Książkowe podsumowania Sardegny cz.2 - 5 najważniejszych, książkowych wydarzeń roku


posted by Sardegna on

3 comments

Dzisiaj chciałabym zaprosić Was do drugiej części moich podsumowań rocznych. O podsumowaniu pierwszym, dotyczącym okładek możecie przeczytać TUTAJ. Tym razem skupiłam się na najważniejszych dla mnie wydarzeniach, związanych z książkami oczywiście. Kolejność ułożona jest według chronologii zdarzeń, a cztery z pięciu książkowych akcji, związanych jest z bardzo ważną dla mnie grupą ŚBK. Działamy już razem od ponad półtora roku i idzie nam całkiem dobrze. 

1. Rok rozpoczął się pierwszą Wymianą Książkową zorganizowana przez ŚBK. Za nią poszły kolejne i w sumie w całym roku spotkaliśmy się na takiej wymianie trzy razy. Podliczyłam na szybko, ile książek znalazło nowych właścicieli w ciągu tych trzech akcji i wyszła mi oszałamiająca liczba: 151+225 +50 = 426 ! Wspaniałe to uczucie, kiedy pomysł przechodzi w fazę realizacji i spotyka się z zainteresowaniem ludzi. W nowym roku planujemy kontynuować nasze wymiany książkowe, a następną planujemy na okres ferii, czyli pierwszą połowę lutego.


2. W marcu odbyła się kolejna akcja z ramienia ŚBK. Zaprosiliśmy na Śląsk Magdalenę Witkiewicz, która przybyła do nas na cały jeden dzień. Spotkanie autorskie  zorganizowane w Kinie ROMA okazało się być wielkim sukcesem i zrzeszyło całkiem sporo fanów autorki.


3. Wydarzenie nie ŚBKowe, ale również bardzo lokalne: "Niedziela z książką" w Tychach. Wakacyjna akcja czytelnicza, organizowana przez MBP pozwala na zdobycie naprawdę ciekawych tytułów do swojej biblioteczki. Mogłam w niej uczestniczyć już drugi rok i cieszę się, że trzyma poziom.


4. Największe wydarzenie książkowe roku - Targi Książki w Krakowie
Opisałam dokładnie w dwóch postach. Docelowo miały być trzy i ten ostatni jest w fazie przygotowania, wiąże się bowiem z wyborem zdjęć i sfotografowaniem autografów. Może przed końcem roku jeszcze zdążę go opublikować. Wspaniałe wydarzenie, obfitujące w cztery dni wśród książek, pełne spotkań autorskich, spotkań blogerów, rozmów oficjalnych i tych mniej oficjalnych. Jak dla mnie, najważniejsze wydarzenie książkowe roku.5. Targi Książki w Katowicach  ubogie książkowo, ale bogate towarzysko. Wraz z ŚKBami zorganizowałam część poświęconą blogerom, i tą formalną i ta nieformalną. Obie spotkały się ze sporym zainteresowaniem i urozmaiciły targi, zwłaszcza osobom nastawionym na książki, których jednak w Katowicach było mało...


Powyższych pięć wydarzeń to najważniejsze dla mnie w tym roku. Oczywiście poza nimi odbyło się wiele innych akcji. Spotkania naszej grupy, BookFest w Galerii Zabrze czy wiele spotkań autorskich, na które w większości jednak nie udało mi się dotrzeć. W Katowicach w zeszłym tygodniu odbyła się impreza Zimowy Ogród Literacki. Nie dotarłam, bo zaplanowane spotkania pokrywały się z moimi zawodowymi obowiązkami, ale cieszy fakt, że coś się w mojej okolicy dzieje. Bardzo chciałabym poprawić swoją aktywność w tym temacie, w nowym roku.

Przez pierwsze pół roku aktualizowałam na blogu cykl #Kalendarz Książkowych Wydarzeń.  Później natłok obowiązków spowodował, że z niego zrezygnowałam. Co powiecie na powrót?

A jakie wydarzenia okazały się dla Was ważne w tym roku? Chętnie poczytam.
Sardegna

3 komentarze:

  1. Ja byłam na Targach Dobrych Książek we Wrocławiu, było super :) A w pierwszej połowie roku na Targach Turystycznych we Wrocku też fajnie - mega promocje książek National Geographic i wiele innych :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak Targi w Krakowie i wymiana w Katowicach to jedne z przyjemniejszych książkowych wydarzeń :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Targi Książki w Krakowie zdecydowanie wygrywają. :)

    OdpowiedzUsuń