Blogowe podsumowanie miesiąca - sierpień


posted by Sardegna on

18 comments

Koniec mojego urlopu zbliża się wielkimi krokami, a ja, choć paradoksalnie postawiona przed faktem dokonanym i pracy w nowej rzeczywistości sanitarnej, cieszę się z powrotu do szkoły. Choć czekać mnie będzie masa wyzwań i ciężka, jeszcze bardziej wytężona robota. W ostatnie dni miesiąca załatwiam jeszcze ostatnie, pozaczynane w wakacje, sprawy. Doczytuję porozpoczynane książki, coś piszę, odpoczywam i sprzątam na zapas. Jestem dobrej myśli. Muszę być!
 
 Lista lektur
 
 
1. "Pacjentka" Alex Michaelides - 5
2. "Głodnemu trup na myśli" Iwona Banach - 6 
3. "Opowieści z Narnii. Siostrzeniec czarodzieja" C.S.Lewis - 5 
4. "Dogman. Komu bije dzban" Dav Pilkey - 5  
5. "Pisklak" Zuzanna Orlińska - 4 
6. "Prażeńka" Anna M.Brengos - 6 
7. "Klątwa ruin" Magdalena Wala - 5 
8. "Szczęście all inclusive" Krystyna Mirek - 5 
9. "Narzeczona z getta" Sabina Waszut - 6 
10. "Był sobie pies 2" B.C.Cameron - 5  
11. "Relikt" Douglas Preston, Lincoln Child - 5 
12. "Tatarka" Renata Kosin - 6 
13. "Każdemu jego Everest" Mirosław "Falco" Dąsal - 4 
14. "Gwiazdka z nieba" Katarzyna Michalak - 4 
15."Wyspa niebieskich lisów" Stephen R. Bown - 4 
16. "Światło między oceanami" M.L.Stedman - 6 
17. "W bagnie"  Indridason Arnaldur - 4 
18. "Osiedle RZNiW" Remigiusz Mróz - 5 


Imprezy kulturalne
 
W tej sferze nadal cicho. Nie udało się nawet wyskoczyć na blogerską kawkę. Ale może uda się to nadrobić we wrześniu. 
 
Nowości
 

 
"Miasteczko Nonstead" Marcin Mortka 
"Osiedle RZNiW" Remigiusz Mróz
"Zapach makadamii" Anna Wojtkowska - Witala
"Małe Licho i lato z diabłem" Marta Kisiel
"Time riders. Wieczna wojna" Alex Scarrow
"Time riders. Czas drapieżników" Alex Scarrow
 
Serialowo
 
W sierpniu nie udało mi się obejrzeć żadnego serialu. Wolałam skupić się na książkach i filmach.
 
 
Filmowo
 
W sierpniu obejrzałam 14 filmów, co daje mi wynik 143 książek (styczeń 14 + luty 17 + marzec 23 + kwiecień 22 + maj 14 + czerwiec 15 + lipiec 24 + sierpień 14) 

 [zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb]

 
1. '"Sharon Tate" reż. Daniel Farrands - dramat nawiązujący do tragicznych wydarzeń, związanych ze śmiercią aktorki, a także zamordowaniem jej przyjaciół w domu Romana Polańskiego, przez sektę Charlesa Mansona. W roli głównej występuję Hilary Duff, znana raczej z lekkich produkcji, ale wydaje mi się, że udźwignęła rolę. Film jest taką trochę alternatywną wersją wydarzeń, którą ogląda się z drżeniem serca, mimo że człowiek wie, jak to wszystko się skończy.
 
2. "Halloween"  reż. David Gordon Green - prawdopodobnie ostatnia część serii z 2018 roku, w którym to wiekowa już bohaterka walczy ze swoim odwiecznym wrogiem, morderca nastolatków atakującym w Halloween. Temat trochę odgrzewany, a sam film niespecjalnie straszny.
 
3. "Traffik" reż. Deon Taylor -  film oparty na autentycznych wydarzeniach. Para zakochanych wyrusza na wieś na romantyczny weekend, po drodze jednak zostają zaczepieni przez agresywny gang motocyklistów. Mężczyźni okazują się mieć w stosunku do nich zupełnie inne zamiary, niż się na początku wydaje. Młodzi wplątują się w aferę o międzynarodowej skali. Trzymający w napięciu, tym bardziej, że oparty na prawdziwych wydarzeniach. Przerażające...

4. "American Psycho" reż.  Mary Harron, Morgan J. Freeman  - młody i przystojny kobieciarz, makler z Wall Street, który ma w życiu praktycznie wszystko, czego zapragnie, zaczyna być opętany myślą o zbijaniu i krzywdzeniu innych. Swoje pragnienia wciela w życie mordując na najbrutalniejsze sposoby przypadkowych ludzi. Ciekawy film, choć z 2000 roku, ogląda się go z wielkim napięciem.  
 
5. "Nagi instynkt"  reż. Paul Verhoeven - kultowy film z Sharon Stone i Michaelem Douglasem, którego paradoksalnie nigdy nie widziałam do końca. Ktos morduje mężczyzn podczas stosunku, zgodnie z fabułą książki znanej pisarki, stąd też wszystkei
 
6. "American ultra" reż. Nima Nourizadeh  - dynamiczna historia z Kristen Stewart i Jesse Eisenberga, znanym z roli Marka Zuckerberga z filmu "The socjal network". Młodzi ludzie spędzający dość monotonne życie w jednym z amerykańskich miasteczek, zaczynają nagle przeżywać szereg niesamowitych wydarzeń. Ktoś ich ściga, wydaje się polować na ich życie, ktoś próbuje się z  nimi skontaktować, a wszystko to ma prawdopodobnie związek z przeszłością chłopaka, której zupełnie nic pamięta. Hollywoodzka strzelanka, ale z fajnym pomysłem. Poza tym lubię tych aktorów więc, jak dla mnie, film super. 
 
7. "Power" reż. Henry Joost - najlepszy film miesiąca, sensacja, strzelanka opierająca się jednak na super pomyśle. Trójka ludzi, policjant, nastolatka kochająca rap i facet znikąd, na pierwszy rzut oka zdający się być czarnym charakterem, stara się rozpracować szajkę handlująca nowym narkotykiem, tak zwanym "powerem", który u osób go zażywających wywołuje super cechy, charakterystyczne dla zwierząt. Wyjątkowe moce, szybkość, siła,  nieśmiertelność, wewnętrzny ogień, zmiennocieplność, utrzymują się w ciele przez kilka minut, w czasie których można zrobić wszystko. Świetny pomysł na fabułę, super efekty specjalne. Jestem bardzo na tak!
 
 [zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb]
 
8. "7 uczuć" reż. Marek Koterski - polska komedia z Miśkiem Koterskim w roli głównej, ale też z udziałem wielu świetnych polskich aktorów, którzy wcielają się w rolę dzieciaków ze wspomnień głównego bohatera, wracającego do swojego dzieciństwa, na psychoterapii. Fajna historia, słodko-gorzka, a oglądanie aktorów, którzy świetnie bawią się w rolach dzieci, bezcenne!

9. i 10. "Ratownicy z Malibu" oraz "Ratownicy z Malibu. Nowa fala" reż. Savage Steve Holland - to dwa mini filmy dziecięco - młodzieżowe, utrzymane w słonecznym i pozytywnym klimacie, opowiadające o tym, jak grupka dzieciaków, na jednej z plaży Malibu, odbywa swój wakacyjny kurs ratowniczy. Zajęcia odbywają się w ramach przydzielonych grup, które ze sobą współzawodniczą. Bohaterowie filmu, dzieciaki z doliny (a nie z wybrzeża), na których nikt nie stawia, otrzymują kierowniczkę nowicjuszkę, i muszę udowodnić, że radzą sobie na kursie równie dobrze, jak ich koledzy. "Nowa fala" to kontynuacja przygód ekipy, rozgrywająca się w kolejne wakacje, kiedy to nastolatkowie muszą podołać roli gospodarza między narodowego konkursu ratowniczego. Przyjemne filmiki, trocję w stylu słonecznego patrolu, tyle że dla dzieci.

11. "Pokot" reż. Agnieszka Holland - długo się do niego przymierzałam, ale warto było czekać. W małej bieszczadzkiej wiosce ktoś lub coś morduje lokalnych przedsiębiorców. Sprawie przygląda się charyzmatyczna emerytowana nauczycielka, która odkrywa, że za śmiercią tych ludzi mogą stać zwierzęta. Co ciekawe, ofiary łączy fakt, iż byli oni zapalonymi kłusownikami, więc tym bardziej sprawa wydaje się niepokojąca. Świetny film, mroczny, trochę "surowy", teraz muszę przeczytać książkę.
 
12. "Żony ze Stepford" reż. Frank Oz -  psychodeliczny film z Nicole Kidman w roli głównej. Wpływowa bizneswoman przechodzi załamanie nerwowe i przenosi się wraz z rodziną do Stepford, czyli urokliwego miasteczka w Connecticet, które na pierwszy rzut oka wydaje się być idealnym miejscem do życia. Bohaterka odkrywa jednak, że idealne i wyjątkowe żony ze Stepford skrywają jakieś tajemnice, której odkrycie może zatrząsnąć całym miasteczkiem. Do końca nie wiem, czy film ten to komedia, czy raczej dramat, a może wszystko na raz, w każdym razie ogląda się go bardzo przyjemnie.

12. "Mamma Mia! Here we go again!" reż. Ol Parker - druga część, a właściwie prequel, kultowego filmu "Mamma Mia!". Ty, razem poznajemy historię młodej Donny, kiedy po maturze ucieka z domu i trafia na grecką wyspę. Tam poznaje trzech swoich adoratorów i spędza z nimi niezapomniane chwile. Wszystko oczywiście wzbogacone jest muzyką ABBY. Jeśli chodzi o mnie, kontynuacja jest zdecydowanie słabsza od pierwowzoru. Można obejrzeć, ale bez większych emocji. 

14. "Polityka" reż. Patryk Vega - obraz polskiej polityki, który wywołuje w odbiorcach śmiech przez łzy i chociaż nie padają żadne nazwiska, wiadomo kto jest kim i to jest z jednej strony zabawne, a z drugiej przerażające. 
 
Muzycznie 
 
W sierpniu w ucho wpadły mi dwa kawałki. Pierwszy, "Juega con el corazón" w wykonaniu Sebastiana Athie, Daniela Patiño i Pauliny Vetrano pochodzi ze ścieżki dźwiękowej młodzieżowego serialu "Jedenastka" emitowanego na kanale Disney Chanel, który namiętnie ogląda mój Syn. Serial opowiada o grupie nastolatków, których pasją jest piłka nożna. Grają w lokalnych klubach piłkarskich i swa przyszłość wiążą z tym sportem. Fajne chłopaki, przyjemnie się ich ogląda (i słucha).



Drugi kawałek to "Sen na pogodne dni" Beaty Bartelik, na który natrafiłam przeglądając profil znajomych na FB. Piosenka była grana na ich ślubie, a ponieważ nie specjalnie ją kojarzyłam, postanowiłam się jej przyjrzeć bliżej. Wychodzi na to, że jest to cudna piosenka o miłości, rodem z lat 80-tych.



A jak Wam minął sierpień?

Sardegna

18 komentarzy:

  1. Ostatni tydzień sierpnia przeleciał błyskawicznie. Jestem po raz pierwszy chyba tak bardzo nieutulona w żalu, że lato mija, że zbliża się ta okropna zima, a jeszcze cała ta sytuacja...
    Dużo filmów obejrzałaś. Ja jakoś ostatnio skupiłam się na jednym długaśnym serialu, a że pykam sobie po jednym odcinku, to mi jeszcze długo zejdzie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A jaki serial oglądasz? Ja ostatnio nie mam ochoty na seriale, ale szukam jakiś fajnym polecanek

      Usuń
  2. Sporo przeczytałaś i obejrzałaś! Fajnie, że miałaś na to czas oraz chęci. Oby następne miesiące były równie owocne w popkulturę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, ja również mam nadzieję, że wrzesień mi na to pozwoli :)

      Usuń
  3. Sporo tego ;)
    Chociaż mi również sporo czasu zabiera szydełko i rękodzieło tak w ogóle

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podziwiam i zazdroszczę wszystkim, którzy potrafią tworzyć rękodzieło. To akurat zupełnie nie moja bajka

      Usuń
  4. Jak zwykle imponujący miesiąc u Ciebie. :) Musze koniecznie obejrzeć ten film o Sharon Tate.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam, choć znamy zakończenie, to i tak człowiek do końca ma wrażenie, że będzie inaczej

      Usuń
  5. Z tej listy czytałam "Tatarkę" już jakiś czas temu :).

    OdpowiedzUsuń
  6. Niestety ten okres wakacyjny mija zdecydowanie za szybko:(, pokaźna liczba lektur :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się... a lektury fajnie czytało się na urlopie :) to dla mnie zawsze najlepszy czas czytelniczy

      Usuń
  7. Jakie świetne wyniki! Gratuluję!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) mam fazę na oglądanie filmów, to i czas się znajduje :)

      Usuń
  8. gratuluję takich świetnych wyników i życzę zaczytanego września!

    Pozdrawiam
    Natalia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję i wzajemnie! Niech we wrześniu nam się darzy :D

      Usuń