"Major" Marcin Ciszewski


posted by Sardegna on , , , , ,

5 comments

Wydawnictwo: Ender Sławomir Brudny
audiobook: czas trwania 14 h, 25 minut
Moja ocena : 4/6
lektor:  Ferency Adam

Trylogię www Marcina Ciszewskiego przesłuchałam w zeszłym roku i byłam pod wielkim wrażeniem. Najbardziej przypadła mi do gustu cześć pierwsza, a do kolejnych podeszłam już mniej entuzjastycznie. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to kawał świetnej lektury, będącej połączeniem fantastyki, literatury wojennej i historycznej.
Wszystkie trzy części: www.1939.com.pl, www.1944.waw.pl, www.ru2012.pl  dają zamkniętą, spójną opowieść. "Major" to historia, która dzieje się "pomiędzy" www.1939 a www.1944. Wydarzenia, o których w trylogii wspomniano, jednak nie zagłębiano się zbytnio w ich szczegóły. Można spokojnie pominąć tą część w czasie czytania serii www, jednak zapoznanie się z tym wątkiem, daje pełniejszy obraz całej historii Pierwszego Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego.

Dla przypomnienia, historia zaczyna się w sierpniu 2007 roku, kiedy to PSBR pod dowództwem podpułkownika Jerzego Grobickiego, wyrusza na akcję do Afganistanu. W wyniku spisku, batalion, zamiast na Bliski Wschód, trafia na polskie pole bitwy we wrześniu1939 a Grobicki postanawia połączyć siły swojego wojska z armią polskich żołnierzy.

Zakończenie części pierwszej nie kończy się pomyślnie dla podpułkownika i jego przyjaciół. Zostają oni "uwięzieni" w roku 1939 i zmuszeni zostają do opuszczenia Polski. Udają się za ocean i w stanach Zjednoczonych próbują zbudować dla siebie nową rzeczywistość.
Nie wszyscy żołnierze jednak wybierają emigrację. Porucznik Wojtyński, jeden z bardziej charyzmatycznych dowódców  Pierwszego Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego, postanawia zostać w Warszawie i wszystkimi siłami wspomóc rodaków. Zaczyna współpracę z generałem Roweckim, a co z tym idzie, negocjacje o nowoczesną technologię.
Do tego, w Warszawie rozpoczynają się przygotowania do likwidacji getta warszawskiego, zaplanowanej przez samego Heinricha Himmlera.
Czy Wojtyńskiemu uda się ogarnąć sytuację i uprzedzić Polaków o przyszłych wydarzeniach?

Zaczyna się wyścig z czasem i z samą historią. Kto zapoznał się z www.1944, ten finał zna, jednak nie to jest w historii Wojtyńskiego najważniejsze. 
Emocje udzielają się czytelnikowi, który pragnie happy endu, jak niczego innego. Rzeczywistość wojenna jest jednak brutalna i o szczęśliwe zakończenie, w takim wypadku, bardzo trudno.

Jak dla mnie, "Major" okazał się nieco mniej interesujący, niż pozostałe części serii. Być może związane jest to z faktem, że wzięłam się za jego odsłuchiwanie, kiedy znałam już całość serii www i wydarzeń w roku 1944. Dlatego, ze swej strony, polecam zaznajamianie się z tą powieścią, według chronologii, czyli po www.1939.

Jeśli chodzi o odbiór samych audiobooków, żałuję, że do wszystkich części nie zaproszono jednego lektora. Po odsłuchaniu www.1939, Grobicki mówi dla mnie tylko głosem pana Krzysztofa Banaszyka. Z całym szacunkiem dla pozostałych lektorów, pierwsze wrażenie jest zawsze najlepsze i trudno potem zmienić swoje zdanie.

Fani Ciszewskiego nie będą ani serią www, ani "Majorem" zawiedzeni. Podobnie jak czytelnicy zainteresowani wątkiem pętli czasowych, gdzie fikcyjne wydarzenia dzieją się w prawdziwych realiach historycznych. Mimo że jest to literatura raczej męska, przemówiła do mnie szczególnie i pozwoliła poznać bliżej autora, którego od tamtej pory, wyjątkowo cenię.

Sardegna

5 komentarzy:

 1. Póki co czytałam "Www.1939.com.pl", która może nie zachwyciła mnie zbytnio, ale pewnie w końcu sięgnę po kolejne części.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam i chyba nie słyszałam nawet! Muszę nadrobić!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam Ciszewskiego tylko "Mróz", mam ochotę na inne jego książki

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja autora mam w biblionetkowym schowku. I na pewno po niego sięgnę. ;)

  OdpowiedzUsuń