"Gorzka czekolada" antologia


posted by Sardegna on , , , , , ,

No comments Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 301
Moja ocena : 5/6

"Gorzka czekolada" to zbiór opowiadań napisany przez najbardziej znanych polskich autorów, skierowany dla dzieci i młodzieży szkolnej, wydany pod patronatem Fundacji XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Antologia nawiązuje do akcji społecznej "Wychowanie przez czytanie", w ramach której prezentuje się dzieciakom opowiadania o poszczególnych wartościach i rozmawia przy tej okazji o ważnych sprawach. 

W mojej szkole korzysta się z tej książki nie tylko w czasie realizacji projektu "Wychowanie przez czytanie", czy godziny wychowawczej, kiedy to omawia się daną wartość i porusza się konkretny temat. Czyta się ją także zupełnie bez okazji, podczas codziennego głośnego czytania, głównie na lekcjach języka polskiego.

Jako że książka non stop przewijała się w szkole przed moimi oczami, co rusz któraś z naszych polonistek niosła ją pod pachą, postanowiłam też się z nią zapoznać, i to nie w sposób wybiórczy, tylko całościowy. Będąc już po lekturze mogę faktycznie potwierdzić, iż zbiór ten ma wielką wartość edukacyjną, i w fajny sposób może posłużyć, jako środek dydaktyczny na lekcjach, i to nie tylko języka polskiego. Ważne jest też to, iż oprócz tego, że jest to mądra i wartościowa książka, jest to po prostu fajna lektura, którą można podsunąć swoim własnym dzieciakom, albo poczytać im wieczorem przed snem, realizując przy okazji założenia Fundacji CPCD.

"Gorzka czekolada" zawiera 15 opowiadań, napisanych przez takich pisarzy jak: Paweł Beręsewicz, Andrzej Maleszka, Katarzyna Ryrych, Katarzyna Terechowicz, Barbara Kosmowska i Wojciech Cesarz. Historie te, choć opisują konkretną wartość w życiu młodego człowieka (przyjaźń, uczciwość, odwagę, szacunek, życzliwość, odpowiedzialność, samodyscyplinę, pokojowość, sprawiedliwość, wolność, przyzwoitość, optymizm, solidarność, piękno, mądrość) mogą być traktowane, jak najbardziej uniwersalnie i być czytane bez podtekstu, ot tak, dla zupełnej przyjemności. 

Pomijając aspekt edukacyjny i patrząc na te historie tylko przez pryzmat miłej lektury, mam swoich faworytów. Na pewno na wyróżnienie zasługuje opowiadanie Pawła Beręsewicza "System" mówiące o życzliwości. Na drugim miejscu umieściłabym "Fan - fatalne zauroczenie" Barbary Kosmowskiej o pięknie oraz "Szacun i gorzka czekolada" tej samej Autorki, traktujące o szacunku. Tak naprawdę jednak naprawdę, wszystkie opowiadania są na dość równym poziomie, a przez to, że są raczej krótkie,  można dawkować je dzieciakom w domu, lub uczniom w szkole na przykład raz w tygodniu. 

Historie zaprezentowane w tym zbiorze są mocno osadzone w rzeczywistości. Poruszone w nich problemy i opisane sytuacje są bardzo realne i bliskie młodym czytelnikom. Wydaje mi się, że młodzież czuje tą "prawdziwość" i jest to dla nich ważne, aby móc się odnaleźć w tych opowieściach i utożsamiać z bohaterami. Również opisywane wartości nie są odrealnione i odległe, czy stworzone na potrzeby tej książki. Są to po prostu prawdziwe sytuacje, które mogą przydarzyć się każdemu nastolatkowi w prawdziwym życiu. Nie zauważyłam też, aby prezentowane wartości były przedstawione w jakiś wyidealizowany czy wyolbrzymiony.

Cóż mogę jeszcze powiedzieć na temat "Gorzkiej czekolady"? Właśnie wyszedł tom drugi w pięknej czarnej okładce. Smakowicie wygląda i zapewne równie atrakcyjny jest wewnątrz. Serię polecam w pierwszej kolejności dzieciakom, rodzicom, nauczycielom i bibliotekarzom, jest bowiem doskonałym materiałem, nad którym można wspólnie pracować. Zachęcam też do lektury osoby, które lubią młodzieżowe historie, ale nie czują potrzeby czytania całej 300 stronicowej książki. Mogą sobie sięgać wtedy po wybrane opowiadania, i po prostu znaleźć w nich to, czego aktualnie potrzebują.

Sardegna

Leave a Reply