"31.10. Wioska przeklętych" antologia


posted by Sardegna on , , , , , ,

6 comments


Wydawnictwo: WRCW
Liczba stron: 414
Moja ocena : 4/6
e-book 

"31.10. Wioskę przeklętych" udało mi się przeczytać "na czas", czyli dokładnie w okresie Halloween. Jeżeli ktoś nie zdążył wtedy zapoznać się z powyższymi opowiadaniami, nic straconego. Odpowiedni klimat grozy i niepokoju zawarty w antologii, świetnie współgra z ciemnymi i ponurymi listopadowymi wieczorami.

Opowiadania, mimo że łączy je wspólny mianownik, czyli miejsce akcji, którą jest przeklęta wioska - Strzyżewo, położona gdzie na południu Polski, są bardzo różnorodne. Niektóre historie dzieję się współcześnie, inne miały miejsce w przeszłości, jeszcze inne są wspomnieniami bohaterów czy majakami z granicy snu i jawy. Mimo wielkiej różnorodności i jakości opowiadań, autorom udało się zaprezentować spójny obraz Strzyżewa. Dla mnie jako czytelnika, jest to bardzo istotne, bowiem przechodząc z jednego opowiadania do drugiego, miałam ciągłe przeświadczenie, że wszystkie historie dzieją się w jednym miejscu. Strasznym miejscu...

Oczywiście, jak to w antologii bywa, nie wszystkie opowiadania są na jednakowym poziomie. O poszczególnych historiach i moich wrażeniach postaram się napisać za moment, a teraz na początek, przedstawię spis opowiadań według kolejności, w której są umieszczone w zbiorze:

Z nieba zstąpienie – Kinga Ochendowska
Wurdałak – Grzegorz Gajek
Zbłąkana dusza – Andrzej Paczkowski
Wioska przeklętych – Michał Stonawski
Obok – Marcin Podlewski
Wywiad z Wiedźmą – Chepcher Jones
Wielkie powroty mistrza Gottentota – Paweł Mateja
Skrzypce... – Anna Rybkowska
Rachunek nie do spłacenia – Tomasz Krzywik
O jedną noc za dużo – Piter Murphy
Pielgrzymka – Ewa Bauer
Transparentni – Arkadiusz Siedlecki
Korepetytorka – Karolina Wilczyńska
Noc – Anna Klejzerowicz
A co, jeśli zło wygląda jak ja? – Sylwia Skorstad
Kwestia smaku – Daniel Koziarski
Długa noc w Strzyżewie – Tymoteusz Raffinetti
Łaknienie – Kornelia Romanowska
Krypta – Thomas Percy i Marcin Janiszewski
Witaj w domu – Kamil Czepiel
Sekret leśnej sadzawki– Marek Ścieszek
Utylizacja – Marek Grzywacz
Przyjaciel z dzieciństwa – Szymon Adamus
Rzeźnik – Antonina Kostrzewa
Noc Trzynastego – Marek Rosowski
Koty ze Strzyżewa – Krzysztof Maciejewski
Voodoo – Magdalena Witkiewicz

Większość autorów była mi doskonale znana z poprzednich e-booków i antologii, które czytałam w ciągu ostatniego roku. Pojawiły się też nowe nazwiska, na które zerkałam z ciekawością, zastanawiając się, co też ci autorzy zaproponują.

Zacznę może od najlepszego według mnie opowiadania w całym zbiorze, od historii, która zrobiła na mnie największe wrażenie. Często powtarzam, że dla mnie najstraszniejsze i najbardziej przerażające historie, to te najbardziej realne i rzeczywiste. Opowiadanie "A co, jeśli zło wygląda jak ja?" Sylwii Skorstad jest właśnie takie. Prawdziwe i na wskroś rzeczywiste. Świetny pomysł autorki na fabułę, opartej na autentycznych wydarzeniach, spowodował, że po lekturze tego opowiadania miałam ciarki na całym ciele i przeczytałam historię jeszcze raz, i jeszcze...
Nie wiem, czy to debiut autorki (szczerze powiem, nie kojarzę nazwiska), jeżeli tak, to moje szczere gratulacje i proszę o więcej.

Kolejne opowiadania, które czytało mi się z wielką przyjemnością, z ciekawym pomysłem, bardzo spójne i na swój sposób przerażające to (kolejność według spisu treści):
"Wioska przeklętych" Michała Stonawskiego - przymusowy pobyt młodego małżeństwa w Strzyżewie, który okaże się tragiczny w skutkach
"Pielgrzymka"  Ewy Bauer - mała grupa pielgrzymkowa odłącza się od współtowarzyszy i trafia to przerażającej wioski. Na miejscu okaże się, że wśród uczestników nie wszystko jest takie, na jakie wygląda, a ich skrywane głęboko tajemnice ujrzą światło dzienne.
"Kwestia smaku" Daniela Koziarskiego - strzyżewski masterchef w akcji :)
"Voodoo" Magdaleny Witkiewicz - historia zdradzonej dziewczyny, która trafia do Strzyżewa aby zapomnieć o przeszłości, a wkracza w niebezpieczny świat voodoo. Doskonałe zakończenie antologii.

Jeżeli miałabym wyróżnić jeszcze jakieś historie, które zapadły mi w pamięć, byłyby to (kolejność według spisu treści):
"Z nieba zstąpienie"  Kingi Ochendowskiej - opowiadanie będące wprowadzeniem do historii Strzyżewa
"Obok"  Marcina Podlewskiego - ukazujące codzienność zbłąkanych dusz, uwięzionych w przeklętej wiosce
"Korepetytorka" Karoliny Wilczyńskiej - kobieca zemsta na miarę Strzyżewa
"Rzeźnik" Antoniny Kostrzewa - horror, trochę zbyt dosłowny, jak dla mnie, groza nie w moim stylu, ale opowiadanie zapada w pamięć.

Jako że antologię można pobrać za darmo z platformy Virtualo, każdy może sam się przekonać, jak prezentuje się powyższa antologia oraz jak poradzili sobie w temacie grozy, nasi rodzimi autorzy. W mojej ogólnej ocenie e-book dostaje czwórkę, a moja szczególna uwaga zostaje zwrócona na twórczość Pani Sylwii Skorstad.

Mam pytanie do osób, które "Wioskę przeklętych" czytali, jakie opowiadanie jest Waszym faworytem?
Zgadzacie się z moją listą najlepiej prezentujących się opowiadań? Chętnie podyskutuję.

Sardegna

6 komentarzy:

 1. Zdecydowanie dobra pozycja dla ludzi, którzy poszukują w książkach dawki grozy. Bardzo udany zbiór opowiadań, a specyficzny czas pod koniec października z pewnością sprzyjał do przeczytania właśnie takiej pozycji. Mnie również się podobała. "Rzeźnik" rzeczywiście się wyróżnia i przypadł mi do gustu, może dlatego że byłem (i nadal jestem, ale w mniejszym stopniu) wielkim fanem tzw. 'slasher movies' :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Straszną mam ochotę na te opowiadania! I wcale mnie nie martwi ten nierówny, jak to bywa w antologii, poziom, wręcz przeciwnie! Takie urozmaicenie bywa intrygujące:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Moim faworytem jest "Wioska przeklętych". Miałam niesamowite ciarki, a opowiadanie szczególnie zapadło mi w pamięć. Moja recenzja jest u mnie, jakbyś chciała się z nią zaznajomić. Warto również zaznaczyć, że sama inicjatywa, żeby wyjść do ludzi jest godna podziwu, dlatego powiem od siebie, że projekt "31.10" będę wspierać na każdym kroku. Robią naprawdę dobrą robotę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za wyróżnienie i pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tematcznie to coś w sam raz dla mnie - uwielbiam opowiadania grozy. Niestety nie przepadam z ebookami :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja chyba żyję w jakiejś głuszy, bo kojarzę tylko trzy nazwiska, co nie znaczy, że nie jestem zainteresowana. Opowiadanie to jedna z moich ulubionych form wyrazu, a tematyka tylko zachęca. Biorę!!!:):)

  OdpowiedzUsuń