Blogowe podsumowanie miesiąca - listopad 2023


posted by Sardegna on

No comments

Dzień dobry w końcówce listopada! Nie wiem, jak Was, ale mnie zawsze zaskakuje ten zbliżający się koniec miesiąca, bo nie jestem gotowa na jego podsumowanie! 

Listopad był dla mnie całkiem łaskawy. W poprzednich latach zawsze w tym miesiącu chorowaliśmy, a tym razem, choć nie obyło się bez przeziębienia, to jednak jego skala nie była aż tak wielka, żebyśmy opadli z sił. Listopad był bardzo pracowitym miesiącem, jeśli chodzi o moją pracę zawodową. Sporo się działo, wpadło dużo nowych obowiązków, ale na szczęście udało się wszystko ogarnąć. W między czasie obejrzałam całkiem sporo filmów i trzy seriale. Nieco gorzej poszło mi z aktywnością fizyczną i czytaniem, bo starczyło mi się i ochoty tylko na cztery książki. Za to wzięłam udział w trzech świetnych imprezach: konferencji edukacyjnej, Katowickich Targach Książki oraz koncercie Lady Pank. To był dobry miesiąc!

Lista przeczytanych:


1. "Miasto bezkresnej nocy" Douglas Preston, Lincoln Child - 5
2. "Obserwatorka" Alicja Sinicka - 5
3. "Zapomniany. W matni strachu" Adrian Bednarek - 4
4. "Ciało huty" Anna Cieplak - 5

Imprezy kulturalne:

W listopadzie odbyły się Katowickie Targi Książki, a ja, jak co roku, całą sobotę, dyżurowałam na wymianie Śląskich Blogerów Książkowych. Na więcej wydarzeń nie starczyło mi czasu, ale i tak udało mi się porozmawiać ze znajomymi i wymienić parę fajnych pozycji. Oprócz tego, byliśmy na koncercie Lady Pank Unppluged w Spodku, a wszystko dzięki naszym przyjaciołom, którzy zrobili nam niespodziankę zabierając nas na to muzyczne wydarzenie. 

W tym miesiącu miałam też okazję służbowo wziąć udział w świetnym wydarzeniu. Konferencja edukacyjna dla nauczycieli organizowana w katowickim MCKu przy współpracy z Funduszami Europejskimi daje motywację do dalszych działań.


Nowości:


"Obserwatorka" Alicja Sinicka
"Urwisko" Robert Małecki
"Zapomniany. W matni strachu" Adrian Bednarek
"Zapach fiołków" Renata Kosin
"Zarzut" i "Egzekucja" Remigiusz Mróz
"Siostry" Agnieszka Krawczyk
"Wrzask" Izabela Janiszewska


"Dziewczyny, które zabiły Chloe" Alex Marwood
"Ciało" Agnieszka Krawczyk
"Samotność bogów" Dorota Terakowska
"Dom Holendrów" Ann Patchett 


"Ciało huty" Anna Cieplak

Serialowo:

W listopadzie obejrzałam trzy produkcje serialowe: 3 odcinkowy miniserial dokumentalny "Będziesz następna" to historia schwytania jednego z najniebezpieczniejszych, seryjnych gwałcicieli, którzy działali kiedykolwiek na terenie Polski. 

Drugi to świetny, polski serial kryminalny, nakręcony na podstawie powieści Jakuba Żulczyka "Informacja zwrotna", czyli przejmujący obraz ojca alkoholika, który nie potrafi sobie przypomnieć, co stało się jego synowi, że ten zniknął bez śladu. Marcin, podstarzały muzyk, alkoholik, spotyka się ze swoim synem, z którym na co dzień nie utrzymuje kontaktu. Po tym spotkaniu Piotrek znika bez śladu, a jego ojciec nie potrafi przypomnieć sobie, co między nimi zaszło, bo rano budzi się na kacu z urwanym filmem. Marcin próbuje przypomnieć sobie, o czym rozmawiał z synem, wydaje mu się, że Piotrek czegoś się bał. W swoich poszukiwaniach jest jednak osamotniony i skonfliktowany ze wszystkimi wokół.

Trzecia produkcja obejrzana w listopadzie to reality show bazujące na kultowym serialu "Squid Game". "Wyzwanie" Grupa śmiałków mierzy się z takimi samymi zadaniami, jak bohaterowie serialu, walcząc o 4 miliony $. 

[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb]

Filmowo: 

W listopadzie obejrzałam 13 filmów, co daje mi ostatecznie 107 filmów w ciągu jedenastu miesięcy (styczeń 18 + luty 9 + marzec 3 + kwiecień 9 + maj 11 + czerwiec 13 + lipiec 13 + sierpień 9 + wrzesień 3 + październik 6 + listopad 13 = 107) 

[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb]

1. "Przygody małego Remiego" reż. Antoine Blossier - jedyny film listopada, który obejrzałam w kinie przy okazji lekcji filmowej. Bardzo wzruszająca historia małego chłopca, który zostaje sprzedany przez swojego ojczyma, ulicznemu grajkowi. Codzienność, jaką daje Remiemu Mistrz, stanie się dla chłopca przepustką do nowego, lepszego życia.  

2. "Fala upałów" reż. Ernie Barbarash - thriller z wątkiem romansowym. Clarie, która dopiero od niedawno ułożyła sobie życie po śmierci rodziny, wplątuje się w niebezpieczny romans z żoną swojego szefa. Eve skrywa jednak mroczny sekret związany ze śmiercią pierwszej żony jej małżonka. Czy życie Clarie również jest zagrożone?

3. "Finding you" reż. Brian Baugh - bardzo fajna komedia romantyczna. Młoda skrzypaczka, która nie dostała się na wymarzone studia leci do Irlandii, aby nabrać sił i dystansu, w odwiedziny do wujostwa prowadzącego mały pensjonat. Na miejscu okazuje się, że w ich hotelu stacjonuje gwiazda kina, przystojny i uwielbiany przez fanki młody aktor. Pomiędzy bohaterami nawiązuje się nić porozumienia, okazuje się bowiem, że łączy ich więcej, niż sami mogliby się spodziewać.  

4. "Serce w chmurach" reż. Vanessa Caswill - w samolocie do Londynu dwójka obcych sobie młodych ludzi, staje się sobie bardzo bliska. Przypadkowe spóźnienie na lot, zamiana miejsc i zepsuty pas, stają się początkiem ich głębszej relacji. Co jednak w momencie, kiedy numer telefonu chłopaka z marzeń znika w rozładowanym telefonie? Czy przeznaczenie pozwoli ponownie spotkać się zakochanym? Bardzo fajna komedia romantyczna o sile miłości od pierwszego wejrzenia.  

5. "Zamknięcie" reż. Nour Wazzi - thriller, który dość leniwie się toczy. Po wypadku, w którym kobieta ulega trwałemu kalectwu, ambitna pielęgniarka postanawia zrobić wszystko, aby porozumieć się z pacjentką i dowiedzieć się, co było jego przyczyną. Prawda jednak jest nieco bardziej złożona, a w prawdę o wypadku zamieszana jest jej synowa, a jednocześnie córka adopcyjna.

6. "Och, Belinda" reż. Deniz Yorulmazer - turecka komedia, która tak naprawdę okazała się być dość gorzką historią o tym, co w życiu ważne. Znana aktorka i celebrytka bierze udział w reklamie szamponu, grając kurę domową. Nieoczekiwanie przenosi się do świata swej bohaterki z reklamy. Jak odnajdzie się w nowym życiu, z codziennymi obowiązkami, opieką nad dziećmi, mało ambitną pracą, ale też tajemnicami, które skrywa jej postać? 

7. "Zdrada to nie problem" reż. Diego Freitas - hiszpańska odpowiedź na "365 dni". Podobna fabuła, nawet aktorzy podobni, z tym, że w powyższej wersji główna bohaterka sama postanawia zmienić swoje życie, po odejściu od zdradzającego ją i nie spełniającego jej oczekiwań, narzeczonego. 

8. "Cudowne tygodnie" reż. Appie Boudellah, Aram Van de Rest -na początku myślałam, że to komedia o trudach rodzicielstwa, ale film ostatecznie okazał się dość gorzką obyczajówką, w której bycie perfekcyjną matką przysłania radość z posiadania dziecka. Smutne.

9. "Nie jesteś zaproszona na moją bat micwę" Sammi Cohen - komedia rodzinna z Adamem Sandlerem w roli głównej, ale również i jego żoną oraz dwiema córkami. Stacy i Lydia, przyjaciółki od urodzenia, szykują się na swoją bat micwę. Szkolny casanova poróżnia jednak dziewczyny, których konflikt z jednego niedomówienia eskaluje w olbrzymi konflikt, którego nie da się już polubownie rozwiązać.

[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb]

10. "Noc oczyszczenia: Żegnaj Ameryko" reż. Everardo Gout - trzecia część horroru związanego z makabryczną tradycją Nocy Oczyszczenia organizowaną raz w roku w Stanach Zjednoczonych. Tym razem w roli głównej są meksykańscy imigranci, próbujący uratować swoich pracodawców, zwolenników czystki od zbuntowanych obywateli, którzy postanowili przenieść Noc Oczyszczenia również na inne dni.

11. "Obcy: Przymierze" reż. Ridley Scott - imponująca i trzymająca w napięciu, produkcja, opierająca się na kultowej historii Obcego. Załoga statku Przymierze, zawierającego grupę przyszłych osadników nowej planety, na skutek nieoczekiwanej awarii, postanawia zadomowić się na innej, niesprawdzonej, ale wyglądającej na przyjazną. Niestety lądowanie w nowym miejscu okaże się tragiczne w skutkach, bowiem planeta ta zamieszkała jest przez Obcych, wnikających w ciała ludzi, jak wirus. 

12. "Old" reż. M. Night Shyamalan - pokręcony thriller, który przynosi ostatecznie widzowi refleksję na temat upływającego czasu, starości i tego, co w życiu jest najważniejsze. Czteroosobowa rodzina wyrusza na wakacje marzeń, które mają być ostatnią chwilą beztroski przed rozwodem rodziców i zmagań z chorobą matki. W kurorcie rodzina wraz z kilkoma innymi turystami dostają propozycję udania się na rajską plażę. Nie wiedzą, że oto rozpoczyna się ich największy koszmar. Plaża bowiem jest tajemniczym miejscem z anomalią, gdzie żywe komórki starzeją się w błyskawicznym tempie. Tym oto sposobem rodzinie został jeden dzień na przeżycie całego życia.

13. "Piękna i Rzeźnik" reż. Christopher Landon - młodzieżowy horror, w którym zahukana nastolatka i seryjny morderca zamieniają się ciałami. Mają tylko 24 h na odwrócenie klątwy, tylko o ile dziewczyna chce odzyskać swojej życie, to Rzeźnik już niekoniecznie, widząc nowe możliwości w posiadaniu ciała nastolatki.

Muzycznie:

Listopad brzmiał mi latami 2000. Nie mogę uwierzyć, że minęło ponad dwadzieścia lat, odkąd non stop na moich słuchawkach brzmiał Limp Bizkit, Silverchair, Linkin Park, Guano Apes... Po prostu nie wierzę...

Limp Bizkit "Rollin'"


Silverchair "Miss you love"


A jak Wam minął listopad?

Sardegna

Leave a Reply