"Wampir z M-3" Andrzej Pilipiuk


posted by Sardegna on , , , ,

11 comments


Wydawnictwo:Fabryka Słów
Liczba stron: 330
Moja ocena : 5/6

Jeśli polska fantastyka, to tylko Andrzej Pilipiuk. Uwielbiam książki tegoż autora. Wszystko zaczęło się od momentu, kiedy to jeszcze w liceum, kolega pożyczył mi "Kuzynki". Potem zawładnęła mną "Księżniczka", "Dziedziczki" oraz seria o Jakubie Wędrowyczu. Następnie miałam "niewielką" przerwę w odbiorze, aż do zeszłego roku, kiedy to pochłonęłam "Operacja Dzień Wskrzeszenia" (jak dla mnie najlepsza książka autora) i "2586" kroków. Na żadnej książce się nie rozczarowałam. W stosunku do serii "Kuzynki" czy przygód Jakuba jestem bezkrytyczna. Książki te próbuję kompletować do osobistej biblioteczki. Pracuję nad tym.

Ale do rzeczy, miało być o "Wampirze z M-3". Więc powiem tak: moje pierwsze skojarzenie nasuwające się w trakcie lektury, to podobieństwo do przygód Wędrowycza. Spokojnie mogę zaświadczyć, że jeżeli komuś historie tego egzorcysty i łowcy wampirów przypadły do gustu, to "Wampir..." też na pewno się spodoba. Klimat obu historii jest podobny. Podobny jest też język powieści. Szanowny Jakub nawet pojawi się gościnnie w jednym z opowiadań. Jestem świadoma faktu, że osoba Wędrowycza nie każdemu pasuje, więc jeśli ktoś za nim nie przepada, "Wampirem..." może być rozczarowany.

Powieść składa się z 9 opowiadań. Nie są one jednak odrębnymi historiami jak w "2586 krokach".  Tutaj mamy bohaterów akcji, a w kolejnych rozdziałach zapoznamy się z bliżej z ich codziennym życiem. Oczywiście jak można się domyślać, będzie ono pełne niesamowitych przygód, niebezpieczeństw, walk z istotami bionekrotycznymi, spotkań z wilkołakami, a to wszystko odbywać się będzie w scenerii trudnych czasów PRL. Bohaterowie zostaną wplątani w szereg przezabawnych sytuacji, przeplatanych realiami warszawskiej Pragi lat 80-tych.

Będziemy mięli przyjemność poznać Gosię, nowonarodzoną, nastoletnią wampirzycę, samozwańczą hrabiankę, fankę Limahla, która stawia swoje pierwsze wampirze kroki. Towarzyszyć jej będzie wieczny wampirzy "robol" Marek. Szeregi PRLowskich krwiopijców, zasilają też: Profesor, Hrabia Xavery czy partyzancki wampir Dziadek Weteran. Wszyscy muszą borykać się z trudną rzeczywistością w jakiej przyszło im żyć(?). Po palcach depcze SB, poszukiwania wampirzej księgi "Necronomicon" się przedłużają, Czarna Wołga poluje, mumia powraca a rodzinka Gośki sypie w oczy granulowanym, importowanym czosnkiem.

Wszystko to opisane z wielkim dystansem i poczuciem humoru. Książka to dobra dawka polskiej fantastyki, gratka dla fanów Pilipiuka. Fanom "Zmierzchu" nie polecam.

Sardegna

11 komentarzy:

 1. Mnie również się spodobała :)
  O w takim razie widzę, że nie czytałaś Sagi o Wiedźminie :P Piekara też nieźle pisze ;)
  Czyli mnie spodobają się książki o Wędrowyczu? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaczytana - Wiedźmina czytałam. Sapkowskiego też jak najbardziej cenię, tylko to nieszczęsne "Narrenturm"... Piekary jeszcze nie czytałam, ale na półce czeka "Przenajświętsza Rzeczpospolita". Wampir jest dokładnie w stylu Jakuba. Spodoba Ci się na bank! pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Wampir jeszcze przede mną. Chętnie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. jeszcze nie czytałam żadnej książki tego autora, lecz bardzo skutecznie mnie zachęciłaś i mam ochotę sięgnąć po te książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Już dawno poluję na tę książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Strasznie mnie zachęciłaś do tej ksiazki, z pewnością jej poszukam, a jak się uda to przeczytam :P

  Pozdrawiam ! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziewczyny - w takim razie jeszcze raz polecam i czekam na ewentualne recenzje :)

  OdpowiedzUsuń
 8. uwielbiam Pilipiuka, mam prawie wszystkie jego książki, oprócz dwóch tomów opowiadań i Wędrowycza. Jakoś nie mogę się do niego zmusić. Kochamy go wszyscy w rodzinie, kiedy kupujemy nową, jak najnowszy tom serii historycznej, ustawiamy się w kolejce do czytania.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czuję się zainteresowana :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Kasiu - dziękuję za odwiedziny :) mój mąż też ściga się ze mną o Pilipiuka. A jak się skusisz na Wędrowycza, to ciekawa jestem recenzji :)

  Agnieszka - :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Tę książkę już od dawna mam w planowanych. Lubię wampiryczne klimaty ukazane w krzywym zwierciadle :)

  OdpowiedzUsuń