Spektakl "Wstyd" Teatru Ludowego z Krakowa


posted by Sardegna on

No comments

Festiwal Letni Ogród Teatralny to wspaniała inicjatywa kulturalna, od 24 lat organizowana w samym sercu Katowic. Dzięki zaangażowaniu Teatru Korez, Górnośląskiego Centrum Kultury oraz jego pomysłodawcy, Mirosławowi  Neinertowi, mieszkańcy metropolii, a także sąsiednich miast, mogą przez cały okres wakacyjny korzystać z wyjątkowej oferty spektakli, wystaw, recitali oraz imprez im towarzyszących, skierowanych zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Docelowo, przez 9 wakacyjnych tygodni, teatry z Katowic, Chorzowa, Krakowa, Warszawy, Bierunia, Słupska, Białegostoku, Wałbrzycha, Poznania, Bielska - Białej, a nawet ze Słowacji, na deskach Teatru Korez, a właściwie na Letniej Grządce Teatralnej zlokalizowanej u jego wejścia, prezentują swoje najlepsze spektakle, zapewniając niezapomnianą rozrywkę zarówno najmłodszym, jak i tym nieco starszym widzom.
 
Inicjatywa jest niesamowicie interesująca, tym bardziej, że pozwala dotrzeć teatrowi do szerszego grona publiczności, oferując bilety w okazyjnej cenie.
 
Właśnie w ramach tego festiwalu, miałam okazję zobaczyć spektakl "Wstyd" z Teatru Ludowego z Krakowa, autorstwa Marka Modzelewskiego, wyreżyserowanego przez Małgorzatę Bogajewską.
 
Miał być ślub, dlaczego więc nie wyszło?

Na chwilę przed planowanym od miesięcy ślubem, pan młody zrywa zaręczyny i ucieka sprzed ołtarza. Panna młoda zrozpaczona jego decyzją zamyka się w domu, a skonsternowani goście nie wiedzą sami co robić, podobnie, jak rodzice niedoszłych małżonków.
 
 
Stąd też na zapleczu restauracji weselnej, w której miało odbywać się przyjęcie weselne, spotykają się rodzice Łukasza i Weroniki, żeby omówić dalszy rozwój sytuacji. Ci pierwsi,zawstydzeni zachowaniem syna, nie mają pojęcia, co teraz robić, i co powiedzieć zbierającym się gościom. Nie przychodzi im do też do głowy żaden powód, który sprawiłby, że Łukasz podjął tak radykalny krok. Ci drudzy przeżywają rozterki związane ze wstydem, jaki spotkał ich córkę, załamani, iż nie spełni się jej sen o szczęśliwym małżeństwie i dobrej rodzinie, do której miała wejść.

Kiedy jednak w ferworze rozmów z gośćmi rodzice Łukasza zostają sami, zastanawiając się nad decyzją syna, okazuje się, że jego ucieczka nie do końca nie jest im na rękę, Zwłaszcza jego matka, kobieta o silnej osobowości, przyznaje, że cieszy się z takiego obrotu sytuacji, bo nie taką synową wymarzyła sobie dla swojego jedynaka. Ojciec stara się jakoś racjonalnie wytłumaczyć syna, ale w konfrontacji z żoną puszczają mu nerwy, co sprawia, że próba rozwiązania sytuacji kończy się potężną kłótnią małżeńską Jak to zwykle bywa podczas takiej awantury wychodzą na jaw przemilczane pretensje, różne niesnaski małżeńskie i rodzinne, a także niespełnione oczekiwania, obietnice i wzajemne animozje.

 
Sytuacja zaognia się w momencie dalszych rozmów z niedoszłymi teściami Łukasza. Obie rodziny zaczynają wzajemnie się obwiniać za odwołany ślub swych dzieci, a kulturalna rozmowa i próba zrozumienia, co się właściwie stało, przechodzi w olbrzymią kłótnię, pełną agresji słownej, a nawet fizycznej, łącznie z ujawnieniem najgorszych tajemnic obu rodzin. Atmosfera robi się naprawdę gorąca, hasła padające pod adresem obu stron stają się coraz bardziej wyszukane, uderzając w najczulszy punkt, rzeka pretensji płynie wartkim nurtem, aż w końcu dojdzie do kulminacyjnego momentu spotkania, kiedy to puszczą wszystkie hamulce.
 
 
 
Tytuł spektaklu nie jest przypadkowy, bohaterowie dają bowiem taki popis obłudy, zakłamania, powierzchowności i zgnilizny charakterów, że ciężko się z tym mierzyć. Gorzki obraz naszego społeczeństwa wyłania się z tej sztuki, eksponując jego największe przywary: polskie zakłamanie, przesadne dbanie o pozory, o to, co ludzie powiedzą, obłudę, brak szczerości, brak wzajemnego szacunku i ludzkiej uczciwości wobec drugiego człowieka.
 
Pigułka, jaką daje widzom Teatr Ludowy z Krakowa za pomocą "Wstydu", będzie trudna do przełknięcia, ale czy nie potrzebujemy czasami takiego wstrząsu, aby przypomnieć sobie, co powinno być dla nas w życiu ważne?
 
"Wstyd"
  • Autor: Marek Modzelewski
  • Reżyseria: Małgorzata Bogajewska
  • Scenografia: Joanna Jaśko-Sroka
  • Opracowanie muzyczne: Weronika Kowalska
  • Obsada: Małgorzata Kochan (Małgorzata), Tadeusz Łomnicki (Andrzej), Katarzyna Tlałka (Wanda), Piotr Pilitowski (Tadeusz)
 
Sardegna

Leave a Reply