"Gorzka czekolada 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach" antologia


posted by Sardegna on , , , , , ,

No comments

 
  Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 432
Moja ocena : 5/6 
 
"Gorzka czekolada 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach" to druga część świetnego zbioru przygotowanego przy znanych polskich autorów książek dla dzieci i młodzieży, przy współpracy z Fundacją ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. 
 
Powyższy zbiór opowiadań jest kontynuacją części pierwszej, o której pisałam na blogu jakiś czas temu. Obie książki zostały wydane w celu edukacyjnym, wspierając projekt "Wychowanie przez czytanie", propagowany przez fundację CPCD, który ma na celu zachęcanie dzieci do czytania, ale też wprowadzenie ich w świat wartości za pomocą interesującej literatury.
 
Pisząc o tomie pierwszym, który czytałam owego czasu moim osobistym dzieciom, a także w klasie, wypowiadałam się o nim w samych superlatywach. Po lekturze części drugiej mam równie pozytywne wrażenia, a na nawet poczucie, że ten tom jest jeszcze bardziej wartościowy i podobał mi się jeszcze bardziej. Może dlatego, że opisywane w nim sytuacje i sprawy są bardziej poważne, czasami nawet dramatyczne i dotyczą młodzieży ze starszych klas szkoły podstawowej, a nawet licealistów, a jak wiadomo, takiej literatury w mądry sposób poruszającej problemy wieku nastoletniego, nie jest zbyt wiele, stąd też każda taka propozycja książkowa jest bardzo cenna. 
 
Tom drugi zawiera trzynaście opowiadań napisanych przez pięciu polskich pisarzy: Katarzynę Majgier, Pawła Beręsewicza, Katarzynę Ryrych, Kazimierza Szymeczko oraz Katarzynę Terechowicz. Większość historii przedstawiona jest z perspektywy nastolatków i porusza ważne dla nich problemy. Stąd też w "Gorzkiej czekoladzie 2" przeczytamy o trudnych emocjach, złożonych relacjach rodzinnych, czy koleżeńskich, o problemach związanych z pierwszą miłością, o rywalizacji, samoakceptacji, odpowiedzialności za swoje czyny, czy poczuciu własnej wartości.
 
Opowiadania pani Katarzyny Ryrych dotyczą samoregulacji emocji, upokorzenia, przemocy emocjonalnej i złej miłości. W historiach panna Kazimierza Szymeczko poruszono problem manipulacji, maczyzmu, konwencji społecznych i rytuału inicjacji. Pani Katarzyna Majgier pisze o narcyzmie, asertywności i poczuciu własnej wartości, natomiast w pojedynczym opowiadaniu pani Katarzyny Terechowicz przeczytamy o altruizmie, a u pana Pawła Beręsewicza o mechanizmie kozła ofiarnego. 
 
Nie będę charakteryzować poszczególnych opowiadań tak, jak robię to w przypadku opisywanych antologii, nie chciałabym bowiem spojlerować fabuły poszczególnych historii, nadmienię tylko, że w powyższych opowiadaniach przeczytamy o podejściu uczniów do nowej koleżanki z klasy, która ma nieco ciemniejszy kolor skóry, o córce, której wartości znacznie różnią się od tych, reprezentowanych przez jej mamę, o nastolatce posiadającej nadmierne poczucie pewności siebie i własnej wartości, co sprawia, że zaczyna zachowywać się pogardliwie w stosunku do innych, o postawie chłopaków zamieszkujących dzielnicę owianą złą sławą, o tym, skąd można czerpać inspirację i motywację do działania, a także o tym, jaki stosunek można mieć do niepełnosprawnego kuzyna. Poznamy też historię chłopaka rywalizującego z ojcem, sprzeciwiającym się mu na każdym kroku, a także przyjaciół, którzy swa pasję przeobrazili w coś niebezpiecznego, a także innych, którzy łatwo poddali się zewnętrznej manipulacji. 
 
Zbiór opowiadań zawiera także jedno, bardzo mocne i trudne, mówiące o samobójczej śmierci gnębionej dziewczyny, która nie tyle spotkała się z przemocą rówieśniczą, co rodzicielską, a także kolejne, o tym, jak pozornie niewinny żart może wpłynąć na czyjeś życie. 
 
Czytałam "Gorzką czekoladę 2" moim dzieciom, a one, choć są nieco młodsze, niż bohaterowie opowiadań, bardzo dojrzale podeszły do tematu. Świetnie potrafiły wczuć się w opisywane sytuacje, i mimo, iż problemy poruszane w książce nie dotyczą ani ich, ani ich kolegów z klasy, doskonale potrafiły wcielić się w bohaterów i przeanalizować przeżywane przez nich problemy. 
 
Na plus książki przemawia również fakt, iż każde opowiadanie zakończone jest komentarzem - wywiadem pani Ireny Koźmińskiej, inicjatorki akcji CPCD z psychologiem, w którym wiele zagadnień poruszanych w książce jest omówionych z perspektywy specjalisty, a także sympatyczny podział kolorystyczny, czyli nadanie każdej z wartości innego koloru. Dzięki temu książkę bardzo przyjemnie się czyta, po każdym rozdziale można zrobić sobie przerwę. Łatwo też wrócić do wybranych zagadnień w razie potrzeb. 
 
Bardzo polecam, zarówno pierwszy, jak i drugi tom "Gorzkiej czekolady". Lepszej pozycji książkowej, opowiadającej o wartościach i problemach współczesnych dzieciaków nie znajdziecie. Aktualna sytuacja pandemiczna i związane z nią problem, dostarczą pewnie materiału do napisania kolejnej części, a ja sądzę, że to będzie bardzo potrzebna literatura, zarówno dla samych nastolatków, jak i rodziców i nauczycieli.
 
Sardegna

Leave a Reply