"To jest futbol! Krótka historia piłki nożnej" Michał Gąsiorowski


posted by Sardegna on , , , , ,

2 commentsWydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 240
Moja ocena : 5/6

Uwielbiam Naszą Księgarnię za to, jakie wspaniałe książki dla dzieci i młodzieży ma w swej ofercie. Wybór jest ogromny. Od powieści poruszających różne ważne tematy i problemy współczesnej młodzieży ("I ty przeciwko mnie" ,"Hate list", "Notatki samobójcy") po książki dla nieco młodszych dzieci ("Dzieci z wyspy Saltkråkan" , "Elementarz"), popularne serie ("Hej Jędrek! Kłopoty z dziewczynami?" ) czy zabawne, przygodowe, ale i pouczające historie ("Zagadka królowej myszy").

Ostatnio wydawnictwo skierowało się także w stronę małych miłośników piłki nożnej i zaproponowało świetną książkę "To jest futbol! Krótka historia piłki nożnej" Michała Gąsiorowskiego. Propozycja ta naprawdę zasługuje na uwagę, jest pięknie wydana, w twardej oprawie i dość dużego formatu. Już na pierwszy rzut oka podoba się dzieciakom. Książka miała premierę dokładnie rok temu, w czasie Mundialu 2018, który odbywał się w Rosji, ale sprawdza się doskonale także w innych porach roku i dowolnym czasie, bowiem może być takim swoistym poradnikiem/podręcznikiem dla małych fanów piłki nożnej. 

Choć na pierwszy rzut oka tego nie widać, książka spełnia też funkcję notesu, w którym dziecko mogło zapisywać sobie poszczególne wyniki mundialowych meczy, jednak mój Syn nie potraktował książki w taki sposób. Wyniki typował i zapisywał sobie w innym miejscu, natomiast książkę traktował, bardziej jako lekturę do wieczornego, samodzielnego czytania. 

Każdy poszczególny rozdział powyższej książki to fragment historii futbolu. Całość podzielona jest na 4 części, z czego pierwszy rozdział opowie nam skąd w ogóle wzięła się gra w piłkę nożną, kto to wszystko zainicjował, a także o tym, jak powstała Federacja Piłkarska, czyli FIFA. Kolejno, będziemy mogli poczytać o turniejach piłkarskich począwszy od roku 1930, które miały miejsce w Urugwaju, aż po aktualne wydarzenia, a dokładnie zeszłoroczne Mistrzostwa Świata. Rozdziały nie są długie, a każdy z nich opisuje konkretny Mundial odbywający się co 4 lata, mamy więc przegląd historii Mistrzostw Świata, począwszy od Urugwaju, kolejno we Włoszech w 1934, Francji w 1938, Brazylii w 1950, Szwajcarii w 1954, Szwecji w 1958, Chile w 1962, Anglii w 1966, Meksyku w 1970, RFN w 1974, Argentynie w 1978, Hiszpanii w 1982, Meksyku w 1986, Włoszech w 1990, Stanach Zjednoczonych w 1994, Francji, Japonii i Korei Południowej w 2002, Niemczech w 2006, RPA w 2010, Brazylii w 2014 oraz Rosji w 2018.

Oczywiście w tych turniejach największą uwagę poświęcono Polsce i naszej reprezentacji, biorącej udział w zawodach. Będziemy mogli poczytać z dzieciakami o pierwszym golu biało-czerwonych na Mistrzostwach we Francji, pierwszym składzie reprezentacji, o słynnym Wembley, o królu turnieju, Grzegorzu Lato, czy znakomitym Kazimierzu Deyna.

Część trzecia książki to krótkie zestawienie Mistrzostw na różnych kontynentach (Euro, Puchar Narodów Afryki, Puchar Ameryki), natomiast część czwarta dotyczy kobiecej piłki nożnej. Oprócz tego grafika Agnieszki i Przemysława Surmów, da nam obraz tego, jak wyglądają aktualne i dawne trofea, stroje sportowe, czy piłki mundialowe.

"To jest futbol!" to książka dość sporych rozmiarów, ale to chyba najbardziej podoba się dzieciakom, bo przypomina trochę album, czy wielką księgę piłki nożnej. Idealnie nadaje się na prezent, a dzięki dużym literom świetnie sprawdza się także, jako książka czytana samodzielnie w momencie, kiedy dziecko wdraża się w głośnym czytaniu.


Przeczytaj także:
Sardegna

2 komentarze:

  1. Myślę, że moim kuzynom się może spodobać)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jasne! Jeśli są fanami piłki nożnej, masz to jak w banku!

      Usuń