"Elf i pierwsza gwiazdka" Marcin Pałasz


posted by Sardegna on , , , , ,

6 comments


Wydawnictwo: Skrzat
Liczba stron: 204
Moja ocena : 6/6

Elfi, Elfie...co ty ze mną robisz... Rzucam wszystko i w sobotę, zamiast spać do 8.00, bo dzień wolny, budzę się wcześniej i czytam, czytam i czytam...
To tyle tytułem wstępu.

Jeżeli zastanawiacie się, czy może coś jeszcze zaskoczyć czytelnika, kiedy sięga po piąty tom przygód psa Elfa i jego ludzi, oficjalnie mówię - tak, może! Jeżeli myślicie, że wszystko, co tylko mogło się przytrafić Elfowi, Dużemu i Młodemu  już się zdarzyło, jesteście w błędzie. Nowa historia, utrzymana w świątecznym klimacie, nie ustępuje ani na krok poprzednim. Powiedziałabym nawet, że tempem wydarzeń przewyższa je nieco. Wiadomo bowiem nie od dziś, że święta to gorący okres, ale dla Elfa i jego przyjaciół to "gorąco" będzie miało nieco inny wydźwięk.

Dla czytelników, którzy nie czytali tomów poprzednich, przypominam, że na rynku ukazały się cztery części przygód psiaka. Miałam przyjemność czytać je wszystkie ( "Sposób na Elfa", "Elfie, gdzie jesteś?", "Elf Wszechmogący", "Elf i dom strachów" ), i powiem szczerze, że gdyby ktoś kazał mi wybrać najlepszą, miałabym z tym niezły problem. Wszystkie są bowiem niesamowicie pozytywne, zabawne i mądre.

Jeżeli ktoś nie miał okazji czytać owych tomów, a ma ochotę na ten najnowszy, nie musi się stresować. Spokojnie można przeczytać "Elfa i pierwszą gwiazdkę" niezależnie od pozostałych części. Zabawa w trakcie czytania i tak będzie gwarantowana, bowiem Elf, Duży i Młody, bez względu na to, w jakich okolicznościach przyjdzie im żyć i w jakim towarzystwie przebywać, zawsze pozostają sobą. Do tego jakimś niespotykanym trafem i zbiegiem okoliczności przeżywają przedziwne przygody lub znienacka wpadają w tarapaty. Na szczęście wyjątkowo zgrabnie, a Elfowi z prawdziwym wdziękiem, udaje im się z nich wyplątać

Tym razem trójka bohaterów wyrusza na święta w rodzinne strony Dużego. Pozytywnie nastawieni, gotowi na przeżywanie świąt w przyjemnej, rodzinnej atmosferze, stawiają się na dzień przed wigilią w domu cioci Ewy (tej, która przygarnęła siostrę Elfa - Erkę). Tam już na wstępie czeka ich niespodzianka, bowiem wuj Dużego - Stefan, na co dzień mieszkający za granicą, przybył na święta, z cudownie odnalezioną krewną, młodą i piękną Tarją. Dziewczyna onieśmiela nieco towarzystwo, ale wydaje się być szczerze poświęcona rodzinie i pomocna wujowi, który ostatnimi czasy niedomaga.
Nowa krewna to nie jedyna świąteczna niespodzianka. W domostwie cioci Ewy co chwilę jakaś tajemnicza siła chce popsuć święta. A to śledzie atakują, a to znowu chleb się psuje. Zamiast myszy, chorują psy, ktoś chce położyć pisanki pod choinką, kogoś zatrzymuje śnieżyca, ktoś inny ma znów problem z gruboziarnistą solą. Babcia nie lubi zwierząt, dziewczyna ucieka z domu, a wujek podpala wigilijny stół. Na szczęście, w całym tym szaleństwie jest metoda, którą rozpracuje oczywiście Elf, z niewielką pomocą Dużego i Młodego. 

Czytanie o przygodach Elfa, jak zwykle gwarantuje START wspaniałej zabawy,  a jako że zbliża się okres świąteczny, mogę z czystym sumieniem polecić książki autorstwa pana Marcina Pałasz, jako doskonały prezent pod choinkę. Jak widać, Elf podoba się nie tylko młodszym czytelnikom.

  Sardegna

6 komentarzy:

 1. Jeszcze nie czytałam żadnej książki z tej serii ;/ Ale ,,Elfa i pierwszą gwiazdkę" z chęcią na święta bym przygarnęła, uwielbiam takie opowieści :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie musisz nadrobić zaległości! Seria o Elfie bawi nie tylko najmłodszych. A i akcent świąteczny jest bardzo fajny, pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Cóż może być ciekawszego dla dzieci niż tematyka Świąteczna? A na dodatek w połączeniu z historią psa? PS Świetny pomysł na zabawę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama wiesz, jaki Elf jest. nie można mu się oprzeć! Mam nadzieję, że przyłączyłaś się do zabawy?

   Usuń
 3. Ale Bałwan mnie rozwalił! :D Czy to na pewno książeczka dla dzieci?? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie napisałam, a może nie będzie to jasne - BARDZO mi się podobał ELF i pierwsza gwiazdka :)))

   Usuń