O Hani Humorek i jej przyjaciołach


posted by Sardegna on , , , ,

2 comments

O "Hani Humorek" mogłabym opowiadać godzinami. Moja 10 - letnia Córka przeczytała już sporo tomów z tej serii, a książki z tą szaloną bohaterką ciągle pałętają się nam po domu. Seria o HH liczy sobie aktualnie 17 tomów, a do tego wydawnictwo dołożyło jeszcze Wielką Księgę Przygód (zbierającą kilka części w jedną), a także kolorowanki, czy też zeszyty z zagadkami, w których postać Hani gra kluczową rolę. Oprócz 17 tomów podstawowych, można jeszcze małym czytelnikom dokompletować mini książeczki z przygodami kolegów z klasy Hani: Julki Wróbel, Ryśka Zygi oraz Manii Pisania. 

Dla przypomnienia podaję wszystkie tytuły serii:

1. "Hania Humorek"
2. "Hania Humorek zostaje gwiazdą"
3. "Hania Humorek ratuje świat"
4. "Hania Humorek przepowiada przyszłość"
5. "Doktor Hania Humorek"
6.  "Hania Humorek ogłasza niepodległość"
7. "W osiem i pół dnia dookoła świata"
8. "Hania Humorek idzie na studia"
9. "Hania Humorek. Mały detektyw"
10. "Hania Humorek i wakacje z dreszczykiem"
11. "Hania Humorek i wielki pech"
12. "Hania Humorek i Smrodek. Poszukiwanie skarbów"
13. "Hania Humorek i Smrodek. Wielka, straszna ciemność"
14. "Hania Humorek. Tydzień na opak"

15. "Hania Humorek i Smrodek. Świetne święta"
16. "Hania Humorek i Smrodek. Apetyt na święta"
17. "Hania Humorek i lista marzeń" 

oraz te, z serii "Hania Humorek i przyjaciele":

1."Julka Wróbel i przygoda ze świnką"
2. "Mania Pisania. Słynna reporterka"
3. "Rysiek Zyga. Zdumiewający pan Magik"
4. "Franek Perełka. Do trzech razy sztuka"
5. "Kłopoty ze zwierzakami" 


W ostatnim czasie do kolekcji mojej Córki dołączyły 4 tomy: "Hania Humorek i Smrodek. Apetyt na święta" (16) "HH i lista marzeń" (17) oraz 4 i 5 część mini książeczek o przyjaciołach: "Franek Perełka. Do trzech razy sztuka" i "Kłopoty ze zwierzakami".

To, co cechuje wszystkie książki o HH, to przede wszystkim wielkie poczucie humoru głównej bohaterki i sposób, w jaki opisuje otaczającą ją rzeczywistość, czyli z przymrużeniem oka, wielkim dystansem i ciekawością świata.

Hania to szalona dziewczynka, która na pewno nie jest wzorową i grzecznie ułożoną panienką. Ma swój charakterek, zakręcone pomysły, czasami kłóci się ze swoim bratem Smrodkiem, ale w tym szaleństwie ma metodę i zawsze stara się robić coś fajnego i dobrego dla innych. Czasami wychodzi jej to świetnie, czasami kończy się porażką, ale przez to, że jest taka niedoskonała, ze swoimi wszystkimi wadami i problemami, przypomina większość dziewczynek w jej wieku, może być tak lubiana przez najmłodszych czytelników i łatwo się z nią zidentyfikować.

Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 128
Moja ocena : 5/6

Hania i Smrodek szykują się do Święta Dziękczynienia i do związanej z nim wielkiej, corocznej Olimpiady Żarłoków. Rodzeństwo bardzo marzy o wygranej, bo nagrodą w tym konkursie jest wielki indyk, którego będą mogli pysznie przyrządzić na świąteczną kolację. Dzieciaki wykonują szereg ćwiczeń i treningów sprawnościowych, które mają im pomóc w osiągnięciu celu, jednak im bliżej święta, tym nastroje Hani i Smrodka stają się coraz bardziej nerwowe, ponieważ obawiają się oni, co się stanie, kiedy nie uda się im zdobyć głównej nagrody. Czy będą mieli co jeść w najważniejsze, rodzinne święto?

Ta część przygód HH może nie do końca wpisuje się w nasze realia i łączy z nam bliską Wigilią czy Bożym Narodzeniem, ale trzeba się z tym liczyć, kiedy czytamy o przygodach dziewczynki mieszkającej w USA. Podobnie było z tomem "Hania Humorek ogłasza niepodległość", w którym to historia tego święta, tradycje i obrzędy, nie do końca były zrozumiane przez moje dzieci. Jednak w powyższym przypadku ważniejsza od samego święta jest współpraca rodzeństwa, a dodatkowym atutem tej historyjki jest forma dziennika i kolorowe ilustracje.

Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 176
Moja ocena : 5/6

Pewnego dnia Hania znajduje tajemniczą listę marzeń, należącą do jej babci, na której to zapisana jest cała masa fajnych i ciekawych rzeczy. Babcia planuje zrobić je wszystkie przed śmiercią, a kiedy Hania dowiaduje się, o co w niej tak naprawdę chodzi, postanawia natychmiast stworzyć własną. Oczywiście, znajdą się na niej same szalone szalone punkty, takie jak: nauczyć się robić gwiazdę, wynaleźć coś , dostać trzy naklejki za pracę domową, uratować świat, nauczyć się grać na instrumencie, pojechać pod namiot, zwiedzić dom Elżbiety Blackwell, przejechać się konno, przeczytać wszystkie 56 tomów serii o Nancy Drew, zacząć wydawać gazetę, czy przejechać się na diabelskim młynie. Hania z godnym siebie entuzjazmem i pełną energią, przechodzi do realizacji wszystkich marzeń. Musi zdążyć przed IV klasą, bo w innym wypadku nie byłaby po prostu sobą.Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 56/64
Moja ocena : 5/6

Mini książeczki opisujące przygody kolegów z klasy Hani mają jedną, poważną wadę. Są zdecydowanie za krótkie. To opowiastki napisane dużym drukiem, które bardziej nadają się dla dzieci zaczynających dopiero naukę czytania, niż w tym wprawionych, jednak moja Córka chętnie się z nimi zapoznała, głównie dlatego, że są one miłym uzupełnieniem "właściwej" serii o przygodach Hani i Smrodka. 

Franek Perełka bardzo chce wygrać w jakimś konkursie. Próbuje szczęścia, biorąc udział w zawodach na najlepsze sztuczki jo-jo, wystawia papugę Kiki, w zawodach na najlepiej wytresowane zwierzę, w końcu startuje w konkursie kulinarnym. Czy uda mu się zdobyć nagrodę choć w jednym z nich?  

Hania natomiast bierze się za uleczenie Szczęk, czyli mięsożernej rośliny, którą hoduje, za pomocą Wróżki Myszki udziela porad kolegom i ich zwierzakom, próbuje też nauczyć dobrych manier Żabcię. Wyniknie oczywiście z tego masa kłopotów, jednak dla Hani nie ma rzeczy niemożliwych.

Seria Megan McDonald cieszy się wielka popularnością wśród dzieci. Nie inaczej jest w przypadku mojej Córki, która potrafi w ciągu jednego wieczora pochłonąć jeden tom jej przygód. Pewnie jeszcze nie raz będę wspominała na blogu ta serię, bo kompletu książek z Hanią w roli głównej nie udało się nam jeszcze zebrać. Także temat HH uważam ciągle za otwarty.

  Sardegna

2 komentarze:

  1. My dopiero zaczynamy przygodę z Hanią:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo przyjemne. I fajne, że są podzielone na część dla dzieci początkujących w czytaniu i tych bardziej zaawansowanych

      Usuń