"Ciężar milczenia" Heather Gudenkauf


posted by Sardegna on , , , ,

12 comments

Wydawnictwo: Harlequin/Mira
Liczba stron: 365
Moja ocena : 5/6

Kolejna książka z mojej ulubionej serii New York Timesa, wydawnictwa Mira. Tym razem padło na thriller psychologiczny "Ciężar milczenia", który kupiłam sobie na targu staroci (bo przecież mam plan uzupełnienia całej kolekcji:).
Książka jest z rodzaju tych, które czyta się jednym tchem. Poświęciłam na nią jeden wieczór.
Tematyka powieści nie należy do najłatwiejszych (i właśnie się zastanawiam, dlaczego ostatnio takie tytuły czytam. Sięgam na półkę po coś lekkiego, a wyciągam same dramaty rodzinne).

Pewnego poranka, dwie matki odkrywają puste łóżka swoich małych, siedmioletnich córek. Przyjaciółki Petra i Calli znikają bez wieści i nikt nie ma pojęcia co się z nimi stało. Nic nie zapowiadało tragedii. Petra wychowuje się w szczęśliwej rodzinie, bez kłopotów. Natomiast Calli, w jej krótkim życiu, towarzyszą tragiczne rodzinne wydarzenia. Ojciec nadużywa alkoholu, po którym staje się agresywny. Wtedy bije swoją rodzinę i znęca się nad nią psychicznie. Po jednej, z tragicznych w skutki, awantur, która miała miejsce trzy lata temu, Calli milknie i od tego czasu nikt nie jest w stanie zmusić ją do powiedzenia czegokolwiek. W świecie ciszy towarzyszy jej Petra i brat Ben. Dziewczynki dobrze się rozumieją i dogadują mimo różnic, jakie dzielą ich rodziny.
W momencie kiedy rodzina odkrywa zniknięcie dziewczynek, zaczyna się walka z czasem. Po wielu godzinach poszukiwań, Calli odnajduje się w okolicznym lesie. Oszalała ze strachu, wypowiada pierwsze od trzech lat słowo. Dzięki temu, wyjaśnienie tragedii, stanie się możliwe.

Książka jest podzielona na rozdziały, w których poznajemy punkt widzenia wszystkich osób dramatu. Poznamy perspektywę Calli, Petry, ich ojców i matek. Poznamy sprawę ze strony Bena, oraz ważnego w całej sprawie szeryfa Louisa. Akcja trzyma w napięciu do ostatnich stron. A po przeczytaniu zadajemy sobie pytanie, czy tragedii można było uniknąć. Bo poza zniknięciem dziewczynek, dramatem jest też obecność ojca alkoholika, który terroryzuje swoją rodzinę. Książka na pewno porusza ważne kwestie. Dodatkowo czyta się ją bardzo dobrze, a całość zapada w pamięć (mimo trudnego nazwiska autorki:). Szczerze polecam.
Sardegna

12 komentarzy:

 1. Tematyka jest interesująca jak widzę. Jeżeli będzie okazja to z pewnością sięgnę po tę powieść.

  OdpowiedzUsuń
 2. Osobiście bardzo lubię thrillery psychologiczne, więc koniecznie muszę poznać ,,Ciężar milczenia''. Mam nadzieję, że się nie zawiodę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta książka od dawna za mną chodzi i koniecznie muszę ją przeczytać. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kusisz tą recenzją,koniecznie muszę się zapoznać z tą serią, skoro tak namiętnie polujesz na te książki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba nigdy nie czytałam thillera psychologicznego. Twój opis brzmi przekonywająco i zachęcająco. Jeśli mi się trafi nie powiem Nie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pisany inaczej, Cyrysia, Kasandra - ciekawa lektura, zachęcam :)

  Domi - bardzo mi owa seria przypadła do gustu. Większość powieści w moim stylu, a dodatkowym atutem są świetne wydania, które pięknie prezentują się na półce :P

  Guciamal - cieszę się, że Cię zachęciłam :)
  pozdrawiam wszystkich :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uuuuuuu zapowiada się ciekawie, chętnie przeczytam jak trafi w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Po tego typu literaturę sięgam na prawdę bardzo rzadko :)
  Nie jestem zdecydowanie jej miłośniczką.
  Zdecydowanie jednak byłaby to dobra pozycją na długą podróż pociągiem :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi naprawdę ciekawie, chętnie kiedyś sięgnę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam na liście już dłuższy czas więc chyba pora przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Stoi na półce i nie mogę się doczekać, kiedy zabiorę się do czytania. :) Lubię od czasu do czasu przeczytać książkę o takiej tematyce.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dziewczyny :) - zatem wypatruję ewentualnych recenzji :) jestem ciekawa jakie będą Wasze wrażenia po lekturze :) pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń