10 książek, które poruszają poważne problemy młodzieżowe


posted by Sardegna on

8 comments

Spodobał mi się pomysł na utworzenie zestawienia 10 książek, które łączy wspolny wątek, choć przedstawiony z zupełnie różnych perspektyw. Zebranie w jednym miejscu tytułów o podobnej tematyce, które mogą stanowić później dla kogoś inspirację przy wyborze lektur, wydał mi się fajną opcją, i faktyczie tak powstał wpis o 10 książkach, w których ważnym bohaterem jest miasto. Dzisiaj przedstawiam 10 książek, które poruszają poważne problemy młodzieżowe.

Ponieważ czytam dość sporo młodzieżówek, mam z czego wybierać. Sporo ksiażek przeznaczonych dla tej grupy wiekowej jest lekkich, łatwych i przyjemnych, na szczęście są też takie, które podchodzą do nastoletnich problemów na poważnie, ale jednocześnie w sposób przystępny dla młodego czytelnika. Poniżej znajdziecie 10 książek, które pozwalają młodzieży oswoić się z danym problemem, ale także mogą stać się dla rodziców, wychowawców czy bibliotekarzy podstawą do rozmów na trudne tematy.

"Hate list" Jenniffer Brown

Nieprzypadkowo to własnie ten tytuł otwiera listę. Książka mocno aktualna, poruszająca temat agresji psychicznej, hejtu wobec rówieśników, mowy nienawiści w szkole, a także sytuacji, do której może dojść, kiedy w pewnym momencie czara goryczy się przeleje. Historia Valerie pokazuje, do czego może doprowadzić taka szkolna nienawiść. Historia niczego nie usprawiedliwia, nie ocenia, niczego nie tłumaczy, skupia się bardziej na aspekcie psychologicznym i pokazaniu, jak dręczenie może wpływać na dalsze życie ofiary.

 "Notatki samobójcy" Michael Thomas Ford

Opowieść ta dotyka problemu prób samobójczych wśród nastolatków, których życie na pozór wyglada zupełnie normalnie, i wydawałoby się, że nie ma powodu, ktory skłoniłby ich do podjęcia tak radykalnego kroku. Jeff, bohater książki dochodzi do siebie po nieudanej próbie samobójczej, znajduje się na terapii mającej uświadomić mu jej przyczyny. Chłopak wypracowuje sobie pewne mechanizmy obronne, żeby poradzić sobie z tym, co tak naprawdę skłoniło go do targnięcia się na swoje życie. Mądra i wartościowa książka, choć bez oceniania i moralizowania. Na pewno nie jest receptą na problemy, ale może otworzyć oczy na pewne sprawy i uświadomić rodzicom, że ich jeszcze nie dorosłe, ale już nie małe dzieci, żyją własnym, nie zawsze szczęśliwym i kolorowym, życiem.

 "Czarne jeziora" Dorota Suwalska

Historia porusza problemy nastolatki zarażonej wirusem HIV, do którego doszło w sposób dziedziczny, od własnej mamy. Jest to książka o odkrywaniu siebie, o budowaniu na nowo mocno nadwątlonej relacji z najbliższą osobą, o braku zaufania, o poczuciu wyobcowania i szukaniu własnej tożsamości. Jest to też historia o poszukiwaniu prawdy o sobie, a także o mierzeniu się z trudną do wyobrażenia świadomością posiadania tak poważnej choroby przewlekłej.  

"I ty przeciwko mnie" Jenny Downham    


Książka o przemocy seksualnej wśród nastolatków. Karyn utrzymuje, że na imprezie została odurzona i zgwałcona przez Toma, studenta pochodzącego z dobrego domu, ten jednak wszystkiego się wypiera, twierdząc, że do zbliżenia doszło za zgodą dziewczyny. Mocna książka, ale nie mam tutaj na myśli brutalności opisów. Bardziej chodzi mi o mocny przekaz, który trafia do czytelnika w każdym wieku. Przez to, że historia Karyn nie jest sytuacją bardzo odosobnioną, czy sztucznie wykreowaną na potrzeby fabuły powieści młodzieżowej, tylko przykładem sytuacji bardzo realnej, co więcej, dość powszechnej, całość staje się prawdziwym zapisem tego, jakie mogą być konsekwencje przemocy seksualnej .

"Ryba na drzewie" Lynda Mullaly-Hunt

Opowieść o tym, jak specyficzne problemy w uczeniu się mogą wplynąć na życie młodego człowieka. Pokazuje dysleksję z perspektywy dziecka, co może dać dorosłym impuls do przemyśleń czy zmian pewnych swoich zachowań. Jest to też książka o indywidualnym podejściu do każdego ucznia, uświadamia, jak istotne jest obserwowanie pewnych sygnałów, gdyż nie zawsze "zły" uczeń jest leniwy czy bezczelny, a jego zachowanie może wynikać z czegoś zupełnie innego. Obowiązkowa pozycja dla nauczycieli i rodziców, ale tez dzieciaków z takimi własie problemami.

 "Jak ziarnka piasku" Joanna Jagiełło 

Mocna, wstrząsająca opowieść, oparta na autentycznych wydarzeniach, która powoduje, że czytelnik zaczyna się zastanawiać, co z tym światem jest nie tak. Pod przykrywką normalności i codzienności, ukryte są niesamowite tajemnice, a wszechobecność telefonów i Internetu sprawia, że życie współczesnego nastolatka znacznie odbiega od wyobrażeń dorosłych na ten temat. W książce również poruszony jest wątek samobójstwa i przyczyny, które leżały u podłoża tego targnięcia się na życie. Historia robi niesamowite wrażenie, zwłaszcza na dorosłych, powoduje ich niedowierzanie, szok i skłania do burzliwej dyskusji, jak to jest w ogóle możliwe, że pod nosem rodziców i nauczycieli mogłodojśc do takiego dramatu.

 "Dom nie z tej ziemi" Małgorzata Strękowska - Zaręba
 
Książka, która pod przykrywką niewinnej historii dla dzieci opowiada o przemocy domowej. Bardzo niepokojąca, niemalże drastyczna, mimo pozornie zwyczajnej fabuły i minimalizmu w przekazie. Całość opiera się praktycznie na balansowaniu między wyobraźnią dzieci a realistycznymi opisami. Kiedy czytelnik, zwłaszcza ten dorosły, zaczyna rozumieć istotę tej historii i odkrywa prawdziwą tajemnicę domu, świadomość zwala go z nóg.

 "Tabletki na dorosłość" Dorota Suwalska 

Historia nastolatka nieradzącego sobie z własnymi emocjami, stojącego na progu dojrzewania, a także analiza jego skomplikowanych relacji z rodzicami i rówieśnikami. Książka o tym, jak to dorosłość wydaje się fajna i każdy młody człowiek chciałby już jej doświadczyć, jednak obowiązki, jakie się z nią wiążą przerastają nawet niektórych dorosłych, a co dopiero nastolatków. Ciekawe studium psychologiczne młodego człowieka, a także jego rodziców, którzy "dojrzewają" do swej życiowej roli.

"Uciekinier" Ele Fountain

Opowieść o dorastaniu w cieniu rzeczywistości wojennej, widzianej z perspektywy nastolatka. Przejmująca książka pokazująca w dość ugładzony sposób (bo to w końcu historia dla młodzieży) konflikt afrykański i rzuconego w jego sidła, etiopskiego nastolatka. Piekło wojny, ucieczka, szukanie schronienia, strach o bliskich, tego nie da się porównać z żadnym innym doświadczeniem.


"Zielone martensy" Joanna Jagiełło 

W opowieści tej poruszono wiele wątków, związanych z problemami dotykającymi współczesną młodzież. Autorka nawiązała do motywu, popularnych w dzisiejszych czasach eurosierot, prześladowania w szkole za "inność", samotności w tłumie, a także poszukiwaniu bratniej duszy, którą czasami można znaleźć w zupełnie przypadkowej osobie. Życie nastolatka nie jest łatwe i czasami pod tą "dorosłą" fasadą znajduje się zagubione dziecko, którym trzeba się zaopiekować, o czym często dorośłi zapominają. 


  Sardegna

8 komentarzy:

 1. Świetne zestawienie. I dla mnie cenne źródło informacji. Dziękuję za ten wpis. :) Większości książek nie znałam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zestawienie bardzo ciekawe, tego typu literatura jest teraz bardzo potrzebna, by młody człowiek nie czuł się tak bardzo osamotniony. Szkoda, że szukanie pomocy na kartach książki jest często prostsze niż w prawdziwym życiu...

  Pozdrawiam! włóczykijka z Imponderabiliów literackich

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Cię serdecznie w Książkach Sardegny Włóczykijko, dziękuję za miłe słowa pod adresem mojego wpisu i prawdziwy komentarz, co do potrzeby takich ksiażek.

   Usuń
 3. Fajny pomysł na post. Co do książek to słyszałam o wszystkich, ale żadnej jeszcze nie czytałam. Zapraszam do siebie na blog w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa. Na bloga zaglądam, tylko nie komentuję, jestem takim cichym obserwatorem :)

   Usuń
 4. Dobrze powstają takie książki. Ja chętnie sięgnę po "Notatki samobójcy"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam. W ogóle Nasza Księgarnia ma szeroką ofertę takich wartościowych książek

   Usuń