"Dom tajemnic" Chris Columbus, Ned Vizzini


posted by Sardegna on , , , , ,

4 comments

Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 504
Moja ocena : 5/6

Oto jest przygodowa powieść dla młodzieży, która dorównuje akcją i tempem wydarzeń serii "Ulysses Moore. Wrota czasu". Jest nadzieja, że dzięki takim książkom nasz młodzież nie zniechęci się do czytania i będzie z radością sięgać po kolejne. Przygodzie, jak przytrafiła się trójce rodzeństwa: Eleonor, Kordelii i Brendanowi, może dorównać nawet historia Harrego Pottera, bowiem magii, tajemnic, mrocznych istot, jest w niej prawie tyle samo.

Nie na darmo książkę reklamuje J.K. Rowling, a twórcami są amerykański reżyser i scenarzysta (m.in. filmów o HP) oraz znany autor powieści młodzieżowych. Książka nadaje się na ekranizację, jak żadna inna! Taka rekomendacja zwróci uwagę fanów HP i słusznie, bowiem styl książki, jest do historii o najsłynniejszym czarodzieju, momentami bardzo podobny.
"Dom tajemnic" to prawdziwa mieszanka wybuchowa. Trzymająca w napięciu, trochę przerażająca historia, która pochłonie czytelnika już od pierwszych stron. Ileż tam się będzie działo! Magiczne stwory, postacie z pogranicza snu i jawy, przerażające persony, będące fikcyjnymi bohaterami książek, piraci, wiedźma, a między nimi trójka zupełnie zwyczajnego rodzeństwa Walkerów.

Eleonor, Kordelia i Brendan, wraz z rodzicami, przeprowadzają się do pięknego, starego domostwa. Cała przeprowadzka jest związana z dziwną sytuacją, bowiem ojciec dzieciaków, znany lekarz, podczas rutynowej operacji, wpada w trans i kreśli skalpelem na brzuchu pacjenta dziwny wzór. Żeby uniknąć skandalu, rodzina wyprowadza się do innego miasta, i okazyjnie kupuje piękne domostwo. 
Oczywiście zakup domu nie jest przypadkowy, bowiem dawni mieszkańcy posiadłości mają na pieńku z rodziną Walkerów. Już w pierwszy wieczór po przeprowadzce dzieje się coś dziwnego. Do salonu wkracza córka dawnego właściciela, zmienia się w ohydną wiedźmę i wyrównuje dawne rachunki...

Konsekwencją tego będą niesamowite wydarzenia. Rodzice znikają, a dzieciaki przenoszą się, razem z domem, w czasie i przestrzeni. Potem będzie już tylko groźniej i bardziej tajemniczo. 
Rodzeństwo będzie musiało zmierzyć się z nad wyraz realnymi postaciami z książek, olbrzymem, przerażającymi piratami, zwierzętami - olbrzymami, a w finale - Królem Burz. A wszystko to, aby uratować rodziców, wrócić do realnego świata i powstrzymać Dalię - wiedźmę. Jaką tajemnicę skrywa rodzina Walkerów? Kim jest Król Burz, i co wspólnego ma z nim Dalia? Jak poradzą sobie dzieciaki w walce z własnym strachem i egoistycznymi pragnieniami, które mogą ich zgubić?

Nie bójcie się, nie zdradziłam za dużo fabuły, to tylko ułamek całej akcji. W książce dzieje się aż nadto. Mi akurat ten nadmiar wydarzeń specjalnie nie przeszkadzał, myślę, że podobnie będzie w przypadku młodzieży, która też lubi, żeby się działo.

Jesienią ma pojawić się kontynuacja "Domu tajemnic" i jest to bardzo dobra wiadomość, bowiem nie wszystkie sekrety rodzinne zostały wyjaśnione, a niebezpieczeństwo nie zostało na dobre zażegnane.

Wspaniale, że na rynku książki pojawiają się młodzieżowe powieści, które godnie zastępują HP. Na uwagę zasługuje też świetne wydanie powieści i dość duża czcionka, która ułatwi czytanie młodszym czytelnikom. Taka zakręcona historia może być dla nich wspaniałą, czytelniczą przygodą, rozbudzającą apetyt na więcej. I o to właśnie chodzi!
Sardegna

4 komentarze:

 1. Oglądałam ostatnio tę ksiażkę pod kontem mego synu - fana Harrego Pottera. Jednak z opisu wynika, ze chyba poczekam z tym zakupem z 2-3 lata :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę książkę na półce i czeka na werdykt. Cieszę się, że podobała Ci się ta książka, gdyż jest szansa, że mnie także przypadnie do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Będę o niej pamiętać na przyszłość, bo mnie juz nie kręcą takie opowiastki, a potencjalni czytelnicy jeszcze za mali ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam już kontynuację pierwszej cześci i naprawdę serdecznie polecam :-) akcja wciąga, jest jeszcze bardziej tajemniczo! to coś naprawdę fajnego dla fanów Harryego Pottera. Polecam serdecznie

  OdpowiedzUsuń