Blogowe podsumowanie miesiąca - maj 2022


posted by Sardegna on

No comments

W maju miałam wyjątkowo dobrą passę, jeśli chodzi o czytanie. Dawno już nie udało mi się przeczytać w miesiącu szesnastu książek. Ostatni raz było to chyba w zeszłe wakacje w czasie urlopu, więc jestem mega z siebie zadowolona. Gorzej prezentują się statystyki filmowe, ale jak wiadomo, coś za coś. W maju trzymałam się ustalonego harmonogramu aktywności fizycznej, udało mi się wybrać do teatru i na maraton zumby. Ogólnie miesiąc ten mogę uznać za bardzo udany!
 
 Lista przeczytanych:
 


1. "Chechło" Paulina Świst - 5 
2. "Taka tragedia w Tałtach" Marta Matyszczak - 5
3. "Laboratorium" Douglas Preston, Lincoln Child - 5
4. "Pod skórą" Agata Czykierda - Grabowska - 4
5. "Stare kości" Douglas Preston, Lincoln Child - 5
6. "Granice szaleństwa" Douglas Preston, Lincoln Child - 5
7. "Bez litości" Douglas Preston, Lincoln Child - 5
8. "Zamknij oczy" Sophie McKenzie - 4
9. "Pies, który nas odnalazł" Jagna Kaczanowska - 5
10. "Nagle trup" Marta Kisiel - 5 
11. "Dziewczynka z zapalniczką" Mariusz Czubaj - 5
12. "Trup Gideona" Douglas Preston, Lincoln Child - 5
13. "Komisorz Hanusik" Marcin Melon - 5 
14. "Baśniobór. Klucze do więzienia demonów" Brandon Mull - 5
15. "Zaginiona wyspa" Douglas Preston, Linconl Child - 6
16. "Cios kończący" Mariusz Czubaj - 6

Imprezy kulturalne:
 
W maju udało mi się kolejny raz wybrać do Miejskiego Teatru w Gliwicach na spektakl "Spin Doctor" oraz wziąć udział w maratonie zumby.

Nowości: 
 
 
"Mów mi Win" Harlan Coben
 "Uśpiona" Alicja Sinicka
"Wieszać każdy może" Andrzej Pilipiuk
"Oko jelenia. Triumf Lisa Reinicke" Andrzej Pilipiuk
"Nagle trup" Marta Kisiel
"Nadciągająca burza" Douglas Preston, Lincoln Child
"Trup Gideona" Douglas Preston, Lincoln Child
"Stare kości"  Douglas Preston, Lincoln Child
"Granica lodu" Douglas Preston, Lincoln Child
 "Kult" Douglas Preston, Lincoln Child

Serialowo:
 
W maju obejrzałam kolejny serial Netflixowski nakręcony na podstawie powieści Harlana Cobena. "Zachowaj spokój" podobał mi się tak bardzo, że umieszczam go na pierwszym miejscu mojego prywatnego rankingu cobenowskich seriali. Świetnie opisuje trudne relacje na poziomie rodziców i ich nastoletnich dzieci., a do tego ma ciekawą intrygę kryminalną, a właściwie dwie, toczące się równocześnie i trzymające w napięciu do samego końca. Adam Barczyk, nastolatek pochodzący z dobrej rodziny, uczeń renomowanego warszawskiego liceum, znika bez śladu po samobójstwie kolegi. Ponieważ jego rodzice podejrzewają, że z ich synem dzieje się coś złego, już wcześniej instalują mu w komórce program szpiegowski, z którego wynika, że ktoś szantażuje chłopaka każąc mu zachować spokój i siedzieć cicho. Kiedy Adam znika, jego rodzice zrobią wszystko, aby odnaleźć swe dziecko i ochronić je za wszelką cenę.  


Filmowo:
 
W maju obejrzałam 9 filmów, co daje mi ostatecznie 77 filmów w ciągu 5 miesięcy (styczeń 27 + luty 9  + marzec 16 + kwiecień 16 + maj 9 = 77)
 
1. "Potwór z Cleveland" reż. Alex Kalymnios - przerażający thriller oparty na autentycznych wydarzeniach. Ariel Cruz, rozwodnik, spokojny i nikomu nie wadzący sąsiad okazał się bezwzględnym porywaczem, który przez kilkanaście lat więził w swoim domu, gwałcił i znęcał się psychicznie i fizycznie nad trójką młodych kobiet. Historia prawdziwa i to jest w niej najgorsze. 
 
2. "Pozwany" reż. Peter Sullivan- z założenia horror, ale mnie osobiście specjalnie nie przestraszył. Jakaś nadprzyrodzona siła eliminuje po kolei członków ławy przysięgłych, która skazała przed laty seryjnego zabójce zwanego Mordercą o Północy, na karę śmierci. 

3. "Metall Lords" reż. Peter Sollett - zabawny film młodzieżowy, który będzie nie lada gratką dla miłośników ostrzejszego brzmienia.Kevin i Hunter, szkolne wyrzutki postanawiają wziąć udział w Bitwie Bandów i wystąpić, jako heavy metalowa kapela. Do pełnego składu brakuje im jednak basisty, co generuje pewne problemy, nieoczekiwanie jednak pojawia się utalentowana wiolonczelistka, która mogłaby dołączyć do zespołu, nie spotyka się to jednak z aprobatą Kevina.

4. "Między życiem a śmiercią" reż. Arie Posin - wzruszający film o sile pierwszej miłości i odwadze, aby podnieść się po przeżyciu wielkiej tragedii. Tessa i Sky przeżywają fantastyczne lato, w którym poznają smak pierwszego, młodzieńczego uczucia. Ich związek przerywa nagle dramatyczny wypadek samochodowy, w którym chłopak ginie, a dziewczyna po długiej rekonwalescencji próbuje wrócić do życia. Dusza Sky'a nie może jednak zaznać spokoju, dopóki nie wyjaśni z Tess pewnych zaległych spraw.

5. "Powrót do liceum" reż. Alex Hardcastle - Steph to popularna licealistka, która planuje zacząć swoje idealne życie tuż po maturze. Nieszczęśliwy wypadek podczas występu cheerleaderek sprawia, że dziewczyna popada w śpiączkę na dwadzieścia lat. Kiedy niespodziewanie budzi się w 2022 roku próbuje ogarnąć, że nie ma już siedemnastu lat, tylko prawie czterdzieści, a liceum nie wygląda już tak, jak przed laty.

6. "Perfekcyjne połączenie" reż. Stuart McDonald - nowość na Netflixie, przyjemna komedia romantyczna, w której ceniona importerka win porzuca dotychczasową pracę, rozpoczynając własny biznes, i na swoje pierwsze zlecenie wybiera australijską potentatkę. Wyrusza do Australii zupełnie nieprzygotowana na to, co ją tam czeka, bowiem jej przyszła klientka nie chce pracować z nieznaną firmą. Lola postanawia więc podjąć pracę na farmie owiec i pokazać się jej od najlepszej strony, w czym pomaga jej miejscowy gospodarz.

7. "F*ck love too" reż.Aram van de Rest, Apple Boudellah - holenderska komedia romantyczna, w której grupa przyjaciół zmaga się z różnymi rozterkami miłosnymi. Ktoś komuś ukradł męża, ktoś będzie miał dwójkę dzieci z dwoma różnymi kobietami, ktoś boi się małżeństwa, ktoś zakochał z żigolaku, ktoś nie potrafi wybrać pomiędzy ex chłopakiem, a dawną szkolną miłością, ktoś stara się odzyskać zaufanie żony. Dużo się dzieje, jest zabawnie, no i ciekawie jest obejrzeć produkcję nieamerykańską. 

8. "Rodzina idealna" reż. Arantxa Echevarria - kolejna komedia romantyczna, tym razem hiszpańska. Młody prawnik pochodzący z arystokratycznej rodziny żeni się z charyzmatyczną, wesołą i pełną pasji dziewczyną z biednej dzielnicy Madrytu. Spotkanie rodzin najbardziej szokuje jej przyszłą teściową, która postanawia nie dopuścić do ślubu, ale kiedy jej się to nie udaje, nieoczekiwanie wkręca się w swobodną atmosferę drugiej rodziny, a co gorsza, zakochuje w ojcu swej synowej!

9. "Autostopowicz" reż. Dave Meyers - thriller z roku 2007. Para studentów, która wybiera się na wakacje zabiera po drodze autostopowicza. Mężczyzna przedstawiający się, jako Jack Reader zaczyna się jednak dziwnie zachowywać i grozić dziewczynie nożem. Młodym udaje się ostatecznie pozbyć intruza z samochodu, jednak po paru kilometrach zauważaj, że facet podróżuje z inną rodziną z małym dzieckiem. Postanawiają ostrzec ich przed zbliżającym się niebezpieczeństwem, jednak sytuacja wymyka się spod kontroli. 

[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb]

Muzycznie:
 
Maj to przede wszystkim nowa płyta Harry'ego Stylesa. "Daylight" oprócz tego, że cudnie brzmi ma genialny teledysk stworzony przez Jamesa Cordana w przezabawnych okolicznościach. Świetna sprawa!
 
 
Drugim kawałkiem jest "Quitate La Ropa", zumbowy kawałek Elijah King Ft. 2 Nyce. Fajny, energetyczny utwór poprawiający humor.
 

 A jak Wam minął maj?
 
Sardegna

Leave a Reply