"Ogon Kici" Ewa Nowak


posted by Sardegna on , , , , , ,

No comments


 Wydawnictwo: Empik Go
audiobook: czas trwania 5 godzin 42 minuty
Moja ocena : 4/6
lektor: Kamila Kamińska

"Ogon Kici" to siódmy tom młodzieżowej serii Ewy Nowak poruszającej problemy istotne dla współczesnych nastolatków. Oczywiście nie wszystkie części tej serii dotykają najpoważniejszych spraw życiowych i stawiają bohaterów w sytuacji na ostrzu noża. Część z nich opisuje problemy bardziej bieżące, sprawy przyziemne, z którymi każdy z nas na pewnym etapie życia się zmaga lub zmagał. Nie zmienia to jednak faktu, że łatwo identyfikować się z bohaterami poszczególnych tomów, bo to, co przeżywają jest nam doskonale znane i bliskie.

Bohaterką "Ogona Kici" jest osiemnastoletnia Ania, nazywana przez bliskich Kicią, znana czytelnikom serii Ewy Nowak z tomu "Drugi", gdzie wplątała się w uczuciową relację z Hadrianem Chabrosem. Tak naprawdę jednak dziewczyna działała w imieniu przyjaciółki Nataszy, gdyż sama nie miała potrzeby zapoznawania się bliżej z uwielbianym przez płeć piękną chłopakiem.

W tym tomie opowieść skupia się w całości na Kici, która jest wesołą, sympatyczną dziewczyną, łatwo zjednuje sobie przyjaciół, dla każdego ma uśmiech i pozytywne słowo. Bohaterka od lat jest zapaloną harcerką i bardzo lubi swoją funkcję, czyli organizację letnich obozów. Wraz z wieloletnim przyjacielem Robertem są idealnym duetem do zadań specjalnych na harcerskich obozach. Dziewczyna od miesięcy planuje, co będzie robiła ze swoimi podopiecznymi podczas wyjazdu, ma pomysł na pogodę i niepogodę, po prostu w harcerstwie czuje się, jak ryba w wodzie.

Kicia intensywnie współpracuje z Robertem, gotowa na nową przygodę, jednak jej plan na zbliżające się wakacje zmienia się diametralnie, kiedy dziewczyna poznaje Dawida Kalickiego, przyjaciela swojego ojca ze studiów. Kalicki prosi Anię o pomoc w przygotowaniu zajęć na jego obozie surwiwalowym. Kicia od pierwszego spotkania zadurza się w starszym od siebie mężczyźnie, dlatego też od razu zgadza się mu pomóc. Kolejne spotkania, na których ustalają szczegóły obozu, ale też rozmawiają na inne, niezwiązane z nim tematy, sprawiają, że Kicia po raz pierwszy poważnie się zakochuje.

Co więcej, gdy mężczyzna proponuje Ani udział w kadrze jego obozu surwiwalowego, dziewczyna od razu się zgadza, rezygnując ze swojego ukochanego obozu harcerskiego.

Ponieważ jest to pierwsze w życiu bohaterki poważne uczucie, bowiem wcześniej nie czuła takiej sympatii do żadnego ze swoich rówieśników, dziewczyna nie może poradzić sobie z całą gamą emocji jej towarzyszących. Uczucie do Dawida przeradza się swego rodzaju obsesję, bardzo trudną, na wielu płaszczyznach, miłość. Starszy, żonaty mężczyzna, ojciec dwóch synów, a do tego kolega jej własnego ojca, nie jest idealnym kandydatem na chłopaka. Kicia jest więc sfrustrowana, a cała gama uczuć, która codziennie przetacza się przez jej głowę, od niepochamowanej radości, poprzez nadzieję, poczucia beznadziei, zazdrości, a nawet nienawiści, niesamowicie ją wyczerpuje.

Do tego, początek obozu surwiwalowego jest bardzo nieudany. Dziewczyna, która nigdy nie miała problemu z nawiązywaniem znajomości, jest źle odbierana przez otoczenie i nie czuje się dobrze w towarzystwie rówieśników. Fakt, że pierwszego dnia nie opuściła obozu wiąże się tylko z jej gorącym uczuciem do Dawida.

Ten jednak jest człowiekiem dość specyficznym. Potrafi zjednywać sobie ludzi, ale także nimi manipulować. Od lat organizuje obozy survivalowe z młodą kadrą i ma na swoim koncie wiele miłostek. Fama o tym, że rozkochał w sobie niejedną dziewczynę z kadry, nikogo nie dziwi. Kicię to jednak nie zniechęca, wręcz przeciwnie usprawiedliwia mężczyznę, widząc go tylko w pozytywnym świetle. Co gorsza, Dawid jest na swój sposób zainteresowany Anią, dając jej niejako nadzieję na to, że jej miłość ma szansę rozkwitnąć i rozwijać się w stronę, o której dziewczyna marzy.

Do miłosnych rozterek Kici dochodzą jeszcze rozważania związane z jej sytuacją rodzinną, a dokładnie mamą, która również "rozbiła" pierwsze małżeństwo jej ojca. Dziewczyna miota się ze świadomością, że popełnia ten sam błąd, co mama i nie zasługuje na szczęście.

Nie ukrywam, że historia Kici podobała mi się chyba najmniej ze wszystkich dotychczas przesłuchanych części serii, ale nie ze względu na fabułę, która według mnie jest bardzo na czasie, a niemożliwa miłość, uczucie do starszego mężczyzny i wszystkie emocje, jakie się z nim wiążą, a także świadomość konsekwencji takiego romansu, faktu, że może przynieść więcej szkody, niż pożytku, jest tematem bardzo ważnym. Bardziej chodzi mi tutaj o kreacje bohaterów, którzy nie przypadli mi do gustu. Ani Kicia, która chce uchodzić za dojrzałą, pewną siebie i świadomą, młodą kobietę, tak naprawdę jest rozchwianą emocjonalnie nastolatką, która właściwie nie wie, czego chce od życia. Ani Kaliski, podstarzały lowelas, uwodzący i mieszający w głowach (choć może nie bezpośrednio) młodym dziewczynom.

Smutna to historia, gorzka w swym wydźwięku.

Sardegna

Leave a Reply