Blogowe podsumowanie miesiąca - czerwiec 2021


posted by Sardegna on

5 comments

Czerwiec był dla mnie bardzo pracowitym miesiącem, a to za sprawą zakończenia roku szkolnego i pożegnania z moją ósmą klasą. Towarzyszyło mi dużo pracy, sporo przeróżnych emocji, stres, ale też wzruszenie i nostalgia. Paradoksalnie całkiem sporo przeczytałam, w ferworze pracy nie udało mi się jednak publikować na bieżąco, ani opisywać przeczytanych lektur. Muszę to nadrobić w lipcu.

Lista przeczytanych:
 
 
1. "Wizjer" Magdalena Witkiewicz - 5
3. "Hellware" Marcin Mortka -5
4. "Naturalista" Andrew Mayne - 4
5. "Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów" Izabela Komendołowicz - ?
6. "Fascynacja" Adrian Bednarek - 5 
7. "Krawiec" Magdalena Szydeł - 6
8. "Najkrótsza noc" Mirosława Kareta - 6
9. "Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej" Małgorzata Węglarz - ?

Imprezy kulturalne:
 
W czerwcu odbyło się kolejne spotkanie naszego klubu czytelniczego. Tym razem omówioną lekturą była "Ostatnia arystokratka" Evžena Boček.
 
Nowości:   
 

Escape Quest "Arsene Lupin rzuca wyzwanie"
"Co ludzie powiedzą?" Sheryll Woods 
 "Kastor" Wojtek Miłoszewski
"Tysiąc dni w Orvieto" Marlena de Blasi
"Pulpecja" Małgorzata Musierowicz
"Mróz" Marcin Ciszewski
"Każde martwe marzenie" Robert M. Wegner
"Zagadka mazurskiej mumii" Marta Guzowska
"Mamy morderstwo w Mikołajkach" Marta Matyszczak
"Mała zielarnia w Paryżu" Donatella Rizzati
"Najkrótsza noc" Mirosława Kareta
"Fascynacja" Adrian Bednarek
"Krawiec" Magdalena Szydeł
 
 Serialowo:
 
W czerwcu obejrzałam dwa seriale. Ośmioodcinkową miniprodukcję Netflixa "Co kryją jej oczy" oraz polski serial kryminalny "Archiwista".
 
[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb]  
 
1. "Archiwista" to polski serial utrzymany w stylu, który bardzo lubię. Każdy odcinek opowiada o rozwiązywaniu innej sprawy kryminalnej, natomiast tło obyczajowe, postacie głównych bohaterów są takie same przez wszystkie odcinki. Do małej komendy w Żyrardowie trafia młoda policjantka, Zuzanna Wasiluk, która oczywiście na początku planuje zawojować świat. Bardzo szybko zostaje jednak sprowadzona na ziemię przez przełożonych i ulokowana w archiwum. Tam przychodzi jej współpracować z wiekowym archiwistą, panem Henrykiem, który nie dość, że jest cywilem to jeszcze odludkiem i dziwakiem wystrzegającym się wszelkiej elektroniki. Duet policjantki i archiwisty nieoczekiwanie rozwiązuje jedną z dawno zapomnianych, nierozwiązanych spraw, a za pierwszą sprawą przychodzą kolejne. Fajna produkcja, chociaż moim zdaniem trochę toporna w porównaniu z "Paradoksem" na przykład. 
 
2. "Co kryją jej oczy" to oczy to serial nakręcony na podstawie powieści o tym samym tytule. Główną bohaterką jest Louise, sekretarka w pewnej przychodni psychologicznej, która samotnie wychowuje po rozwodzie swojego synka. Nieoczekiwanie nawiązuje romans ze swoim szefem, przystojnym i bardzo intrygującym Davidem. Mężczyzna jest jednak żonaty, ale w swym związku wydaje się być bardzo samotny. Kobieta początkowo opiera się tej znajomości, jednak po czasie namiętność bierze górę. W tym samym Louise poznaje przypadkowo Adele, żonę Davida i z nią również się zaprzyjaźnia. Znajomość ta rozwija się w takim kierunku, że bohaterka nie potrafi się jej przeciwstawić. Do tego, z każdym kolejny dniem odkrywa tajemnice, zarówno przystojnego psychologa, jak i jego pięknej żony. Ciekawa historia z intrygującym zakończeniem.
 
 Filmowo:
 
W czerwcu obejrzałam 16 filmów, co daje mi ostatecznie 100 filmów w ciągu 6 miesięcy (styczeń 28 + luty 3 + marzec 18 + kwiecień 18 + maj 17 + czerwiec 16 = 100)   

[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb]
 
1. "Po prostu powiedz TAK" reż. Appie Boudellah / Aram van de Rest - komedia romantyczna holenderskiej produkcji. Lotta pracuje, jako producentka telewizyjna, zakochana w swoim koledze z redakcji, marzy o ślubie, jak z bajki. Niestety mężczyzna ma inne podejście do życia, i na pewno nie planuje prowadzić statecznego życia, stąd też marzenia Lotty bardzo szybko legają w gruzach. Do tego, kobietę męczy toksyczna relacja z siostrą, która dziwnym trafem właśnie została narzeczoną i planuje swój ślub.  
 
2. "Nie oddychaj" reż. Fede Alvarez  - trzech nastolatków postanawia okraść dom ślepego weterana wojennego. Skuszeni łatwym zarobkiem wchodzą na teren posiadłości nieświadomi, jaki koszmar zgotuje im właściciel. Trzyma w napięciu i ma parę mocnych scen. 
 
3. "Upiorny dom" reż. Daniel Prochaska - matka z dwójką dorastających synów przeprowadza się na wieś do domu o złej sławie, w którym przed laty właścicielka otruła swoich synów, a potem popełniła samobójstwo. Dzieciaki zaczynają dostrzegać w nowym domu obecność duchów dawnych mieszkańców, postanawiają rozwikłać tajemnicę ich śmierci i odkryć, co tak naprawdę stało się przed laty.

4. "Oczy szeroko zamknięte" reż. Stanley Kubrick - jeden z bardziej znanych filmów reżysera z Nicole Kidman i Tomem Cruisem w rolach głównych. Pozornie zgodne małżeństwo podczas kłótni wytyka sobie powody do zdrady, co sprawia, że mąż zaczyna popadać w obsesję na tle swojej żony. W związku z tym zaczyna spędzać coraz mniej czasu w domu. Przypadkowo wchodzi też na zamkniętą imprezę o charakterze seksualnym i od tej pory jego życie zaczyna być w niebezpieczeństwie. Mroczna, niepokojąca historia, która podobno rozbiła małżeństwo aktorów.

5. "Legion Samobójców" reż. David Ayer - USA po śmierci Supermana potrzebuje wsparcia nowych superbohaterów, który mógłby dbać o bezpieczeństwo mieszkańców kraju. Rząd stwierdza jednak, że do swoich celów i ochrony Stanów Zjednoczonych wykorzysta najgorszych i niebezpiecznych przestępców, odsiadujących kary w najbardziej strzeżonych więzieniach świata. Zmuszając ich do współpracy sprawia, że  podejmują się misji ochrony kraju przed dziwną, nadprzyrodzoną siłą. Wydarzenia sprawiają jednak, że legion wymyka się spod kontroli i zaczyna toczy walkę ze złem, ale na własnych zasadach. Osławiony film w komiksowym stylu nie do końca mi się podobał. Oczywiście postać Harley Quinn, czy Jokera sa jak najbardziej spoko, jednak reszta bohaterów mnie specjalnie nie urzekła.

6. "Gdy sen nie nadchodzi" reż. Mark Raso - nagła katastrofa na Ziemi sprawia, że nikt nie potrafi zasnąć. Ludzie po parunastu godzinach zaczynają wariować, a swój ratunek upatrują w kobiecie, która jako jedyna potrafi zasnąć. Nie wiedzą, że jest jeszcze ktoś, kto nie stracił zdolności zasypiania. Mała dziewczynka jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie, a jej matka i starszy brat zrobią wszystko, by ją ochronić. 

7. "Odnajdę cię" reż. Beata Dzianowicz - polski film sensacyjny. Były żołnierz wymierzający sprawiedliwość na własną rękę porywa córkę policjantki, aby nakłonić ją do współpracy. Kobieta zrobi wszystko, by uratować swe dziecko, nawet jeśli w efekcie będzie musiała kogoś zabić. Ciekawa produkcja, choć moim zdaniem nieco za krótka.

8. "Tarzan: Legenda" reż David Yates - wariacja na temat legendarnego Tarzana, człowieka wychowującego się wśród małp w dżungli. Tym razem opisane są dalsze losy bohatera, kiedy to po latach mieszkania w Londynie i oswojenia się z cywilizacją musi wrócić do Kotliny Kongo stawić czoła pazernemu i gotowemu na wszystko, kapitanowi Romowi, który zbratał się z jego odwiecznym wrogiem, wodzem Mbonga. Tarzan i Jane w samym centrum dżungli muszą zmierzyć się nie tylko z żądnym diamentów zaborcą, ale też dzikimi zwierzętami, będącymi kiedyś przyjaciółmi chłopca, teraz jednak jest on im całkiem obcy. 

9. "Ostatni dom po lewej" reż. Dennis IIliadis - mocny thriller, a na taki się w ogóle nie zapowiadał. Para przestępców ratuje z kordonu policyjnego groźnego mordercę, w czwórkę - wraz z synem zbiega ukrywają się w motelu. Kiedy do ich pokoju przypadkowo trafiają dwie nastolatki, zaczyna się masakra. Niespodziewany zbieg okoliczności sprawia, że niedługo później zbiegowie będą potrzebować pomocy, udają się więc po nią do jedynego domu w okolicy, posiadłości rodziców zmaltretowanej Mari. Kiedy rodzice orientują się, komu właśnie udzielili wsparcia, zgotują przestępcom prawdziwe piekło.

[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb]

10. "Into the beat" reż. Stefan Westerwelle - kolejny młodzieżowy film o tańcu. Katya, świetna baletnica pochodząca z domu z tradycjami, zakochuje się w zdolnym, ale ubogim hip hopowcu. Dla niego zaryzykuje swoją karierę i odnajdzie radość nowym dla siebie tańcu.

11. "Pętla" reż. Patryk Vega - ambitny policjant zrobi wszystko, aby zrobić karierę. Wchodzi w nieczyste układy z ukraińskimi braćmi, a kolejno przejmuje władzę nad podkarpackimi agencjami towarzyskimi. Jak to w filmach Vegi bywa, sporo przekleństw, seksu, strzelanek, chaosu.

12. "Morderstwo na Costa del Sol. Sprawa Wannikhof i Carabantes" reż. Tanio Ballo - film dokumentalny o poszukiwaniu mordercy dwóch nastolatek, jedna została zamordowana w 1999 roku, druga w 2003. Po zabójstwie pierwszej oskarżenia padają na przyjaciółkę matki. Kiedy po latach znika druga dziewczyna, rodzi się pytanie, jak zlokalizować winnego i zadośćuczynić niewinnie oskarżonej.

13. "Dlaczego mnie zabiliście?" reż. Fredrick Munk - kolejny film dokumentalny Netflixa opowiadający o szczegółach śmierci kobiety, zamordowanej w strzelaninie podczas porachunku gangów. Rodzina zastrzelonej postanawia znaleźć zabójcę na własną rękę w mediach społecznościowych.

14.15. "Kill Bill" vol.1 i vol.2 reż. Quentin Tarrantino - na wyspecjalizowaną zabójczynię zostaje wydany wyrok śmierci. Zleceniodawcy, czyli szefowi gangu, Billowi, nie udaje się jednak zabić Czarnej Mamby, która wybudza się po czterech latach śpiączki i postanawia zemścić się na swych oprawcach.

16. "Martwa cisza" reż - makabryczna lalka brzuchomówca zabija swoich właścicieli. Horror średniej klasy, ale ma parę trzymających w napięciu momentów.

Muzycznie:

Kolejny już miesiąc jestem pod wielkim wrażeniem twórczości Harry'ego Stylesa. Generalnie na moich słuchawkach non stop brzmi jego głos, w różnych opcjach, zarówno solo, jak i w 1D. Na czerwiec wybrałam energetyczną piosenkę "Watermelon sugar"


oraz mój ulubiony kawałek 1D "You & I"
 


A jak Wam minął czerwiec?

Sardegna

5 komentarzy:

  1. Z książek zaciekawił mnie Krawiec, bo już któryś raz z kolei widzę go na blogach, podejrzewam, że warto go przeczytać:) Seriali nie widziałam,ale wydają się ciekawe. Z filmów oglądałam Tarzana, ale nie porwał mnie. U mnie czerwiec upłynął na czytaniu kryminałów i oglądaniu co sobotę Urodzonej Gwiazdy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Krawiec to bardzo wciągający kryminał, dla mnie tym bardziej ciekawy, że część akcji rozgrywa się w Katowicach. Porusza też ważny temat. Świetna książka!

      Usuń
  2. O, bardzo jestem ciekawa tego serialu "Co kryją jej oczy". Nie wiem, czy sięgnę po książkę, ale na serial mnie kusi ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Oba seriale chciałabym zobaczyć, Harry'ego uwielbiam, z książek, które przeczytałaś to nie czytałam żadnej, ale jestem zainteresowana Ginekologami :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Wow, super wynik czytelniczy. Ja również przeczytałam dość sporo książek, bo 10. Jestem zadowolona ;)

    OdpowiedzUsuń