"Ada, to wypada" Sylwia Stano, Zofia Karaszewska


posted by Sardegna on , , , , ,

No comments


 Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 128
Moja ocena : 5/6

Czy w dzisiejszym świecie potrzebna jest jeszcze dziewczynom książka o dobrym wychowaniu i zasadach savoir vivre? Jak najbardziej, ale koniecznie powinna być ona nowoczesna, intrygująca przedstawiona w taki sposób, aby zaciekawić, rozbawić, ale też skłonić do własnych przemyśleń. Podstawą takiego współczesnego poradnika powinno być zachęcanie dziewczyn do wyrażania siebie, walczenia o swoje, głośnego mówienia o sobie, czy po prostu samodzielnego, twórczego myślenia.  

Pewne wartości trzeba utrwalać u dziewczynek od najmłodszych lat. Pokazywać, również na swoim przykładzie, że kobiety są niezależne, mają pasje, samodoskonalą się, rozwijają zainteresowania, mogą być pewne siebie, kreatywne, bezkompromisowe i odważne. Mogą dążyć do spełnienia swych marzeń i realizować się na wielu płaszczyznach. Od kogo, jak nie od własnych Mam, Córki mają się tego uczyć? Staram się mojej Dziesięciolatce pokazywać świat tak, jak sama go widzę. Nauczyć ją bycia taką kobietą, która da sobie radę w życiu z różnymi problemami. Czy mi się to uda? Rozliczy mnie życie. Obserwuję jednak pewne jej zachowania już teraz widzę, że nie boi się mieć własnego zdania, umie powiedzieć rówieśnikom "nie", ma swój styl i pomysł na siebie. 

Przez jej ręce przechodzi cała masa książek, między innymi takie, które pokazują siłę i niezależność kobiet. Bardzo podobają jej się "Opowiadania na dobranoc dla młodych buntowniczek" i niezmiernie żałuje, że nie ma ich na własność. W kolejce do przeczytania czekają  "Damy, dziewczyny, dziewuchy" Anny Dziewit - Meller, a teraz dołączy do niech "Ada, to wypada" Sylwii Stanko i Zofii Karaszewskiej.


Wydawnictwo Znak wyszło naprzeciw potrzebom małych czytelniczek i zaproponowało mini "poradnik", wzorowany trochę na klasycznych podręcznikach savoir - vivre, jednocześnie będący od nich zupełnie odmienny. Kolorowa, pięknie wydana książka z ciekawą grafiką jest tak naprawdę mini biografiami znanych Polek, które osiągnęły sukces w różnych dziedzinach życia. Znajdziemy w niej parę słów o ciekawych kobietach, które dzielą się swoimi pomysłami na życie oraz uświadamiają, że świat leży u stóp, trzeba tylko umieć się po niego schylić. Pokazują na swoim przykładzie, że dziewczynki mogą mieć te same zainteresowania co chłopcy, nie muszą być grzeczne i wszystkim posłuszne, mogą, a nawet muszą mieć własne zdanie, powinny realizować swoje pasje, spełniać marzenia i umieć zawalczyć o swoje.

Książka ta zawiera porady, jaką osobą warto być, ale robi to w bardzo nienachalny sposób. Każdej bohaterce poświęcony jest jeden rozdział, przedstawiający w skrócie jej sylwetkę, opatrzony fantastyczną grafiką. Do tego, w ciekawy sposób, krótkim, żartobliwym tekstem pokazano, czym dana osoba się zajmuje, w jakiej dziedzinie życia się odnajduje, i jaki udaje jej się osiągnąć sukces. W każdym mini rozdziale znajdziemy jeszcze słowo od Autorek, w którym tłumaczą one, dlaczego życiowa postawa danej bohaterki jest tak godna naśladowania.

Sami przyznajcie, że na tak małej objętości zmieszczono tak wiele fajnych treści. Wracając jeszcze do samych bohaterek "Ada, to wypada", będziemy mogły poczytać o Ewie Błaszczyk, która w pomocy innym znalazła swój sposób na życie, o Katarzynie Bondzie, pisarce, umiejącej stawiać wyraźne granice i stawić na swoim, o uzdolnionej kulinarnie Marcie Dymek, o Irenie Eris, właścicielce doskonale prosperującej i znanej w całej Polsce, firmy kosmetycznej, o Magdalenie Fikus, profesorze Instytutu Biochemii i Biofizyki, o Agnieszce Graff i Katarzynie Rosner, kobietach, które walczą o prawa kobiet, o Agnieszce Holland, reżyserce, która musiała odnaleźć się w profesji zdominowanej przez mężczyzn, o Joannie Klimas, projektantce, Meli Koteluk, wrażliwej artystce, idącej pod prąd, Oldze Kozierowskiej, szefowej fundacji "Sukces pisany szminką", wspierającej kobiety w realizowaniu swoich marzeń, o Katarzyna Kozyrze, rzeźbiarce, Ewie Łętowskiej, prawniczce, Rzeczce Praw Obywatelskich, o Katarzynie Miller, psycholożce, Marcie Sziłajtis - Obiegło, która samodzielnie opłynęła świat, jako najmłodsza Polka w historii, o Natalii Partyce, paraolimpijce, Karolinie Baca - Pogorzelskiej, kobiecie - górniku, Beacie Stelmach , ekonomistce, Kamili Szczawińskiej, modelce, Dorocie Wellman, dziennikarce, Agnieszce Więdłocha, znanej aktorce, no i oczywiście o  samych Autorkach: Zosia Karaszewskiej i Sylwii Stano.

"Ada, to wypada" to super książka, która może stać się inspiracją dla niejednej małej czytelniczki. Naprawdę warto mieć ją w swojej biblioteczce.
 

Sardegna

Leave a Reply