"Twardy orzech do zgryzienia" Renata Piątkowska


posted by Sardegna on , , , ,

4 comments

Wydawnictwo: Debit
Liczba stron:  55
Moja ocena : 6/6

"Twardy orzech do zgryzienia" to najnowszy zbiór opowiadań dla dzieci, napisany przez Panią Renatę Piątkowską. Piękna, kolorowa okładka i barwne ilustracje, zachęcają małego i dużego czytelnika, do  najszybszego zapoznania się z bohaterami opowiadań. My jednak z Anią, dawkowałyśmy sobie przyjemność i czytałyśmy po dwie historyjki każdego wieczoru przed snem.

Każde opowiadanie jest wyjątkowe i dotyczy innego zagadnienia. Bohaterami poszczególnych historii są dzieciaki, które przeżywają po swojemu codzienne sprawy, a także borykają się z różnymi trudnościami, charakterystycznymi dla ich wieku.

Poznajemy Amelkę, która wyszła sama na podwórko i zanadto oddaliła się od domu. Jest Remik, który wyjątkowo nie lubi swojego imienia. Poznamy też Kubę, któremu przypadło iść do lekarza na pierwsze w swoim życiu, szczepienie. Poczytamy o Oliwce, która marzyła o domowym zwierzątku, o Adasiu, który okazał się być wyjątkowo czujnym sąsiadem, a także o Wojtusiu, którego nocą nawiedzają straszne potwory, ukrywające się pod łóżkiem. Będziemy mogli poznać Franka - czarodzieja i Julkę - złośnicę. Dowiemy się, jak można bawić się bez telewizji i tworzyć łańcuchy własnych talentów.

Każde opowiadanie napisane jest prostym i przystępnym językiem. Już dzieci 3 letnie spokojnie zrozumieją treść opowiadań. Moja prawie czteroletnia Ania świetnie kojarzyła morał każdej opowieści. Książeczka może być doskonałą pomocą dla rodziców, kiedy na przykład tłumaczą, dlaczego nie można oddalać się od domu, albo jak pokonać swą złość. Inne opowiadania oswajają dziecko z trudnymi dla niego tematami, jak choćby wizyta u lekarza czy pokonanie koszmarów nocnych. Jeszcze inne, wzmacniają u dziecka poczucie własnej wartości i wyjątkowości.

Opowiadania są krótkie i opatrzone fajną grafiką, dlatego nie nudzą małego czytelnika. Mogą być czytane przez rodziców, jak i "przerabiane" samodzielnie przez starsze, 7-8 letnie, dzieci. "Twardy orzech do zgryzienia" nadaje się też doskonale na prezent  Jest to bardzo wartościowa książeczka, do której na pewno, za jakiś czas, wrócimy.

Sardegna

4 komentarze:

 1. myślę, że nie jednemu dziecku ta książka przypadnie do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam - bardzo fajna książeczka:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam - bardzo fajna książeczka:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. niestety nie czytałam i pewnie już się to nie stanie, ale brzmi świetnie, w sam raz dla młodszych :)

  OdpowiedzUsuń