Blogowe podsumowanie miesiąca - marzec 2023


posted by Sardegna on

No comments

Dzień dobry! Marzec okazał się jednym najbardziej szalonych miesięcy w ostatnich latach. Pozytywnie oczywiście! Każdy weekend minionego miesiąca miałam zagospodarowany po granice możliwości. Świetne towarzystwo, muzyka, odpoczynek. Mimo zmęczenia dość aktywnym czasem spędzonym poza domem, naładowałam baterie na najbliższe tygodnie. Fajnie tak czasami wyrwać się z codziennych obowiązków i poświęcić czas tylko sobie. 

Lista przeczytanych:


1. "Oko Jelenia. Droga do Nidaros" Andrzej Pilipiuk - 5
2. "Oko Jelenia. Srebrna Łania z Visby" Andrzej Pilipiuk - 5
3. "Pan Samochodzik i templariusze" Zbigniew Nienacki - 5
4. "Domek z kart" Kasia Magiera - 5
5. "Krzywe 10" Ewa Nowak - 5
6. "Szkoła szpiegów. W tajnej służbie" Stuart Gibbs - 6

Imprezy kulturalne:

Imprez w marcu było co niemiara, nie miały jednak one charakteru książkowego, dlatego nie będę opisywać szczegółów. Natomiast 31 marca, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie, odbędzie się wydarzenie "Kobiety tu i teraz", a ja wystąpię w nim, jako jedna z gościn, opowiadając o Książkach Sardegny. 
Nowości:


"Chór zapomnianych głosów" Remigiusz Mróz
"Echo milczenia" Remigiusz Mróz
"Iluzjonista" Remigiusz Mróz
"Norwegian Wood" Haruki Murakami
"Korzeniec" Zbigniew Białas
"Stare próchno" Joanna Chmielewska
"Zdobycie Gasherbrumów" Wanda Rutkiewicz
"Brzechwa dla dorosłych" Jan Brzechwa
"Szkoła szpiegów. W tajnej służbie" Stuart Gibbs
"Schronisko"  Sam Lloyd
"Drugie dziecko" Charlotte Link
"Drzewo kłamstw" Frances Hardinge
"Tajemnica rzeki Lost River" Michael Koryta
"Prawo do użycia siły" Denis Szabałow
"Echo zgasłego świata" Paweł Majka, Marek Zychla
"Piter" Szymun Wroczek
"Kraj, gdzie nigdy się nie umiera" Ornela Vorpsi

Serialowo:

W marcu obejrzałam trzy seriale, dwa kryminalne i jeden opary na autentycznych wydarzeniach.

[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb]

"MH370. Samolot, który zniknął" trzyodcinkowy reportaż przedstawiający historię zaginionego samolotu Malaysia Airlines, który 8 marca 2014 roku, lecąc z Kuala Lumpur do Pekinu, zniknął z radarów. Do dzisiaj nie wiadomo, co stało się z samolotem, choć teorii na ten temat powstało kilka. Trzy z nich, czyli samobójstwo rozszerzone pilota, porwanie, zestrzelenie, przedstawiono w serialu. 

"Sinner" sezon 4 - kontynuacja przygód detektywa Ambrose. po tragicznych wydarzeniach z sezonu 3 detektyw przechodzi na emeryturę i w ramach urlopu udaje się z ukochaną na wybrzeże Nowej Anglii. Tam jest świadkiem samobójstwa młodej dziewczyny Percy. Ambrose, który dosłownie dzień wcześniej zapoznał się z dziewczyną i zrobiła ona na nim bardzo pozytywne wrażenie, postanawia odkryć, co zmusiło ją do skoczenia z klifu. Niestety rodzina Percy nie chce współpracować z detektywem, co nasuwa mu pewne myśli, jakoby jej bliscy byli zamieszani w jej śmierć.  

"W zamknięciu" - krótki, czteroodcinkowy serial kryminalny. Osadzony w celi śmierci kryminolog, zabójca żony, pomaga w rozwiązywaniu niewyjaśnionych spraw kryminalnych. Z problemem zaginięcia znajomej zgłasza się do niego dziennikarka śledcza. Janice korepetytorka znika po wizycie w domu pastora. Co się wydarzyło podczas spotkania kobiety z rodziną duchownego?

Filmowo:

W marcu obejrzałam tylko 3 filmy, co daje mi ostatecznie 30 filmów w ciągu 3 miesięcy (styczeń 18+ luty 9 + marzec 3 = 30)
[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb]

1. "Przybłędy" reż. Nathaniel Martello-White - ciekawy, choć trochę leniwie toczący się thriller. Neve prowadzi idealne życie, ma cudownego męża, dwójkę dorastających dzieci, udziela się charytatywnie i ma świetną pracę. Pewnego dnia w jej uporządkowaną codzienność wkracza dwójka agresywnie nastawionych nastolatków. Kim są te dzieciaki i co wspólnego mają z przeszłością Neve?

2. "Luther: Zmrok" reż. Jamie Payne - bardzo emocjonujący thriller będący kontynuacją serialu o tym samym tytule. Ja wprawdzie serialu nie widziałam, ale spokojnie zorientowałam się w fabule. Charyzmatyczny policjant John Luther tropi psychopatę, który porywa młodych ludzi w całej Europie i morduje ich w przerażających inscenizacjach. Kiedy działania śledcze Luthera wyraźnie przeszkadzają zabójcy w realizacji jego mrocznego planu, ten postanawia usunąć funkcjonariusza ze swej drogi. Wyciągając na światło dzienne niecne poczynania Luthera umieszcza go w więzieniu, sam mając wolną rękę do działania. Kiedy znikają kolejne osoby, John postanawia uciec z więzienia, aby tropić psychopatę.  

3. "Kochanek lady Chatterlay" reż. Laure de Clermont-Tonnerre  - adaptacja filmowa powieści D.H. Lawrence’a, Lady Chatterlay, arystokratka, która niedawno wyszła za mąż, zakochuje się w gajowym pracującym w wiejskiej posiadłości swojego męża.

Muzycznie:

W marcu dużo się działo, muzycznie także. Różne wydarzenia, różni ludzie zaowocowali nowymi inspiracjami. Stąd też w tym miesiącu na słuchawkach była "What a life" Scarlett Plesure, soundtrack z filmu "Na rauszu", który koniecznie muszę obejrzeć


oraz wersja kultowego kawałka Pogodno "Orkiestra/Pani w obuwniczym" w wykonaniu Męskiego Grania (Waluś Kraksa Kryzys, Zalewski, Kwiat Jabłoni, Bedoes)   A Wam jak minął marzec?

Sardegna

Leave a Reply