Blogowe podsumowanie miesiąca - maj 2023


posted by Sardegna on

No comments

Maj był jednym z bardziej szalonych miesięcy w ostatnim czasie. Zamieszanie związane było głównie z egzaminami ósmoklasisty, które zdawała moja Córka, ale także z faktem ich organizowania w mojej szkole. Do tego egzaminy kompetencji, dużo obowiązków zawodowych i zobowiązań prywatnych. Generalnie, maj było mocno pracowity na różnych płaszczyznach, na szczęście udało mi się też wygospodarować czas na inne aktywności i spotkania towarzyskie. 

Lista przeczytanych:


1. "Cieszyn prowadzi śledztwo" Marta Matyszczak - 6
2. "Oko Jelenia. Drewniana Twierdza" Andrzej Pilipiuk - 4
3. "Pan Samochodzik i Wyspa Złoczyńców" Zbigniew Nienacki - 4
4. "Drugi" Ewa Nowak - 5

Imprezy kulturalne:

W maju, wraz z moimi #girlsgang wzięłam udział w świetnej sportowej inicjatywie - charytatywnym biegu wspierającym leczenie jeden z mieszkanek naszego miasta. Było energetycznie, kolorowo, ale co najważniejsze, wspólnie. 


Oprócz tego, spotkałam się także z Aliną Przydatek, autorką interaktywnych książek dla dzieci z serii Kici Nici. Jeśli jeszcze nie znacie twórczości Aliny, która nie używa w swoich książkach grafiki, a wszystkie jej zdjęcia są wykonane metodą kreatywnej fotografii, zapraszam na Jej stronę Kici Nici.


Nowości:


"Głosy zza światów" Remigiusz Mróz
"Wiersze wybrane" Edward Stachura
"Tolo i Bolo ratują Lisią Górkę" Agata Romaniuk
"Basiula" Marzena Orczyk - Wiezkowska
"Glukozowa rewolucja" Jessie Inchauspe
"Reputacja" Andrzej Pilipiuk
"The Kissing Booth" i "The Kissing Booth 2. Na odległość" Beth Reekles
"Pogo" Jakub Sieczko
"Kawiarenka pod Różą" Katarzyna Michalak
"Skrawek mojego serca", "Niebezpieczny chłopak", "Przyjaciółka diabła"  Peter Robinson
"Interior" Lisa See
"Metro 2033" Dmitry Glukovsky
Serialowo:

[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb]

"Alma" - hiszpański serial młodzieżowy, mocno pokręcony, niepokojący, trochę fantastyczny, trochę życiowo realny. Autokar przewożący grupę nastolatków ze szkolnej wycieczki w góry, ulega tragicznemu wypadkowi. Większość dzieciaków ginie, a ci, którzy przeżyli zaczynają doświadczać dziwnych wizji. Jedna z dziewczyny, Alma, po wypadku zupełnie straciła pamięć, ze strzępek wspomnień próbuje poukładać moment wypadku, ale też swoją przeszłość. To, co odkrywa, stawia pod znakiem zapytania wszystko, co widzowi wydaje się oczywiste. 

"Przed kim uciekamy, mamo?" - wciągający, turecki serial kryminalno-obyczajowy. Matka i jej nastoletnia córka od lat przed kimś się ukrywają. Nie mają stałego domu, co jakiś czas zmieniają hotele, przenosząc się w inne miejsce, kiedy tylko ktoś je rozpoznaje, albo zaczyna za bardzo się nimi interesować. Dziewczyna nie zna właściwie innego życia, od małomównej matki próbuje czegoś dowiedzieć się o sobie i swej przeszłości, natomiast widz poznaje historię kobiet z urywków wspomnień i szczątkowych retrospekcji. 

"Zaginieni: Wyścig z czasem" - mini serial kryminalny, w którym dwie funkcjonariuszki z wydziału osób zaginionych próbują rozwiązać cztery sprawy związane z zaginięciem: nastolatki, która wyszła z domu rodziny zastępczej i zniknęła bez ślady córki uprowadzonej przez matkę, sześdziesięcioletniej kobiety, obsesyjnie bojącej się własnego syna oraz mężczyzny, który jechał odebrać nagrodę z wygranego losu na loterii, ale nigdy tam nie dotarł. 

Filmowo:

W maju obejrzałam 11 filmów, co daje mi ostatecznie 50 filmów w ciągu pięciu miesięcy (styczeń18+luty 9+ marzec 3 + kwiecień 9 + maj 11 = 50)

[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb]

1. "Walka z lodem" reż. Peter Flinth - dramat rozgrywający się na początku XX wieku na Grenlandii. Dwójka podróżników, duński kapitan Mikkelsen i jego pomocnik Iversen wyruszają na niebezpieczną wyprawę, aby udowodnić, że Grenlandia jest jedną wyspą i USA nie może rościć sobie do niej żadnych praw. Początkowo podróż odbywa się za pomocą sani i psiego zaprzęgu, ale z czasem odkrywcom kończą się siły, żywność, a psy padają z wycieńczenia, a co gorsza, czekający na nich towarzysze, odpłynęli na ląd.

2. "Czarny Krab" reż. Adam Berg - thriller s-f,. W apokaliptycznym świecie opętanym przez wojnę grupka żołnierzy wyrusza na misję samobójczą przez zamarznięte morze, aby przewieść tajemniczy ładunek na teren wroga, co teoretycznie ma zakończyć wszelkie militarne konflikty. Waleczna podporucznik Edh ma jednak inny cel w tej misji, chce jak najszybciej spotkać się z córką. 

3. "Blair Witch Projekt" reż. Daniel Myrick, Eduardo Sanchez - horror z lat 90 tych, który widziałam już nie raz, ale kiedy pojawił się na Netflixie, nabrałam ochoty, aby zmierzyć się z nim ponownie. Trójka studentów wyrusza do lasu w Blair, aby sprawdzić, czy okoliczna legenda o czarownicy jest prawdziwa, a swą wędrówkę nagrywają amatorską kamerą. Po kilku dniach gubią się w lesie, krążąc w kółko zaczynają doświadczać przerażających wizji.   

4. "Zamęt" reż. Steffen Geypens - z założenia mroczny thriller, moim zdaniem jednak film nie wykorzystał potencjału i okazał się monotonną opowieścią o szaleństwie głównego bohatera. Młoda para z malutkim synkiem przeprowadza się do rodzinnej posiadłości chłopaka, w którym przed laty mieszkał z wymagającym ojcem. Matthias na nowo przebywając w domostwie, odkrywa rodzinną tajemnicę związaną ze śmiercią jego matki. 

5. "Projekt Adam" reż. Shawn Levy - sympatyczny film familijny. Adam Reed, podróżnik w czasie, przenosi do do roku 2022, aby z pomocą samego siebie w wieku dwunastu lat uratować świat przed zagładą. 

6. "Gorzko, gorzko!" reż. Tomasz Konecki - jeden z najgorszych polskich filmów, jakie widziałam. Tomek to kobieciarz, który zdobywa każdą kobietę, jaka tylko mu się spodoba. Kiedy przypadkowo poznaje Olę, również postanawia ją poderwać, nie zaważając nawet na fakt, że dziewczyna ma wyjść za syna znanego polityka, a jej przyszłość jest już z góry zaplanowana. Fabuła niby spoko, na polską komedię romantyczną, jednakże wykonanie jest okropne. Drewniane dialogi, podobnie, jak aktorzy (z wyjątkiem Agnieszki Więdochy i Edyty Olszówki).

7. "Matka" reż. Niki Caro - film sensacyjny z Jennifer Lopez w roli głównej. Agentka specjalna, która przeszła na stronę wroga wpada w pułapkę zastawioną przez swojego byłego kochanka. Aby ratować swoją nowo narodzoną córeczkę, zrzeka się do niej praw i ukrywa przez kilka lat na pustkowiu. Dawne sprawy nie dają jednak o sobie zapomnieć, stąd też ojciec Zoe upomina się o nią, mimo że dziewczynka jest w rodzinie zastępczej. Matka wyrusza jej na pomoc.

8. "Jeszcze jeden raz" reż. Jonatan Etzler - holenderska wersja amerykańskich filmów, w których bohaterka przenosi się w czasie do lat młodości, aby przeżyć jeszcze raz pewien etap w swoim życiu. Amelia obchodzi swoje 40 te urodziny w samotności. Właśnie rzuciła pracę, nienawidzi swojego życia, a spotkanie z dawną przyjaciółką przypomina jej o wspaniałym okresie w jej życiu, kiedy miała osiemnaście lat. Kiedy ulega wypadkowi przenosi się w czasie do dnia swoich 18 tych urodzin i będzie przeżywała je na nowo tak długo, aż zrozumie, co w jej życiu poszło nie tak.  

9. "Fanfik" reż. Marta Karwowska - netflixowska nowość na podstawie powieści młodzieżowej Natalii Osińskiej o tym samym tytule. Tosia przeżywa kryzys tożsamości. Nie umie odnaleźć się w szkole i wśród rówieśników w klasie, ma za sobą kilka prób samobójczych i bierze ukradkiem leki ojca. Przypadkowe przymierzenie ciuchów kolegi sprawia, że Tośka odkrywa swoje prawdziwe ja.   

[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb]

10. "Ona tu rządzi" reż. Fran Torres - thriller, który dość leniwie się zaczyna, za to rozwinięcie i zakończenie to rekompensują. Ambitna, młoda dziewczyna dostaje pracę, jako asystentka, w prestiżowej firmie, u boku znanej projektantki. Kiedy zaczyna sprawdzać się w swej pracy, okazuje się, że jest w ciąży, co może zniszczyć jej karierę. Dziewczyna zdradza swej charyzmatycznej szefowej swój sekret, a ta proponuje jej nietypowy układ, związany z nienarodzonym dzieckiem.

11. "Tin i Tina" reż. Rubin Stein - po paru miesiącach od utraty swoich nienarodzone dzieci, młoda para postanawia adoptować siedmioletnie bliźnięta. Dzieci Tin i Tina są nieco dziwne, mocno, wręcz obsesyjnie skupione na religii. Kiedy dzieci przenoszą się do domu Loli i Adolfo, dochodzi do niepokojących sytuacji, jednak małżeństwo kładzie je na karb samotności bliźniaków i tego, w jaki sposób się wychowały. Kolejne wydarzenia sprawiają jednak, że sytuacja robi się coraz bardziej niebezpieczna.   

Muzycznie:

W maju na słuchawkach miałam właściwie non stop dwa utwory. Pierwszy z nich to "Nic dwa razy", czyli wiersz Wisławy Szymborskiej w wykonaniu Sanah


Drugim kawałkiem był energetyczny "Shivers" Eda Sheerana


A jak Wam minął maj?

Sardegna

Leave a Reply