Serie wydawnicze Sardegny. Kobieca Literatura w Spódnicy


posted by Sardegna on

38 comments

Dzisiaj chciałam Wam zaprezentować trzecią część cyklu, dotyczącego serii wydawniczych, znajdujących się w mojej biblioteczce. Posty o podobnej tematyce, w których opisałam moje poprzednie serie znajduj się TU i TU.

Seria, którą prezentuję dzisiaj to kobieca Literatura w Spódnicy. Seria wydana przez Wydawnictwo Axel Springer Polska miała swoja premierę bodajże w 2002 roku. Wtedy też w kioskach Ruchu zaczęły pojawiać się poszczególne tomy. Cena za książki wynosiła 9,9 zł. Niby nie jest to wielka kwota, ale pamiętam, że w cenie okładkowej kupiłam sobie owego czasu, tylko kilka egzemplarzy. Resztę skompletowałam po kilku latach, kupując brakujące tomy na wyprzedażach, albo na targach staroci.


W chwili obecnej seria Literatura w Spódnicy zajmuje konkretne miejsce w mojej biblioteczce i mogę się pochwalić, że przeczytałam ją prawie całą (wyjątkiem jest "Rosyjski kochanek" Nurowskiej oraz "Teren prywatny" Kosmowskiej)
Oczywiście seria trzyma dość nierówny poziom. Znajdują się w niej mniej lub bardziej znane, kobiece powieści polskich i zagranicznych autorów.

Z naszych rodzimych nazwisk znajdziemy książki autorstwa Janusza Leona Wiśniewskiego, Joanny Chmielewskiej, Marii Nurowskiej i Barbary Kosmowskiej. Reszta to autorzy zagraniczni m.in. Helen Fielding, Candace Bushnell, Fannie Flagg, Sophie Kinsella, Tony Parsons czy Nick Hornby.


Oczywiście niektóre powieści bardzo przypadły mi do gustu i zapadły w pamięć. Treść kilku kolejnych, po przeczytaniu zupełnie wypadła z głowy. Całość oceniam jednak bardzo dobrze i cieszę się, że miałam okazję przeczytać takie powieści jak: "Świat marzeń zakupoholiczki" czy "Niania w Nowym Jorku" zanim stały się popularne za sprawą ekranizacji. Poza tym, miałam okazję sięgnąć po książki, których w innych okolicznościach pewnie bym nie przeczytała ("Książka poniekąd kucharska" Chmielewskiej czy "Wierność w stereo" Hornby'ego)

Pełna lista tytułów, wchodzących w skład serii Literatura w Spódnicy, prezentuje się następująco:

Dziennik Bridget Jones -Fielding Helen - tom 1
Seks w wielkim mieście - Bushnell Candace - tom 2  
Książka poniekąd kucharska - Chmielewska Joanna - tom 3 
W pogoni za rozumem - Fielding Helen - tom 4  
Smażone zielone pomidory - Flagg Fannie - tom 5  
Niania w Nowym Jorku - McLaughlin Emma, Kraus Nicola - tom 6  
Rosyjski kochanek - Nurowska Maria - tom 7  
Mężczyzna i chłopiec - Parsons Tony - tom 8  
Trzydziestka na karku - Jewell Lisa - tom 9
Prosto z mostu - Green Jane - tom 10   
S@motność w Sieci - Wiśniewski Janusz Leon - tom 11  
Wierność w stereo - Hornby Nick - tom 12  
Chodźmy razem - Lloyd Josie, Rees Emlyn - tom 13
Impreza u Ralpha - Jewell Lisa - tom 14 
Mężczyzna i żona - Parsons Tony - tom 15  
Imię i nazwisko zastrzeżone - Sigaloff Jane - tom 16  
Nie całkiem do pary - Markham Wendy - tom 17  
Polowanie na męża czyli Teoria szczelnej przykrywki - Curnyn Lynda - tom 18  
W pogoni za Alice - Naylor Clare - tom 19  
Świat marzeń zakupoholiczki - Kinsella Sophie - tom 20
Masz nową wi@domość - Harte Kelly - tom 21  
Randki w ciemno - Senate Melissa - tom 22  
Koktajl mleczny - Mlynowski Sarah - tom 23   
Życie po (życiu z facetem) - Curnyn Lynda - tom 24
Dziewczyna w Mieście Aniołów - Yardley Cathy - tom 25  
Cienka różowa kreska - Baratz-Logsted Lauren - tom 26
Na rozstaju dróg - Caldwell Laura - tom 27  
Teren prywatny - Kosmowska Barbara - tom 28

Pogrubione zostały te tytuły, które najbardziej przypadły mi go gustu. A jak to wygląda u Was? Znacie serię Literatura w Spódnicy? A może tak jak ja, macie ją w swojej biblioteczce? Które z powieści są Wam bliżej znane, a których jesteście ciekawi?
Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Sardegna

38 komentarzy:

  1. Oczywiście, że znam tą serię. :) Za mną jest "W pogoni za rozumem", którą w przeciwieństwie do Ciebie, nie za bardzo przypadła mi do gustu, "Nie całkiem do pary" i tak samo jak z poprzednią książką, oraz "Nie całkiem do pary", która mnie wprost zachwyciła. :). Już teraz mogę bez bicia się przyznać, że wszystkich książek z tej serii nie przeczytam. A zresztą zobaczę w tzw. praniu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Seria o Brigit owego czasu bardzo mi się podobała. teraz sprawiłabym ją sobie w nowszym wydaniu. "Nie całkiem do pary" jakoś nie utkwiło mi specjalnie w pamięci...

      Usuń
  2. Serii nie znam i raczej nie chcę poznać :P Jakby nie moje klimaty ^^

    OdpowiedzUsuń
  3. Zbiór godny pozazdroszczenia. Mi jakoś ta seria nie przypadła do gustu. Może dlatego,że zaczęłam od słabej powieści.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możliwe. Po takim nieudanym początku nie chce się kompletować całości

      Usuń
  4. Ale kolorowo, tęczowo :-D Serię znam z widzenia, sam kupiłem tylko "Wierność z stereo" Nicka Hornby. Ze spisu wnioskuje, że kilka innych ciekawych tytułów się tam jeszcze znalazło.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Wierność..." widziana oczyma faceta ;) fajnie się czytało, choć nie jest to jeden z moich faworytów. Może i coś ciekawego jeszcze byś dla siebie znalazł :)

      Usuń
  5. Znam tą serię, a jakże, a nawet mam na półce kilka tytułów. Masz rację, że jest bardzo nierówna, zdarzyło mi się przeczytać z niej coś, co było naprawdę genialne (Książka poniekąd kucharska), ale też kilka rzeczy było mocno takich sobie (Koktajl mleczny). I są też książki, po które na pewno nie sięgnę, na przykład Wiśniewskiego. Ale generalnie lubię takie serie, bo czasem, kiedy mam ochotę na takiego typowego chicklita, nie muszę się zastanawiać nad wyborem, tylko sięgam po coś z charakterystyczną okładką.

    A swoją drogą te okładki w pastelowych kolorkach ładnie prezentują się na półce.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się. Mnie też niektóre zupełnie nie przypadły mi do gustu np. Książka poniekąd kucharska zupełnie się nie podobała (ale mnie w ogóle Chmielewska nie pociąga), podobnie, jak klasyczne "Smażone...", a podobało za to typowe czytadło "Trzydziestka na karku" czy "Świat marzeń zakupoholiczki". Dobrze, że jest wybór :)

      Usuń
  6. Oczywiście, że znam tę serię. Sama na swych półkach mam całkiem ładny zbiór książek, wchodzących w jej skład. Również bardzo lubię "Smażone zielone pomidory". Do tego stopnia, że swego czasu zakupiłam sobie nawet film na dvd, żeby móc nawet w ten sposób wracać do historii :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ja Ci powiem, że mnie "Smażone..." specjalnie nie przypadły do gustu. Przeczytałam, ale mnie nie zachwyciły

      Usuń
  7. No cóż, raczej w tej serii nie ma dla mnie nic interesującego :).
    Tomocerus

    OdpowiedzUsuń
  8. Imponujące zbiory! ;) Kilka książek z serii znam i sama chciałabym mieć całą serię, bo dotychczas - wypożyczałam poszczególne tomy z biblioteki, a są one naprawdę elegancko wydane :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie są to może jakieś piękne wydania, ale okładki zachowane w podobnym tonie fajnie prezentują się na półce. Szkoda tylko, że w niektórych książkach czcionka jest strasznie mała...

      Usuń
  9. Nie znam tej serii jako takiej , ale niektóre tytuły kojarzę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Seria do dziś przewija się na wyprzedażach i na Allegro w groszowych cenach :)

      Usuń
  10. Serię znam z widzenia, ale bardziej z kiosków i biblioteki, osobiście żadnego egzemplarza nie posiadam. (Mam za to parę z serii 'Literatura na obcasach")
    Kilka tytułów czytałam w innych wydaniach - np. obie części Bridget Jones, a "Teren prywatny" Kosmowskiej mam gdzieś u rodziców, bardzo mi się podobał, w ogóle lubię Kosmowską.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tez mam kilka z Literatury na obcasach, ale seria nie jest kompletna (choć może i tak ją kiedyś pokażę). Właśnie sporo tytułów z tej serii mam w innych wydaniach, przez to jej już nie kompletowałam do końca

      Usuń
  11. Pamiętam tę serię, ale jakoś się nią nie zainteresowałam, ale dziś buszuję po polskich seriach kryminalnych i mam z tego mnóstwo radości. oglądałam też na pinterest stronę wydawnictwa Iskry. Polecam. Doznania nieziemskie :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polskie serie kryminalne mówisz? A o jakich dokładnie? Ostatnio pisałam o serii Polityki lato z Kryminałem, ale inne jakoś mi nie przychodzą do głowy

      Usuń
  12. Kilka z nich przeczytałam, 3 mam na swojej półce. Swego czasu chciałam ją całą skompletować. Teraz się zastanawiam, czy jest sens. W sumie miło się je czyta latem na plaży ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiesz, ja też się jakoś specjalnie nie skupiałam na kompletowaniu. Ot były na wyprzedaży, kupiłam. Seria zebrała się niejako sama, ale rozumiem Twoje wahania. Tyle jest teraz nowości, że trudno byłoby wygospodarować czas na takie czytadła

      Usuń
  13. Świetnie razem ta seria wygląda ;) Ja ją również widziałam swego czasu w kioskach, ale szczerze powiem to sięgnęłabym chyba tylko po "Smażone zielone pomidory", kilka innych tytułów mam za sobą ale żadnej z tych książek nie mam na własnej półce.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiadomo, niektóre tytuły są lepsze, inne gorsze. W sumie, gdybym zostawiła tylko te, które najbardziej mi się podobały, zostałoby kilka sztuk. Ale mam sentyment do całej serii i nie chcę się jej pozbywać :)

      Usuń
  14. Oczywiście, że znam tę serię. Nawet czytałam kilka książek: "Niania w Nowym Jorku", "Mężczyzna i chłopiec", S@motność w Sieci", "Mężczyzna i żona", "Imię i nazwisko zastrzeżone", "Nie całkiem do pary", "Masz nową wi@domość". ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja tez dzięki niej przeczytałam całkiem miłe powieści. No i poznałam Brigit Jones!

      Usuń
  15. Posiadam 7 tytułów tej serii:
    Zycie po (zyciu z facetem)
    Nie całkiem do pary
    Koktajl mleczny
    masz nową wiadomość
    Znowu randka
    Dziewczyna w miescie aniołów
    Impreza u Ralpha
    Osobiście przypadły mi do gustu te ksiązki,jak dla mnie super:)pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Cię drogi Anonimie. Podpisz sie proszę, bo sporo tu komentarzy bez podpisu. Zawsze to ułatwi nam rozmowę, pozdrawiam!

      Usuń
  16. Imponująca kolekcja. Nie wiedziałam o takiej serii, choć przemknęło przez moje ręce takie wydanie "Smażonych zielonych pomidorów". :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Seria ma już z jakieś 10 lat i krąży po przeróżnych wyprzedażach czy naszej wymianie książkowej :) ale jak widać, cieszy się zainteresowaniem :)

      Usuń
  17. Tom 26 ma chyba źle wpisany tytuł. Na mojej spisano "Cienka różowa kreska".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za czujność! Już poprawiłam! Nie wiem skąd mi się wzięło to "Szaleństwo różowej kreski" :D Dziękuję za ten komentarz i mam nadzieję, że zagościsz u mnie na dłużej, pozdrawiam serdecznie!

      Usuń
    2. Tom 25 też ma zły tytul

      Usuń
    3. A przy okazji bardzo dziękuję za ten wpis. Po latach postanowiłam dokompletowac tomy z serii, których nie brak. To chyba jedyne miejsce w sieci, gdzie można zobaczyć całość. Dziękuję. 👏

      Usuń
    4. Już wiem, skąd te błędy w tytułach w porównaniu z okładkami. Kiedy pisałam ten post wzięłam spis serii z Biblionetki, a tam do dziś widnieje to inne tłumaczenie poszczególnych tytułów. Ale poprawię, bo faktycznie to rzuca się w oczy :D

      Usuń
    5. To ja dziękuję za tak miłe odwiedziny :) Cieszę się, ze mogłam pomóc!

      Usuń