchwytnym zabójcą Michaelem Meyersem. Główna bohaterka, która walczy ze swoim prześladowcą już od trzynastu odcinków, w końcu pokonuje go ostatecznie.

15. "Cyfrowe ślady" reż. Nicholas D. Johnson, Will Merrick - zbuntowana nastolatka szuka swojej, zaginionej na wakacjach w Kolumbii, mamy oraz jej chłopaka. Wykorzystuje do tego wszystkie znane jej narzędzia internetowe.  A widz może obserwować te poszukiwania z perspektywy ekranu jej komputera.
Muzycznie:

W listopadzie często towarzyszył mi stary kawałek, z którym owego czasu w liceum byłam nierozłączna. "Gone with the sin" HIM 


oraz tik-tokowy hit "Hoist the Colours" w wykonaniu The Bass Singer 

A jak Wam minął listopad?

Sardegna

Leave a Reply