"Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa" C.S. Lewis


posted by Sardegna on , , , , , , ,

6 comments


Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 181
Moja ocena : 6/6

"Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa" C.S.Lewisa to kolejna książka na mojej liście, którą planowałam od dłuższego czasu nadrobić, nie przeczytawszy jej w dzieciństwie. Jak większość osób widziałam ekranizację Narnii w reżyserii Andrew Adamsona, nawet kilkakrotnie, nigdy jednak nie miałam okazji czytać tej historii w formie książkowej. Pomyślałam, że skoro i tak chcę przeczytać "Opowieści z Narnii" nie widzę przeszkód, aby nie zapoznać z nią moich dzieci, które jeszcze filmu nie widziały, stąd też będą mogły poznać historię czwórki bohaterów w odpowiedniej kolejności.


Lektura tej powieści okazała się być bardzo przyjemna, jednak na moje dzieci zadziała wręcz hipnotyzująco! To chyba pierwsza książka (może za wyjątkiem "Najfutbolniejszych"), która wzbudziła w nich taki zachwyt! Przygody czwórki bohaterów rozgrywające się w bajkowej krainie, odkrytej za drzwiami starej szafy, to poza "Harry Potterem i kamieniem filozoficznym" pierwsza książka z gatunku "prawdziwej" dziecięcej fantastyki, którą im przeczytałam. Zastanawiam się więc, czy nie kroi mi się dwójka miłośników tegoż gatunku.

W każdym razie, nie dziwi mnie zachwyt moich dzieci tą powieścią, bo Narnia jest bardzo dynamiczną historią, o wyjątkowo oryginalnej fabule, a dla małych czytelników, którzy, tak jak moi, nie oglądali filmu, opowieść ta jest bardzo świeża i niesamowicie pociągająca.

Fabuła pierwszego tomu "Opowieści z Narnii" jest pewnie wszystkim znana, ale w skrócie przypomnę, że książka opisuje przygody czwórki rodzeństwa: Piotra, Zuzanny, Edmunda i Łucji, którzy w czasie II Wojny Światowej zostają wysłani przez swoich rodziców na wieś, do domu nieco ekscentrycznego profesora, w którym to mają spędzić trochę czasu. Dzieci kręcąc się po wielkim domostwie odkrywają starą szafę, przez którą można przejść do fantastycznej krainy Narnii. Okazuje się że w miejscem tym rządzi zła, Biała Czarownica, nie obchodzi się Świąt Bożego Narodzenia, a cały kraj pokrywa wieczna zima. Czarownica ma swoich wiernych popleczników, którzy terroryzują Narnię, a mieszkańcy nie mają siły się im sprzeciwić, bo w razie buntu zamieniani są w kamienne posągi. 

Według przepowiedni Narnia uwolni się od wpływu złej władczyni, kiedy na terenie królestwa zasiądzie czterech osobników należących do rodzaju ludzkiego, będących potomkami Adama i Ewy. Kiedy więc do krainy tej trafia rodzeństwo, Biała Czarownica postanawia zrobić wszystko, aby ich zlikwidować. Na szczęście dla dzieci, Narnia ma też mieszkańców, którzy skłonni są do wielu poświęceń, aby im pomóc.  

Czwórka rodzeństwa różni się charakterem i charyzmą, ale wspólnie dają radę pokonać wroga. Oczywiście nie obędzie się bez nagłych zwrotów akcji, niesubordynacji jednego z braci, strasznych potworów będących na usługach wiedźmy oraz dobrego ducha Narnii, Aslana, wspaniałego lwa, którego rola w całej tej historii będzie nieoceniona. 

Książka "Opowieści z Narnii" jest o wiele bardziej ekscytująca od filmu. Mówię Wam to ja, ale potwierdzają to też moje dzieci, które ostatecznie ekranizację obejrzały, ale nie wzbudziła ona w nich aż tak wielkich emocji. Z tego, co się zorientowałam, historia ta jest lekturą w piątej klasie. I dobrze, bo z taką książką jest jeszcze szansa na to, że dzieci polubią czytanie.

Sardegna

6 komentarzy:

 1. Ja też jeszcze nie przeczytałem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, to koniecznie musisz nadrobić zaległości! Książka jest o wiele bardziej emocjonująca, od filmu!

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. I to bardzo! Moje dzieci oszalały na jej punkcie

   Usuń
 3. Cudowna książka! Reszta serii już nie jest taka wspaniała, ale początek to jak rąbnięcie pięścią w stół - każdy odwraca głowę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie słyszałam opinie, że resztę serii to można sobie podarować i to były głosy ze strony dzieci, które całość przeczytały, wiec faktycznie coś jest na rzeczy

   Usuń